Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Vojenský den 2019 v Libořezích

    sobota 20.7 9:30 - po celé obci Libořezy

    Účastnit se budou kluby vojenské historie s dobovou technikou, uniformami a vybavením převážně z druhé světové války.

  • Malý princ - pohádka Víti Marčíka pro celou rodinu

    sobota 20.7 15:00 - Suchdol nad Lužnicí, Na farní zahradě

    Pohádka.

Zobrazit všechny události
 

Kraj svolal tiskovou konferenci k Regionální fotbalové akademii

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Dnes se na krajském úřadu konala tisková konference k zahájení činnosti Regionální fotbalové akademie. Dostavili se hejtman Jiří Zimola, primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda, Michal Prokeš z výkonného výboru Fotbalové asociace ČR, předseda krajského fotbalového svazu Jan Jílek, šéftrenér této akademie Tomáš Maruška, fotbalová legenda Karel Poborský. Ten se stal ambasadorem regionálních akademií, které zatím fungují kromě Budějovic už rok v Plzni a v Jihlavě. Přišli také ředitel Základní školy Máj 1 Luboš Staněk a ředitel domova mládeže U Hvízdala David Hulec. Regionální fotbalová akademie nabízí vytipovaným fotbalovým talentům sport, vzdělávání i ubytování pod jednou střechou. Akademie začala v Českých Budějovicích fungovat letos od září a nyní se v ní připravuje 43 hráčů. Přes týden bydlí, chodí do školy i trénují v krajském městě, o víkendech nastupují za své mateřské kluby.

 

Hejtman: Projekt musí projít svými dětskými nemocemi

Předem proklamovaný slib, že fotbalová akademie neodvede talenty z jiných klubů do budějovického Dynama, na jehož hřišti přes týden hráči trénují, dostal na startu poněkud hořkou pachuť. Vznik akademie se totiž časově střetl s novým přestupním řádem fotbalové asociace, který umožňuje hráči volně přestoupit, a tak konkrétně v Písku skupina hráčů vytipovaná do akademie rovnou odešla i do Dynama. Nadělalo to zlou krev, kterou hasila nedávná schůzka zástupců Regionální fotbalové akademie, FC Písek, Dynama a klubu MAS Táborsko na krajském fotbalovém svazu. I hejtman Zimola připustil, že jakkoliv se pro nápad soustředit jihočeské talenty a věnovat jim nadstandardní péči od začátku nadchl, ukazuje se, že akademie musí projít svými dětskými nemocemi. Výsledkem by ale mohli být budoucí Poborští. Poznamenal, že někteří kritici problém zpolitizovali.

Nakonec ale i zástupci akademie a fotbalového svazu připustili, že s okresními kluby se mělo víc komunikovat, a že nynější schůzka s kluby nastavila do budoucna pravidla. „Ukázalo se, že kluby vznik regionální akademie podporují, je ale třeba s nimi v předstihu konzultovat předvýběr hráčů pro akademii, budeme se scházet každé tři měsíce,“ informoval předseda krajského fotbalového svazu Jan Jílek. Zmínil také, že z FC MAS Táborsko je v akademii jediný fotbalista, protože tento klub akademii bojkotoval a přesvědčil i rodiče svých hráčů, aby je do Budějovic nedávali. V Písku naopak nový šéftrenér mládeže Karel Syrovátka po nástupu zjistil, že má tým U15 v troskách, protože mu hráči, kteří nastupovali do akademie, přestoupili i do Dynama. Jelikož do Regionální fotbalové akademie přecházel i dosavadní trenér mládeže Písku Josef Šácha, který dnes je i třídním učitelem jedné ze dvou fotbalových tříd na Máji, logicky proti akademii mezi rodiči nebrojil.

Jan Jílek i šéftrenér akademie Tomáš Maruška říkají, že došlo k dohodě na tom, jak bude akademie s kluby spolupracovat. Hráči v akademii končí v pátek ve 12 hodin a odjíždějí domů, kde se mají v pátek případně ještě zúčastnit tréninku ve svém klubu a za něj mají o víkendu hrát. Ti, kteří přestoupili do Dynama a nedostanou se tam do základu, budou nabídnuti klubům, které hrají žákovskou ligu, což je opět Písek a Táborsko. A nabídnuti jim budou i hráči Dynama, kteří se nyní po příchodech hráčů z okresních klubů už nevejdou v Budějovicích do základu. „Myslím, že v tom není problém, je to stejné, jako když se hrálo na střídavé starty,“ myslí si Tomáš Maruška.

FC MAS Táborsko se vyjádřil, že už nebudou akademii bojkotovat, my jsme jim slíbili, že na fotbalové asociaci navrhneme změnu v přestupním řádu v tom smyslu, aby hráč, který bude vybrán do akademie, nemohl přestoupit. Nevíme ale, jestli s tímto návrhem uspějeme,“ řekl Jan Jílek. Michal Prokeš z FAČR podotkl, že fotbalové akademie fungují v několika zemích Evropy a i tam se v prvních letech potýkaly s odporem klubů.

Jak akademie funguje 

Tomáš Maruška sdělil, že do osmé a deváté třídy fotbalové akademie na ZŠ Máj 1 nastoupilo 44 fotbalistů, z toho jeden z FC MAS Táborsko, sedm z FC Písek a ostatní z Dynama České Budějovice. Jeden chlapec nyní z akademie vystoupil. „Byl sice deváťák, ale starší ročník, hrál už v Dynamu za dorost. Měl tedy úplně jiný režim a jiné tréninky než všichni ostatní, končil v sedm večer, rodiče se báli, že by se mohl zhoršit v prospěchu. Takže jsme se dohodli a odešel,“ zmínil Maruška.

Jihočeská Regionální fotbalová akademie je v republice zatím třetí. Fotbalová asociace má zájem projekt rozvíjet i v dalších krajích. Jejím ambasadorem, který komunikuje mezi jednotlivými akademiemi, navštěvuje je a zúčastňuje se tam s mladými fotbalisty i tréninků, je Karel Poborský. Pro talentované fotbalisty je ikonou a vzorem.

Ze spolupráce tří akademií nyní vzešel první společný projekt – dva hráči z plzeňské, dva z jihlavské a dva z budějovické akademie odlétají na krátkou studijní cestu do Kanady. Za jihočeskou akademii to jsou Petr Vítovec, který bude hrát v FC MAS Táborsko, a odchovanec FC Písek Adam Petr, který se stal hráčem Dynama.

Jan Jílek z KFS řekl, že cílem je, aby v okresních městech fungovaly sportovní třídy už od šestých ročníků a ti nejlepší pak přecházeli do regionální akademie. Tomáš Maruška přiblížil režim v akademii. Žáci musí zvládnout veškeré učivo daných ročníků a mají 8 hodin tělocviku týdně. Chlapci vstávají před šestou ráno, v 6.10 už společně snídají a odjíždějí do školy, kde nultá hodina od sedmi ráno představuje právě pohybovou průpravu. „Víc než polovina kluků nechodila do sportovních tříd a ve škole měli jen dvě hodiny tělocviku, to je strašně málo. Na trénincích pak hráli fotbal, nevěnovali se obvykle celkovému pohybovému rozvoji. Půlka z nich nenaskočí na trampolínu, půlka má problémy s kostmi a svaly z jednostranné zátěže. My proto usilujeme o všestranný tělesný rozvoj a zajišťujeme rehabilitaci,“ popsal šéftrenér Maruška. Fotbalisté pak mají obvykle do půl třetí běžné vyučování, třikrát týdně pak odpoledne trénink a další program. V pátek v poledne jedou domů. „Mně je opravdu jedno, ve kterém klubu hráč hraje, to není naše věc. My hráče vychováváme a rozvíjíme,“ dodal Maruška.

Kolik to stojí 

Založení akademie stvrdili loni na podzim podpisem memoranda o vzniku Nadačního fondu, který bude její chod zajišťovat, předseda Fotbalové asociace České republiky Miroslav Pelta, hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola a primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda.

Podle Michala Prokeše z výkonného výboru Fotbalové asociace České republiky se celkové roční náklady na provoz akademie pohybují okolo 8,5 milionu korun. „Z toho 4,5 milionu hradí fotbalová asociace a o zbytek se dělí kraj a město,“ doplnil Prokeš.

Jihočeský kraj během prvního roku fungování podpoří chod líhně mladých fotbalových talentů dvoumilionovou částkou. „Peníze konkrétně půjdou na ubytování, stravování mimo obědů, vychovatele, zajištění dopravy po kraji či lékařské prohlídky,“ upřesnil Zimola.

V kolektivních sportech jako je i fotbal nám v porovnání s jinými státy ujíždí vlak a je potřeba s tím urychleně začít něco dělat. Děkuji proto kraji i městu za podporu. Dětem bych ale rád připomněl, aby nezapomínaly na vzdělání,“ řekl na podporu projektu Karel Poborský.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace