Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Léto na Kampě - PPB a Zropuch

  sobota 24.8 18:00 - Klub Kampa, kampus JU, České Budějovice

  Festival.

 • Pivní slavnosti Myslkovice

  sobota 24.8 13:00 - Zámecký park, Myslkovice

Zobrazit všechny události
 

Medaile Za zásluhy jsou rozdány. Primátor ocenil teologa, fotbalistu, kynologa nebo ženu, která se za války musela skrývat

ČESKÉ BUDĚJOVICE - V pondělí 24. října udělil primátor města při slavnostním ceremoniálu medaile Za zásluhy šesti významným osobnostem, které se zasloužily o České Budějovice v oblasti vědy, kultury, sportu a výchovy. Vyznamenání se udělují od roku 2008. Letos medaili převzala Alena Popperová, která se jako dítě musela za války skrývat a teď věnuje svou energii předávání vlastních zkušeností. Oceněn byl také Ludvík Mühlstein, novinář a rozhlasový redaktor, stejně jako bývalý profesionální fotbalový záložník a reprezentant České republiky Karel Poborský. Dalším oceněným je kynolog Jaroslav Sedlák a teolog a vysokoškolský učitel Karel Skalický. Jiří Smékal převzal ocenění jako ředitel a zakladatel 1. centra zdravotně postižených jižních Čech. Níže si můžete přečíst stručné medailony vyznamenaných osobností.

Alena Popperová se sice narodila v Praze, ale většinu života strávila v Českých Budějovicích. Vyrostla tady, vystudovala zdravotnickou školu, pracovala ve zdejší nemocnici a žije tady dodnes. Její otec zemřel v roce 1944 v koncentračním táboře, maminka se z malé pevnosti v Terezíně vrátila po válce. Čtyřiaosmdesátiletá Alena Popperová teď vypráví ve školách o tom, jak prožívala své dětství jako skrývané židovské dítě. Předávat zprávu o lidské zlobě a jejích následcích je pro ni velmi důležité. Její zásluhou vznikla hra Archa naděje, kterou uvedlo Jihočeské divadlo. Vzpomínky svého druhého muže Bedřicha na uprchlickou cestu na lodi Patria do Izraele si totiž zapisovala a poté poskytla režisérce. V dokumentu s názvem Po stopách minulosti zachytil její život vnuk Ondřej Bezouška.

Dalším oceněným se stal významný redaktor, reportér, režisér, publicista a spisovatel Ludvík Mühlstein. Působil také vedoucí dětského rozhlasového souboru Českého rozhlasu v Českých Budějovicích. Rozhlasu zůstal věrný po celý život. V roce 1956 založil s panem Otakarem Bílkem dětský dramatický rozhlasový soubor, který vedl 40 let, a dosáhl mnoha úspěchů. Seznamoval posluchače se slovenskými a zahraničními básníky a literáty, rád vzpomíná na natáčení cyklu pořadů o Emě Destinnové. Jako člen České ornitologické společnosti často spolupracoval s pražskou redakcí vědy a techniky pro mládež. Pro českobudějovickou fonotéku po dlouhých třicet let pořizoval nahrávky ptačích hlasů a o své vášni k přírodě napsal několik knih. Ještě dnes pracuje pro rozhlas jako externista. 

Mezi oceněnými je letos i zástupce sportu – bývalý profesionální fotbalový záložník Karel a reprezentant České republiky Karel Poborský. Svou profesionální kariéru zahájil v černobílém dresu Dynama, kde podával výborné výkony a získal si mnoho fanoušků. Jeho klubová kariéra zahrnuje nejen české kluby, jako SK Dynamo České Budějovice, FK Viktoria Žižkov, SK Slavia Praha nebo AC Sparta Praha, ale také zahraniční, jako Manchester United, Benfica Lisabon a Lazio Řím. V květnu 2002 se vrátil ze zahraničí a přešel do AC Sparta Praha, v roce 2005 pak do druholigových Českých Budějovic, do klubu, jehož byl spolumajitelem a v němž začínal. Se svou klubovou kariérou se rozloučil v roce 2007 po třech vítězstvích v České fotbalové lize a po jednom v anglické Premier League. Ve stejném roce se oficiálně rozloučil s českou reprezentací, celkem odehrál 118 utkání s bilancí 71 výher, 23 remíz, 24 proher a 8 gólů. Jako první český reprezentant překonal hranici 100 reprezentačních zápasů. Od roku 2006 je předsedou představenstva fotbalového klubu SK Dynamo České Budějovice.

Další z oceněných, Jaroslav Sedlák, aktivně působil v Jihočeské záchranné brigádě kynologů od jejího založení v roce 1972 až do začátku roku 2016. Mnoho let zastával také funkci hlavního výcvikáře Svazu záchranných brigád ČR (SZBK ČR), kterou ukončil letos v dubnu. Právě pod jeho vedením získali čeští záchranáři v mezinárodním měřítku kredit těch nejlepších, což dokazují i zlaté medaile z mnoha mistrovství světa. Jako vedoucí pohotovostní jednotky se účastnil záchranných prací v zahraničí, a to nejen v Evropě, ale například i v Indii, Turecku nebo Thajsku. Za nejdůležitější považuje účinnou spolupráci s policií, armádou a hasičskými sbory při pátrání po obětech trestných činů a pohřešovaných osobách. K největším osobním úspěchům pak řadí prosazení kynologů do společných pátracích týmů, protože jejich role je mnohdy při záchraně lidského života naprosto klíčová. Doposud získal více než dvacet významných a prestižních titulů. V současnosti se zabývá zkoumáním možností pro zjišťování nemocí včel pomocí psího čichu.

Medaili převzal také římskokatolický teolog, duchovní, vysokoškolský pedagog a aktivní účastník exilového boje proti komunismu Karel Skalický. Chtěl se stát knězem, ale svobodné stuidum tady nebylo možné, takže v roce 1956 utekl do Říma. Tady získal doktorát z filozofie a teologie a přijal kněžské svěcení. Stál u zrodu České křesťanské akademie a od roku 1967 redigoval v Itálii časopis Studie, kde velký prostor poskytoval dokumentům Charty 77. Do listopadu 1989 byl jednou z nejvýraznějších osobností českého katolického exilu. Mezi lety 1970 – 1979 pracoval jako duchovní správce českých uprchlíků v Itálii. Věnoval se také učitelství, roku 1979 v Zambii, roku 1982 pak v Ekvádoru, Guatemale a Portoriku. V polovině devadesátých let se rozhodl pro návrat do vlasti. Opustil prestižní postavení uznávaného profesora v Římě a začal pracovat na Teologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Tři roky byl jejím děkanem, nyní zde vyučuje. V roce 2006 mu byl prezidentem propůjčen Řád Tomáše Garrigua Masaryka za vynikající zásluhy o stát v oblasti rozvoje demokracie, humanity a lidských práv.

 Jiří Smékal převzal ocenění jako ředitel a zakladatel 1. centra zdravotně postižených jižních Čech. Centrum vzniklo v roce 1993 v Českých Budějovicích ve spolupráci s Českým červeným křížem a zabývá se sociálními, kulturními a sportovními aktivitami pro osoby se zdravotním postižením a pacienty při rekonvalescenci po vážných zraněních a onemocněních. Jiří Smékal je juniorským a seniorským Mistrem ČSSR v řecko-římském zápase jednotlivců a své sportovní zkušenosti předává mladým lidem s handicapem. Pod jeho vedením vyrůstají čeští, evropští a světoví rekordmani. Každodenní náplní Centra je zajištění pestré nabídky sociálních služeb a vyžití dětí, mládeže a dospělých se zdravotním postižením s důrazem na integraci do společnosti. Další jeho činností je spolupráce s lékaři, Kontem Bariéry, sociálním odborem magistrátu města nebo umožňování praktické výuky studentům zdravotních škol.

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • občan Písku 

  Reagovat

   

  ... hlavně že ne strejdu nějakýho ministra ...

  Vloženo 25.10.2016 16:05:59

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace