Kdy a kam

 • Taneční pro pokročilé

  Úterý 19.2 19:00 - Písek, KD

 • Večer pod lampou

  Úterý 19.2 18:00 - Planá nad Lužnicí, knihovna

  Beseda s Petrou Steinerovou a péči o pleť.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Miss čtenářů Jižní Čechy TEĎ

Která soutěžící se vám líbí nejvíce?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Český folklor - radniční puče. Je na řadě Tábor?

Zatímco svět děsí virus jménem zika, po České republice se jako nákaza šíří radniční puče. Osnují je lidé, kteří v komunálních volbách na sklonku roku 2014 nedostali tolik hlasů, aby mohli opanovat radnice, a tak to zkoušejí jinou cestou. Přece nebudou čekat až do příštích voleb! Děje se to jak na běžícím pásu a podle všeho virus doputoval do Tábora.


Tam získalo hnutí Tábor 2020 Jiřího Fišera v posledních volbách osm hlasů z 27 zastupitelů a na vládnutí se dohodlo s ČSSD (4 hlasy), hnutí ANO (4 hlasy) a hnutí Jinak! (3 hlasy). Už od léta se ale šíří po městě zprávy, že přijde pokus tuto koalici "přestavět." Kdo by rád zpátky na radnici, to vyplynulo zřetelně na povrch na lednovém zastupitelstvu. A záminka? Pivní slavnosti.

Kdosi informoval dlouholetého organizátora táborských Slavností piva Aloise Srba, že na tiskové konferenci po radě města se starosta Jiří Fišer a místostarostka Kateřina Bláhová (oba Tábor 2020) dali slyšet, že Aloise Srba přiměla k přemístění Slavností piva na budějovické výstaviště tamější velkorysá finanční podpora. V Táboře po jeho odchodu projevil zájem pokračovat v pivních slavnostech - už bez prestižní soutěže pivovarů - hotel Palcát. A na návrh hnutí ANO dokonce radní souhlasili s 80 tisícovou podporou této akce, která se má konat v březnu. Podpora má ale jednu doušku - pokud pokračování pivních slavností v Palcátu morálně zaštítí právě zakladatel táborské akce Alois Srb.  Duchovní otec slavností přišel 18. ledna rozzlobeně na zastupitelstvo a řekl, že fámy o statisících, které ho měly odlákat do Budějovic, jsou od vedení města nefér. Protože od současné radnice nikdy nic nechtěl a také cítil vůči své akci víceméně chlad. Zároveň ale vyřkl větu, která teď asi trochu zkomplikuje novým organizátorům pivních slavností život - Alois Srb v žádném případě morální záštitu nové akci nedává!

Místostarostka Bláhová se bránila, že tento výrok nebyl oficiální. Později požádala o nahrávku z tiskové besedy redaktorku Lucii Váchovou z Týdeníku Táborsko, která na této tiskové besedě byla. Starosta a místostarostka před novináři poznamenali, že zaslechli kuloárové informace o statisícové podpoře, která zlákala pořadatele slavností do Budějovic, ale nemají to podložené. Bývalý starosta František Dědič (ODS) nato prohlásil, že politik vystupuje vždycky oficiálně a okamžitě vyzval místostarostku Bláhovou, aby odstoupila z funkce. Místostarostka pak další den jela do Českých Budějovic, aby celou věc Aloisi Srbovi vysvětlila a omluvila se mu.

Celé by to mohlo působit jako koaličně-opoziční přestřelka, jakých se v poslanecké sněmovně odehrávají mraky, kdyby teď kdosi nezačal šířit po Táboře, že na příštím zastupitelstvu 22. února vyvolá opozice hlasování o odvolání starosty Fišera a místostarostky Bláhové. A že údajně o přeskupení ve vedoucích pozicích na radnici stojí i pár lidí z koalice. A jsou prý ochotni přibrat do party i ty, které volič razantně v minulých volbách poslal do propadliště dějin - tedy pokud jde o šanci nárokovat si nějaká placená místa v čele města. Prý se už hledá poslední hlas, aby se odvolání zdařilo.

Starosta Jiří Fišer na to zareagoval svoláním koaličního jednání, které má proběhnout v pondělí 8. února po zasedání rady města. Zjevně chce slyšet, jestli koalice drží pohromadě. Jenže pravdu se stejně nedozví, protože hlasování, které následuje po oficiální výzvě k odstoupení, je na zastupitelstvu tajné. Pouze hlasování o zařazení tohoto bodu na program je veřejné - a z toho už se dá mnohé usoudit.

Jihočeské týdeníky obeslaly táborské zastupitele otázkou, zda uvedená vyjádření starosty a místostarostky pro novináře - které sami zároveň označili za nepodložené - připadají reprezentantům města jako racionální důvod pro odvolávání starosty a místostarostky. Odpovědi začínají přicházet.

Asi logicky jsou hbití kluboví partneři ohrožených politiků - právník František Korbel z Tábora 2020 odpovídá: "Samozřejmě, že ne." Ředitel jihočeské záchranky Marek Slabý "tuto pseudokauzu považuje za skličující". Ale pozor - předseda OV KSČM Ladislav Šedivý, který se už třetí období musí obejít bez placené funkce na radnici stejně jako teď exstarosta a exposlanec Dědič, uvádí, že KSČM s nikým o ničem nejedná a pokud návrh na odvolání na zastupitelstvu padne, vyjádří se klub KSČM hlasováním. Disciplinovaná strana se rychle sjednotila - zastupitelka Růžena Novotná z KSČM píše, že za klub se vyjádřil už předseda Šedivý. 

První ohlas od hnutí Jinak! ústy ředitele Husitského muzea Jakuba Smrčky avizuje, že "odvolávání představitelů vedení města v této souvislosti považuji za reálně nepodloženou akci, která má ovšem současnou koalici otestovat." Z dalších vět je patrné, že hnutí Jinak! vedení města podrží, současně chce nastolenou diskusi využít ke zdůraznění svých programových priorit.

Důležitý signál přišel od člena hnutí ANO Štěpána Kadiláka: "Já osobně si myslím, že toto není určitě důvod k odvolání, jak starosty J. Fišera, tak místostarostky K. Bláhové." Odpověděla ale dosud pouze třetina zastupitelů. Někteří zatím mlčí a někteří možná i mlčet zůstanou. Do příštího táborského zastupitelstva zbývají ještě víc než dva týdny. Možná do té doby přijde opozice s nějakými pádnějšími a závažnějšími důvody, proč by město měl dál vést někdo jiný. 

Pravděpodobně jde zatím o lakmusový papírek - test, co by táborská veřejnost říkala na to, kdyby místo lidí, kterým dala v posledních volbách nejvíc hlasů, dostala do vedení města úplně jiné lidi, z nichž některé z minulosti dobře zná. A ti by pak mohli v čele města prospívat svým stranám právě před krajskými volbami i následujícími parlamentními. 

A to je zřejmě celé tajemství české reality, zavirované puči jak na běžícím pásu. 

Libuše Kolářová

Diskuse k článku - 5 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • lib 

  Reagovat

   

  Pivní festival v Č. Budějovicích nabídne bohatý kulturní program, vystoupí tam osm kapel s repertoárem country, western, reggae, SKA, tři dechovky a Aleš Brichta. Není těžké odhadnout, na kolik tato vystoupení pořadatele přijdou. Potřebné finance zajistí českobudějovické výstaviště, nikoliv pan Srb, takže výroky starosty a místostarostky na tiskovce o finanční podpoře vůbec nebyly od věci. Možná jen trochu nepřesné... Rozhodně to není důvod k odvolání řádně zvolených politiků z funkce. Pučisté by se měli místo intrik a pletich zamyslet nad tím, proč táborská ČSSD dostala v komunálních volbách r. 2014 o třetinu hlasů méně, než před čtyřmi roky. ODS, konkrétně pan Dědič, by se měl konečně smířit s faktem, že za to, že je dnes politické zombie, si může především sám.
  V případě, že by se puč zdařil, bylo by to jen vítězství Pyrrhovo, které jim voliči spočítají už na podzim v krajských volbách.

  Vloženo 5.2.2016 17:23:57

 • ZATRSAKR 

  Reagovat

   

  BŮH NÁS OPATRUJ, KDYBY SE KE KORYTU DOSTALA KSČM, TOP 09 NEBO ODS . TI VŠICHNI UŽ UKÁZALI CO DOVEDOU A ŠKODY PO NICH SE NEPODAŘILO NAPRAVIT ANI DO DNEŠNÍ DOBY . KLAN JEDNÉ TÁBORSKÉ RODINY SE Z ODS POMALU ROZŠÍŘIL DO JINÝCH STRAN JENOM ABY NA NĚ VYŠLO NĚJAKÉ VOLNÉ KORYTO, MYSLÍ SI, ŽE OBYVATELÉ JSOU BLBCI A NIC SI NEPAMATUJÍ .

  Vloženo 4.2.2016 14:10:14

 • Majka 

  Reagovat

   

  K voličovi: a co byste myslel? že je lepší, aby na radnici napochodovali ti kteří ve volbách dostali málo hlasů, jen aby se to tam nehádalo? To budou ti politici odmítnutí lidmi vyvolávat hádky pořád

  Vloženo 4.2.2016 11:39:31

 • MARTIN PANEK 

  Reagovat

   

  TO JE PRAVDA ASI TO TAM MAJ V PRAZE. V TÁBOŘE ZATÍM NEBYLO O ŽÁDNÝCH HÁDKÁCH O PROBLÉMECH MĚSTA SLYŠET.

  Vloženo 4.2.2016 11:33:25

 • volič 

  Reagovat

   

  tzv. puče řeší nestabilní vládu na radnici. Je lepší, že koalice padne, než aby se neustále zastupitelé hádali a neměli čas řešit podstatné věci.

  Vloženo 4.2.2016 11:30:54

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace