Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Živé Milevsko - Mezinárodní konference chytrých měst a obcí

    středa 16.10 9:00 - Milevsko, KD

  • Toulky za poznáním Severní Korea

    středa 16.10 10:00 - Milevsko, Kino

    Přednáška.

Zobrazit všechny události
 

Matěj Homola z kapely Wohnout: „Na Přeštěnici se moc těšíme“

kapela Wohnout

kapela Wohnout

PŘEŠTĚNICE - Bezstarostní a všehoschopní umělci z Prahy, parta „extrovertních introvertů“, která „nedělá muziku srdcem ani mozkem, nýbrž brvou“, míří po roce pauzy opět do Přeštěnice, tentokrát se svojí punk-rockovou cukrárnou. Než si s kluky osladíte život, přečtěte si rozhovor s Matějem Homolou, frontmanem kapely.

Wohnout míří letos po sedmé do Přeštěnice. Co tě v souvislosti s naší krasojízdou napadá?

Na první dobrou mě napadne festival na kopci, kousek od místa, kde dlouho bydlel táta. Dřív se tam platilo žetony a pro honorář jsme si šli k pánovi do žigulíka.  

Byla by historka, asociace či emoční výlev?

Jednou jsme u vás hráli na pódiu, které bylo otočeno západním směrem. Bylo nádherně, slunce už lehce zapadalo, když se najednou na obzoru objevil černý mrak, který strašně rychle rostl a rostl, až brutálním deštěm ukončil naši produkci.

Objevily se nějaké novinky kromě sladké desky?

Chcípla mi doma rybička a nahradila ji nová. Jinak se chystáme na příští rok, kdy slavíme dvacet let existence, takže k tomu bude asi nějaká speciální šňůra a měla by vyjít kniha, která tu etapu nějak shrne.

Laskonky a kremrole, v pořadí osmé album, dokládá kapelní filozofii – „hodně cestovat, hodně kalit a hodně sportovat“. Mohl bys tento hudební počin lehce zanalyzovat?

Laskonky a kremrole jsou lehkým pokračováním minulé desky. Přistupovali jsme k ní dost zodpovědně, hodně jsme zkoušeli, jindy to odflákneme víc. Co je a není hit, to vždy ve finále určí posluchači. My už se tolikrát spletli…

Tady se nabízí odkaz na váš bohémský song … Může se obyčejný smrtelník dostat do „Svazu“? Probíhá speciální iniciace?

Členem se může stát každý, kdo se na to cítí a nahlas zakřičí na náměstí, že je od teď řádným členem Svazu českých bohémů. Ovšem dostat se do předsednictva není jednoduché. Jedná se o lukrativní posty, takže pokud někdo nemá na úplatky nebo nehraje u nás v kapele, neměl by si dávat klamné naděje.

Nelze se nezeptat na proces tvorby písně, zvlášť když jsem se dočetla, že „neděláte muziku srdcem ani mozkem, nýbrž brvou“. Jak to prosím vypadá?

Problém ve skládání textů a vůbec při jakékoliv umělecké činnosti je opravdu ten, že se člověk musí soustředit tak, že nehne brvou. V brvě se totiž rodí nejvíc nápadů, ovšem musí být v klidu. Tak to alespoň tvrdí brvologové. To je například ve spánku, kdy se brva uklidní, začne být kreativní a vyrábět sny na bázi neomezené fantazie. Ty si ale zase většinou nepamatujeme.

Na skladbě s bezchybným názvem „Kretén“ se podílel Xavier Baumaxa. Ohodnotíš vaše spojení? Co zpětná vazba na lehce kontroverzní klip?

Xavi je dlouholetej kámoš a nebylo těžký ho přemluvit, aby nazpíval Kreténa. Zcela vážně to původně měl dělat jeden známý herec, ale odmítnul, že nechce být za kreténa, co kdyby se z toho stala hitovka. Dost nesmysl. Brácha pak vyrobil animovaný klip, který jsme dali na internet, a já netuším, jak si vede. Ale kontroverzní, podle mého názoru, moc není.

Žiješ rád v zemi „hrdejch Pepíků“ nebo bys raději „roztáhl křídla“, zmizel do míst, kde je „nebesky hezky“, a zakotvil tam? Trochu myslím na Indii…

Mám moc rád Čechy, narodil jsem se zde, ale dost věcí mi u nás vadí. Je spoustu krásných míst, kde bych si mohl koupit malý dům u moře a ležet tam pod palmou. Ale mně se moc nechce někde zakotvovat. Radši střídám místa.

Což takhle vyprodukovat pro zajímavost jednu malou strofičku napsanou wohnoutí poetikou?! 

„Těšíme se čím dál víc

na fesťák do Přeštěnic…“

Vím, je to přiblblé, ale zase zadarmo. Pro představu, naše texty ve valné většině nevzniknou za večer, spíš to trvá měsíce, někdy i roky.

Na závěr by se hodilo poselství pro Přeštěnice…

Chlapci a děvčata, dobrou náladu s sebou a užijte si to pořádně!!!

 

Připomínáme, že vstupenky na Open Air Musicfest Přeštěnice jsou k dostání za předprodejové ceny do středy 24. června v našich redakcích.

 

Kontakty na naše redakce jsou:

Táborsko: Tyršova 1004, 390 02 Tábor (naproti Komerční bance),

Milevské noviny: Generála Svobody 478, 399 01 Milevsko (nad prodejnou elektro Vachta),

Písecké postřehy: Velké náměstí 116, 397 01 Písek,

Týdeník Strakonicko: Palackého náměstí 91, 386 01 Strakonice.

Pro vstupenky si můžete přijít každý všední den od 8 do 16 hodin.

Bližší informace na telefonu 777 642 545.

 

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace