banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Enkaustika aneb Krácení dlouhé chvíle pana Josefa Novotného

    pondělí 1.7 až Úterý 31.12 - Strakonice - Šmidingerova knihovna

    Obrázky tvoření žehličkou a voskem

  • Zámecký park v Červeném dvoře

    Čtvrtek 16.5 až neděle 29.9 - Regionální muzeum, Český Krumlov

    Dokumentační výstava, mapující historický vývoj a proměny zámeckého parku v Červeném Dvoře.

Zobrazit všechny události
 

Dravé saně čeká za měsíc závod Lipno Dragon Boat Race 2018

LIPNO – Dravé saně. To je jméno týmu lipenských děvčat, většinou z Vyššího Brodu a okolí, ale i z Lipna nad Vltavou, který začíná s tréninkem ve zvláštní disciplíně – závody dračích lodí. Právě závodem Lipno Dragon Boat Race 2018 o víkendu, který začíná 18. květnem, odstartuje letošní letní sezóna u Lipenské přehrady. Poprvé byly Dravé saně na vodě v úterý, na konci minulého týdne se sešly, aby po zimě připravily loď.

Děvčata na lodi, jenž dostala jméno Karel (podle jediného muže na palubě, kterým je kormidelník Karel Troják), táhnou bez výhrady za jeden provaz. „Nepamatuji, že bychom se nějak pohádaly. Občas jsme museli s Karlem zařvat a uklidnit vypjatou situaci. Stane se, že některá nemá svůj den, ale všechny jsme amatérky a tenhle sport děláme pro radost," uvádí loňská kapitánka Eva Menzingerová, která se živí jako dispečerka silniční dopravy. „V týmu jsou děvčata různého povolání od učitelek po lékárnici či zdravotnici," doplňuje jí letošní první žena lodě Lucie Jarošová, která pracuje ve veterinární ordinaci svého manžela. Tomuto sportu se na Lipensku věnuje zhruba 30 dívek a žen ve věku od 12 do 55 let. Na loď se při závodech dostane 21 z nich.

Dravé lipenské saně absolvují závody dračích lodí nejen na jihu Čech již šestým rokem a momentálně tu nemají konkurenci. „Holky se snaží, berou tenhle sport nesmírně vážně. Když je při závodě vidím, jak se snaží, stříká z nich pot a poráží mladší holky nebo smíšené posádky, často se mi stane, že mi vyhrknou slzy," vypráví kormidelník Karel Troják, který je vedoucím informačního střediska ve Vyšším Brodě a zároveň zdejší známý vodák. „Hodně tu záleží na lidech. Složka vzájemného sehrání hraje důležitou úlohu. Na začátku se nám stalo, že jsme prošvihli start, protože holky kecaly a nevšimly si, že už máme vyrazit. Od té doby jsou disciplinované, což je v tomto sportu základ."

Dračí loď je dlouhá 12,5 metrů, bez posádky váží kolem 250 kg, má tvar otevřené kánoe s dračí hlavou na špici a dračím ocasem na zádi. V sestavě je maximálně 20 vsedě pádlujících závodníků a bubeník, který sedí na špičce čelem k posádce a udává rytmus údery do bubnu, a kormidelníkem stojícím na zádi a řídícím směr. Váha lodi s úplnou posádkou může přesahovat i dvě tuny.

„Do závodů v Lipně se může přihlásit kdokoliv, registrace probíhají na webu lipno.info. Sestavte tým 21 lidí a zúčastněte se, závody v různých katagoriích trvají po celý víkend. Přijede vždy několik desítek posádek. Zahájení sezóny na Lipně bude ideálním dnem pro rodiny s dětmi. V rámci zahájení letní sezóny si můžete celý den vyzkoušet nejrůznější atrakce: dětskou dračí loď, lezeckou stěnu, skákací hrad nebo výtvarné ateliéry a těšit se můžete také na pohádková představení pro děti a večerní koncerty," vyjmenoval Vojen Smíšek, tiskový mluvčí Lipna.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace