Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Enkaustika aneb Krácení dlouhé chvíle pana Josefa Novotného

  pondělí 1.7 až Úterý 31.12 - Strakonice - Šmidingerova knihovna

  Obrázky tvoření žehličkou a voskem

 • Zámecký park v Červeném dvoře

  Čtvrtek 16.5 až neděle 29.9 - Regionální muzeum, Český Krumlov

  Dokumentační výstava, mapující historický vývoj a proměny zámeckého parku v Červeném Dvoře.

Zobrazit všechny události
 

Bývalý primátor Thoma uveden jako odstrašující příklad. Za něj se zakázaly herny

Zleva Jan Bartošek, Ondřej Závodský, Petr Vrzáň a Jindřich Vobořil.

Zleva Jan Bartošek, Ondřej Závodský, Petr Vrzáň a Jindřich Vobořil.

AKTUALIZOVÁNO - 30.3.2015 08:42

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Ve čtvrtek 19. března hostil budějovický Grandhotel Zvon seminář Hazardování s hazardem. Pro jihočeské starosty, zástupce kraje a dalších institucí jej pořádala pražská agentura Bajčan and company pod záštitou místopředsedy Poslanecké sněmovny Jana Bartoška (KDU-ČSL). Starostů se sjelo 28 a na semináři jim přednášeli kromě poslance Bartoška také náměstek ministra financí Ondřej Závodský, národní protidrogový koordinátor Úřadu vlády ČR Jindřich Vobořil a výkonný ředitel Sdružení provozovatelů centrální loterních systémů Spelos Petr Vrzáň. Právě on řekl, že považuje za symbolické setkání v Českých Budějovicích, které za bývalého primátora Juraje Thomy hazardní hry na území města zcela zakázaly. Jak naznačila další diskuse, tito přednášející absolutní prohibici nefandí.

 

Zakázat, nebo regulovat?

„Když se vyvine velký tlak, přesune se hraní jen do černé sféry. Proto tento seminář se zástupci samospráv. Smysl má přiměřená regulace, nikoliv restrikce,“ zastává názor jihočeský poslanec sněmovny Jan Bartošek. Poněkud překvapivě, protože je ve sněmovně za KDU-ČSL, pro kterou je prioritou prorodinná politika.

Bartošek je v názoru zajedno s prezidentem provozovatelského sdružení Spelos Petrem Vrzáněm. Ten řekl: „Prohibice není dobré řešení a přáli bychom si, aby ten hlas dolehl až k uším regionálních politiků. Například České Budějovice za primátora Thomy přijaly prohibiční vyhlášku, jejímž výsledkem je jenom přesun hráčských míst do ilegality a ztráta příjmů kolem 110 milionů ročně, zatímco dříve 40 milionů končilo jako odvody v rozpočtu města a 70 milionů v místní ekonomice ve formě pronájmů prostor a zaměstnanosti lidí. Prezentovali jsme tu dnes řadu adres, o kterých víme, že tam jsou černé herny. V Českých Budějovicích jich existuje 50. A to je jen špička ledovce. Může tu být až 250 nelegálních hracích přístrojů.“

Bohužel nebyl mezi přítomnými hosty žádný zástupce policie, aby objasnil, proč není možné proti známým místům s nelegálními hernami zasáhnout. Radnice adresy nelegálních heren od sdružení Spelos dostávají na vědomí. Sdružení Spelos, které chce nelegální příjmy vrátit k legálním provozovatelům, a stát, který chce vybrat víc na daních, jsou v tomto zajedno. 

Dlužník a příjemce dávek si prý nezahraje

Ministerstvo financí právě poslalo do sněmovny návrh zákona o hazardních hrách. Přepokládá se, že by měl začít platit od ledna 2016. Výherní přístroje nemají být v restauracích, barech a na místech jako jsou například podchody. Tam se jich dnes nachází 90 procent. Náměstek ministra financí Ondřej Závodský již dříve pro Český rozhlas uvedl, že hazardní byznys se v Česku vymkl kontrole a cíl tohoto zákona je dostat Českou republiku mezi civilizované země.

Předloni Češi prosázeli 123,9 miliard korun, vyhráli zpět 95,3 miliard. Rozdíl tvoří zisk těch, kteří tento byznys provozují. Loni už se prosázelo 130 miliard. Podle návrhu zákona mají provozovatelé platit vyšší daně. Podle všeho proto provozovatelé v očekávání úbytku příjmů zahájili tažení proti obcím, které zavedly stoprocentní zákaz hazardních her. Tam totiž pšenka nepokvete nikomu, ani státu, který očekává, že bude vybírat víc. 

Náměstek Závodský na tiskové konferenci uvedl, že stát nyní vynakládá 16 až 20 miliard ročně na opatření proti hazardu včetně prevence, léčení následků a řešení sociálních dopadů. Jeho příjmy z tvrdého hazardu jsou kolem pěti miliard. „Cílem je zvýšit příjmy a zároveň eliminovat výdajovou stránku,“ sdělil.

Výdaje by měly poklesnout úbytkem patologických hráčů. Jak uvedl Jindřich Vobořil, národní protidrogový koordinátor Úřadu vlády, v České republice je 350 000 rizikových hráčů a sázkařů, z toho 40 000 patologických hráčů, kteří jsou většinou současně i závislí na drogách nebo alkoholu. Je to vysoké číslo proti ostatním zemím Evropy. Dostupnost tvrdého hazardu je tu nejvyšší v Evropě a to je jeden z faktorů vzniku závislostí. Z toho 80 procentní podíl mají elektronická zařízení. V desítkách procent narůstá online hraní hlavně ve věkové kategorii 15 – 35 let. U hráčů je o 50 procent větší náchylnost k alkoholismu a v této skupině se čtyřikrát víc než v běžné populaci konzumují drogy. Odhaduje se, že léčení těchto lidí, kteří projdou zdravotnickým systémem, stojí ročně 1,5 miliardy. Neřeší se však dostatečně prevence, ale až důsledky. A mnohdy se to nedává do souvislosti s hráčstvím. Pacient se léčí například na nějakou psychiatrickou diagnózu.

„Podle nového zákona by byla možnost hrát pouze pomocí hráčské karty, kterou by se člověk přihlásil do herních systémů. Kartu by nemohl mít ten, kdo pobírá sociální dávky, neplatí alimenty a nesplácí své závazky,“ uvedl místopředseda sněmovny Bartošek.

Měst se zákazem přibývá

Petr Vrzáň ze sdružení Spelos dodal: „Přejeme si, aby byla stanovena místa pro legální hry a tím omezit herny načerno.“ V rozporu s tímto přáním ale přibývá měst, která hazard zcela zakazují. Od ledna mezi ně přibylo Brno, dále se to týká například Chomutova, Jihlavy, Jablonce nad Nisou. Zákaz hazardu mají ve svém volebním programu také členové táborské koalice z hnutí Jinak! Je ale otázkou, zda ho u svých koaličních partnerů prosadí, protože minulá městská vláda, v níž stejně jako teď byli sociální demokraté a hnutí Tábor 2020, přistoupila jen k zákazu heren v některých ulicích, poblíž škol a kostelů. Opozice poukazuje na to, že takové opatření jen přimělo některé majitele heren, aby si udělali vchody z ulic mimo zákazovou zónu. Ve vedení města jsou i lidé, kteří se příjmů z hazardu vzdát nechtějí. 

Řada měst čeká s dalšími kroky právě na přijetí zákona o hazardních hrách. Jak ale pro Český rozhlas uvedl náměstek ministra financí Závodský, zákon nebude v žádném případě bránit obcím, aby o hazardu na svém území rozhodovaly ve své kompetenci.

Hrálo se dřív stejně jako dnes?

Protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil hovořil o prevenci a vznikajících adiktologických poradnách pro léčení závislostí. Ale také o tom, že spolupráce s personálem restauračních zařízení, kterým preventisté rozdávali vizitky, aby posílali patologické hráče k nim, se neosvědčila. Vobořil zmínil, že ve společnosti existuje stálá skupina lidí náchylných k závislostem. Na otázku, jak se s touto stálou konstantou vypořádával minulý režim a proč se to nyní nedaří, Vobořil řekl, že jev byl pouze skrytý. „I můj dědeček prohrál v kartách majetek,“ řekl. Lidé byli prý dříve závislí třeba na sázení Sportky a existovala skupina závislá na lécích. A Petr Vrzáň podotkl, že Michael Horáček na provozování her načerno za minulého režimu zbohatl a o tom, že tu tento byznys existoval, zpíval i Richard Müller v jinotajích. Hrálo se „u starého Růžičky, dej si prachy do pořádný ruličky...“

Portál Jižní Čechy Teď obeslal současného primátora Českých Budějovic Jiřího Svobodu (ANO) s otázkou, jak se k zákazu heren staví nynější radniční koalice. Takto zněla jeho odpověď:

"Současná koalice je pro regulaci hazardu a pro potírání nelegálního stavu. Změna systému (tedy platné vyhlášky) není na pořadu dne.  Pokud zjistíme černé herny, budeme postupovat dle vyhlášky, resp. dle zákona.  Prohibice je spíše spojena s alkoholem než s hraním. Každý totální zákaz vyvolává snahu o jeho obcházení a je věcí policie a úřadů nastolit právní stav. Znovu opakuji, že koalice má momentálně jiné priority, než ustupovat černým hernám."

 

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Martina 

  Reagovat

   

  Myslím si to samé. Je dobře, že herny zavřeli.

  Vloženo 21.3.2015 08:00:42

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  thoma měl přece i jiné problémy než,že se zakázaly herny. zavření heren byl náhodou dobrý nápad.

  Vloženo 20.3.2015 17:53:40

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace