banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Začarovaný les

    pondělí 22.7 10:00 - Protivín, KD

    Loutková pohádka.

  • Kašpárek a prasátko

    pondělí 22.7 15:00 - Protivín KD

    Loutková pohádka.

Zobrazit všechny události
 

Chřipka zapříčinila, že se dají na Lipensku sehnat odřeknutá místa k ubytování

LIPENSKO - Se začátkem jarních prázdnin jsou lipenské hotely a penziony téměř zaplněné. Lokality přímo u přehrady či v dalších turisticky oblíbených lokalitách v okolí Lipna a řeky Vltavy od Stožce až po Rožmberk mají aktuální obsazenost mezi 70 - 100 procenty, někde zbývají poslední místa. Objednat si skupinový pobyt je již téměř nemožné, ale kvůli aktuální chřipkové epidemii někteří hosté své pobyty na poslední chvíli odříkávají. Proto se jednotlivé pokoje ještě sehnat dají.

 

Podle Marty Dlouhé, která je správcem ubytovacích kapacit v infocentru v Lipně nad Vltavou, je v této části Lipenska v tuto dobu standardně úplně plno a jiné to není ani letos. „Dosud lidé jezdili spíše na prodloužené víkendy. Teď už začaly jarní prázdniny a obsazenost v okolí Lipna nad Vltavou je až 98 procent. Podobné to bude celý měsíc. Sehnat zde ubytování na únor pro větší skupinu už nelze. Volné jsou jednotlivé kapacity," uvádí Marta Dlouhá. Radí, aby se zájemci o ubytování ptali na informačním středisku, kdyby se nějaké ubytování uvolnilo. „Kvůli chřipce nám teď někteří lidé na poslední chvíli odříkávají svůj pobyt," dodává.

Plno mají nyní v hotelu Marlin v Nové Peci. „Jako každý rok touto dobou máme úplně plno a to potrvá až do poloviny března. Ze sta procent je naše klientela česká," uvedl zdejší majitel Michael Trampota. Podle Dagmar Šubové, ředitelky hotelu České Žleby ve stejnojmenné obci tu mají obsazenost vyšší než 90 procent. Ta se bude v únoru a v březnu odvíjet od toho, jaký region České republiky má jarní prázdniny. „Tento týden tu máme úplně obsazeno. Mají totiž prázdniny v Praze. Další velký nápor bude na přelomu února a března, kdy mají prázdniny ve Středočeském kraji. Takže tu máme hosty z Příbrami, Benešova a okolí. Výbornou obsazenost máme i v době kdy jsou prázdniny v Plzeňském kraji a v Budějovicích," uvedla Šubová.

K nárůstu počtu hostů došlo meziročně i v Hotelovém Resortu Relax v Dolní Vltavici. „V průběhu jarních prázdnin nám vzroste obsazenost k 80 procentům a to je lepší než loni. U nás je zlepšení patrné zejména v souvislosti s nově vybudovaným moderním a velkým wellness, které jsme loni ještě neměli," uvedl ředitel hotelu Michal Švihálek.

Z přibližně 80 procent je obsazený známý hotel Maxant ve Frymburku. „To potrvá asi do konce února, pak to zase polevuje. Minulý rok byl u nás silnější a to bude tím, že letos na začátku jarních prázdnin nebylo jezero zamrzlé natolik, aby to nalákalo tolik lidí." uvedla Vladislava Semšová z hotelu Maxant.

Lipensko je v zimních měsících jedním z největších lákadel v zemi. Lidé sem přijíždějí relaxovat ze všech koutů republiky, ale i ze zahraničí a obsazenost vždy souvisí s počasím a s bezpečně zamrzlou plochou jezera. Sněhu je letos dost, v regionu lze celkem slušně běžkovat, ať už v okolí Stožce, Nové Pece nebo horizontech mezi Lipnem a Frymburkem. Sjezdové areály ve Frymburku a v Lipně jsou na návštěvníky také velmi dobře připravené.

„Sice se zatím tolik nebruslí, ale protože v noci bylo mínus dvacet a v dalších dnech budou silné mrazy pokračovat, dá se očekávat, že síla ledu rychle poroste a ledová magistrála bude zase tak skvělá jako loni. To pak samozřejmě změní situaci a obsazenost lůžek se bude blížit ke 100 procentům. Proto lidem doporučujeme vše bedlivě sledovat a pro jistotu si rezervovat poslední pokoje hned. I když pak jezero nezamrzne, je tu spoustu možností, jak trávit čas. Ať již na Stezce v korunách stromů či na rozhledně Vítkova hrádku, odkud se dá pozorovat nejen Lipno, ale i Alpy, milovníci historie si mohou zajít prohlédnout Vyšebrodský klášter nebo nasát atmosféru prastarého Rožmberku. Nudit se tu nemůže nikdo," uzavřel Jiří Mánek, předseda Turistického spolku Lipenska.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace