banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Talkshow s Miroslavem Donutilem

  pátek 19.7 19:30 - Třeboň, sál Aurora

 • Veselská ozvěna 2019 - S písní napříč staletími

  pátek 19.7 19:00 - Drahov, Kostel Nanebevzetí Panny Marie

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Děti ráno nejedí, prvním jídlem dne je často až oběd, říkají ředitelé škol

Ilustrační foto , Autor: Archiv

Ilustrační foto     Autor: Archiv

JIŽNÍ ČECHY – Může stravování dětí ovlivnit škola? Učitelé většinou říkají, že se na žáky snaží působit i v tomto ohledu. Zásadní jsou ale návyky z rodiny. Především ranní a dopolední jídla se prý moc neřeší. Podle odborníků na výživu jsou ale právě snídaně a svačiny velmi důležité. Bez nich chybí dětem energie a jsou unavené. Nároky ze strany školy se pak zvládají hůř.

 

„Hodně dětí opravdu nesnídá ani si nenosí svačiny z domova a často je jejich prvním pořádným jídlem až oběd ve školní jídelně,“ potvrdil ředitel základní školy v Borovanech Luboš Laczko. V mnoha případech s ním souhlasí i ostatní oslovení kantoři. „Dělali jsme si anketu mezi žáky a situace není úplně ideální. Děti doma opravdu v mnoha případech nesnídají. Ještě je to lepší na prvním stupni, tady si školáci nosí i krabičky se svačinami, na druhém stupni už je to podstatně horší,“ sdělila Jana Drdáková, ředitelka základní školy Fantova v Kaplici.

Proti nešvaru se ale snaží bojovat. Kaplická škola je zapojena do projektu Zdravá strava do škol a snaží se na žáky i jejich rodiče apelovat, vysvětlovat a ukazovat jim cestu ke zdravějšímu stravování. „Míváme Týden zdraví, během něhož probíhají na obou stupních besedy na témata ohledně zdravé stravy, do osvěty zapojujeme i rodiče, zařazeny jsou i přednášky, například s výživovou terapeutkou. Mluví se o skladbě jídelníčku, o tom, co je a není pro děti vhodné, jak rozložit jídlo během dne,“ vysvětlila Jana Drdáková s tím, že na žáky se snaží působit i během školního roku, nejen v jednom konkrétním týdnu. „Snažíme se s dětmi besedovat, obměňovat témata, aby se neopakovala a byla pro žáky zajímavá. Nechceme, aby děti ve škole pily přeslazené energetické nápoje, domluveni jsme i s paní vedoucí ve školním obchůdku, aby tam prodávali zdravější potraviny,“ doplnila.

Škola ale nemůže nahradit působení a vliv rodiny. Zeptali jsme se i rodičů a samotných školáků. Zatímco většina oslovených rodičů se dušuje, že děti vedou ke zdravé stravě a chtějí, aby snídaly, děti občas přiznaly, že jídlo odbydou. „Mamka chce, abych snídala, ale ráno často chvátáme. Takže se třeba jen napiju a jdeme. Svačinu mi ale většinou připravuje. Někdy dostanu peníze na sušenku. Dneska jsem měla rohlík se sýrem. Občas mi do krabičky dá nějakou zeleninu a někdy kousek čokolády nebo nějakou jinou sladkost, většinou když máme odpolední vyučování,“ odpověděla desetiletá Klára.

Situace je v podstatě stejná i u předškolních dětí. „Rozhodně nepřicházejí nasnídané všechny děti. Ve školce jsou svačiny, takže to možná až takový problém není, ale na druhou stranu je pravda, že si nevytvoří návyk. A snídat nebudou ani v pozdějším věku. Pak jsou děti často ale unavené. Je to vidět, když máme nějakou akci a svačina je trochu posunutá. To se vždycky snažíme rodiče upozorňovat předem, aby dětem snídani připravili,“ popsala učitelka mateřské školy, která si nepřála uvést jméno.

A jak situaci vidíte vy? Snídáte? Připravujete dětem svačiny? A jak jste spokojení se školním stravováním? Podělte se s námi o názor.

 

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • EVA HOROVÁ 

  Reagovat

   

  Mám z toho špatný pocit. Já jsem sice snídani dětem dělala, ale vždycky se u toho hrozně chvátalo a byl stres.

  Vloženo 25.3.2015 07:19:45

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace