Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Vánoční koncert sborů

    Čtvrtek 12.12 18:00 - ZUŠ, Dačice

    Koncert dětských pěveckých sborů.

  • Anna K. - Akusticky 2019

    Čtvrtek 12.12 19:30 - Městské divadlo Český Krumlov

    Koncert.

Zobrazit všechny události
 

E.ON přesune plynovody ze dvou mostů u Písku pod říční dno. V plánu jsou Krašlovice

PÍSECKO - Hned na dvou místech na řece Otavě u Písku zmizí z mostních konstrukcí plynovodní potrubí, které spravuje společnost E.ON. Přesune se pod říční dno. U Zátaví využívá stavební firma podvrt řeky, u Borečnice pracuje podvodní bagr. Jedná se o jedinečné stavby délkou přemostění i dimenzí potrubí. Odběratelů zemního plynu se přepojování plynovodu nijak nedotkne. V posledních dvou letech E.ON realizoval jen dvě podobné rekonstrukce.


U obou prací je hlavním důvodem bezpečnost. „Životnost stávajícího zavěšeného plynovodu u Borečnice, který byl uveden do provozu v roce 1969, je u konce. Pracemi zajistíme zvýšení bezpečnosti zařízení a sejmutím z nosné konstrukce také snížíme provozní náklady na údržbu do budoucna," uvádí Tomáš Vacek, vedoucí správy a provozu zemního plynu z E.ON Distribuce. Přeložení plynovodu pod dno řeky zvýší bezpečnost zařízení i dodávek zemního plynu také při povodních.

„Kvůli okolnímu profilu a geologickému průzkumu nebylo možné udělat u Borečnice podvrt řeky, proto přípravu provádíme zakopáním plynovodu pod dno řeky speciálním podvodním bagrem," vysvětlil Zdeněk Lukáš z firmy UGA, která stavbu pro E.ON provádí. Práce odstartovaly začátkem září a jsou zhruba ve své polovině. Kromě cesty pro potrubí v říčním korytě připravovali technici i téměř 200 metrů dlouhé plynové potrubí, které svařovali přímo na místě. Ve čtvrtek 31. října došlo ke splavení potrubí, jeho zatopení a následovat bude jeho zatížení. Po přepojení na stávající část plynovodu bude terén uveden do původního stavu. „Práce bychom chtěli dokončit do konce roku. Záviset to bude na počasí," popsal Zdeněk Lukáš.

Z lávky, po které vede několik turistických stezek i cyklotras, sice v následujících měsících zmizí plynové potrubí, ale samotná konstrukce by měla zůstat na místě k dalšímu užívání pro pěší. Byl to jeden z požadavků města Písek a obcí Vrcovice a Čížová. „Aktuálně připravujeme nabídku na předání jinému subjektu, který by lávku provozoval," přiblížil Tomáš Vacek z E.ON Distribuce.

Vedle Borečnice se pracuje také u Zátaví. Tam bude odstraněna celá 80 metrů dlouhá mostní konstrukce a práce se tam blíží ke konci. Na této stavbě firma provrtala v říčním korytu za pět týdnů tunel o průměru 850 milimetrů, kterým potrubí o délce 140 metrů protáhla na druhou stranu. Zemní práce by tam měly být hotové do dvou týdnů.

„Jedinečnost těchto staveb spočívá zejména v délce přemostění a dimenzi potrubí. Odběratelů zemního plynu se přepojování plynovodu nijak nedotkne," dodává Tomáš Vacek. Nové plynovody pod zemí jsou s vnitřním průměrem 500 milimetrů. Celkem v tuhle chvíli stojí na distribučním území společnosti E.ON 16 podobných přemostění.

Příprava prací na Borečnici trvá od roku 2013 a u Zátaví od roku 2015. Celková investice přesahuje 30 milionů korun. „Dále máme v plánu nadzemní přechod Krašlovice I a Krašlovice II na Strakonicku. Termín realizace ještě není určen," uzavírá Tomáš Vacek.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace