banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Geraldine Aron - Můj báječný rozvod

    Úterý 15.10 19:00 - Písek, Divadlo pod čarou

    Divadelní komedie.

  • Život na jihočeském venkově v 19. století

    Úterý 15.10 17:00 - Strakonice, sál knihovny

    Přednáška s Jankem Koubou.

Zobrazit všechny události
 

Do Strakonic dorazilo 150 karatistů a karatistek

STRAKONICE – Ve strakonické sportovní hale STARZ v neděli 22. března 1. kolem odstartoval seriál tří závodů krajské ligy v karate. Uspořádat podobný závod rozhodně není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. „Museli jsme určit daný termín a vypsat propozice, abychom pozvali účastníky. Dále bylo potřeba zamluvit halu, zajistit tatami a zorganizovat sbor rozhodčích včetně lékařského dozoru,“ vyjmenovává ředitel závodu Petr Petřík. „Nějakou práci to dá, ale není to zase tak hrozné,“ oponoval s úsměvem.

Pořadatelský oddíl Cobra Ryu Strakonice v čele právě s Petrem Petříkem těží i z mnohaletých zkušeností, podobný závod se v místní hale nekonal zdaleka poprvé. „V posledních pěti letech pořádáme každý rok jeden závod krajského charakteru, takže se u nás vždy uskutečnilo jedno z kol krajské ligy nebo dokonce nejvyšší krajské soutěže, kterou je krajský přebor,“ vysvětlil.

V neděli se v místní hale soutěžilo ve všech kategoriích od mladších žáků a žákyň až po dospělé. Na klání dorazilo na 150 závodníků a závodnic, mezi nimiž nechyběli ani mistři republiky. Úroveň tak byla skutečně vysoká a bohatá. „Krajská liga sice není postupovou soutěží, ale tím, že se koná v domácím kraji, na ní většinou dorazí ti nejlepší z celých jižních Čech, aby se ukázali i před svým publikem, přestože jinak objíždějí především celorepublikové závody,“ ujasnil Petr Petřík, který rovněž poznamenal, že 11 jihočeských klubů doplnily další západočeské.

V dopoledních hodinách proběhly soutěže kata týmů i jednotlivců, což je stínový způsob boje s imaginárními soupeři a nedochází při něm k fyzickému kontaktu mezi zápasníky. Krátce po poledni následoval slavnostní nástup a vyhlášení zmíněných kategorií kata. Oceněné sportovce vyhlašoval právě Petr Petřík, který ale přiznal, že během závodu kvůli organizačním povinnostem prakticky nestíhal sledovat výkony strakonických borců. „Příliš času na to není. Jen při vyhlášení medailových pozic si třeba všimnu, že čtu dost strakonických jmen, ale jinak nemám tolik času věnovat se jim takovým způsobem, jako na jiných závodech. Na těch domácích, kde se starám o pořadatelství, se zápasníkům věnují moji spolupracovníci z klubu. Výsledky většinou reflektuji až zpětně.“ Odpoledne už se na tatami bojovalo v kumite. To je část karate, ve kterém se trénuje proti protivníkovi a používají se techniky naučené z kihonu nebo kata. Dochází tedy i k fyzickému kontaktu.

Druhé kolo krajské ligy se uskuteční 14. dubna v Borovanech, závěrečný díl je na programu až 26. září v Nových Hradech. Tam se pak vyhodnotí i celkové pořadí jednotlivců a týmů. Strakonický klub bojového umění už jiný závod v letošním roce neuspořádá, to ale neznamená, že by polevoval ve své činnosti. Zaměří se především na objíždění jiných závodů se svými karatisty. „Jezdíme po soutěžích po celé republice. Máme i medailisty z mistrovství republiky a historicky také dva reprezentanty, kteří absolvovali mistrovství světa či Evropy,“ uzavřel.

A jak se tedy dařilo strakonickým bojovníkům? To se dozvíte ve středečních novinách!

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace