Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • David Jan Žák - Návrat Krále Šumavy

  Úterý 19.11 19:00 - Volyně, Městské muzeum

  O legendárním šumavském převaděči.

 • Kavárnička

  Úterý 19.11 14:00 - Volyně, Pošumavská tržnice

  Posezení pro seniory.

Zobrazit všechny události
 

Co to je? Pouliční poeziomat. Roura, která recituje básničky

BLATNÁ – Co je to za podinou rouru, u které se lidé zastavují a strkají k ní uši? Asi by to nezasvěcený neuhodl. Z této roury se linou verše. V Blatné totiž mají první jihočeský poeziomat! Funguje jako jukebox na poezii. Blateňáci se nad tímto počinem pozastavují. Zatímco někteří si nápad chválí, jiní mají za to, že jde o zbytečně vyhozené peníze. Kolik tento přístroj na umění vlastně stál a budou muset při poslechu poezie lidé postávat nebo je v plánu ještě nějaké vylepšení? „Byl to nápad mladých lidí, kteří podporují kulturu v našem městě. K poeziomatu bude umístěna lavička, která se v současné době natírá a kolem ní budou vysázené růže. Cena byla okolo devadesáti tisíc," vysvětlila starostka Kateřina Malečková.


V jižních Čechách jde o první vlaštovku. Toto audiozařízení stojí v blízkosti základní školy J. A. Komenského a nabízí poslech básní kolemjdoucím, turistům a může také zpestřit studentům a žákům hodinu českého jazyka a literatury. „Poeziomat, jehož duchovním otcem je Ondřej Kobza, mimo jiné autor projektu Piána na ulici, vypadá vizuálně jako periskop, průduch z útrob země. Posluchač opakovaným stisknutím na umístěné tlačítko vybere jméno autora a následně uslyší jednu z jeho básní," popsal bývalý ředitel blatenské kultury Edvard Oberfalcer. Z blatenského poeziomatu lze slyšet básně od dvacítky českých autorů. Například od Bohumily Grögerové, Františka Hrubína, Jiřího Koláře, Bohumila Reynka, Jaroslava Seiferta, Jiřího Staňka, nebo Luboše Vinše. Verše bude možné obměňovat.

V dramaturgii poeziomatu bylo myšleno na jeho regionálnost, proto byli mezi republikově známé autory české poezie zařazeni také autoři méně známí v rámci republiky, ale dobře známí v kraji. Za samotnou produkcí a dramaturgií poeziomatu v Blatné stojí Edvard Oberfalcer a Michal Štěpánek, kteří v umístění poeziomatu v Blatné viděli přiblížení poezie široké veřejnosti. Za přednesem většiny básní stojí český divadelník, kulturní publicista a vysokoškolský pedagog Miroslav Kovářík, ale slyšet můžeme také hlas Romana Szpuka, Jiřího Staňka, Vladimíra Holana nebo Jana Hartla.

 

 

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Voda 

  Reagovat

   

  Zbytečně vyhozené peníze, v Blatné to nikoho nezajímá. Navíc ti "mladí lidé, kteří podporují kulturu v našem městě," jak tvrdí paní starostka, jsou či byli pracovníci městského kulturního střediska a místo aby dělali kvalitní práci, vyhodili prostě obecní peníze za hloupost komínem. Ostatní města ať propagují poezii lepším způsobem!

  Vloženo 11.11.2019 08:26:37

 • XXX 

  Reagovat

   

  Inspirace pro Živé Milevsko.

  Vloženo 10.11.2019 07:23:52

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace