banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • O prrincezně, Liciášovi a makových buchtách

  neděle 22.9 15:00 - Milevsko - amfiteátr

  Pohádka

 • Lollipopz - Tábor

  neděle 22.9 16:00 - Tábor, hotel Palcát

  Zábavná hudební show, jehož součástí jsou mimo jiné oblíbené soutěže a spousta písniček ze všech doposud vydaných alb.

Zobrazit všechny události
 

Mladí vodní záchranáři v Haagu zabojovali

zleva Martin Tlustý, Michal Šrůta, Barbora Macková a Jan Novotný , Autor: VZS

zleva Martin Tlustý, Michal Šrůta, Barbora Macková a Jan Novotný     Autor: VZS

HOLANDSKO / JIŽNÍ ČECHY – Dvacetiletý Martin Tlustý, devatenáctiletý Michal Šrůta, osmnáctiletý Jan Novotný a šestnáctiletá Barbora Macková jsou čtyři jihočeští mladí vodní záchranáři, kteří ve dnech 16. až 18. srpna hájili v desetičlenném národním týmu barvy České republiky na mistrovství Evropy v holandském Haagu a Noordwijku.

Český tým vyjel ve středu 14. srpna z Brna, postupně přistoupili reprezentanti ze Soběslavi, Prahy a Neratovic. Po náročné cestě dorazili všichni do Haagu, kde následoval trénink v bazénu. Na start se připravovaly týmy z Belgie, Bulharska, Dánska, Německa, Finska, Velké Británie, Maďarska, Irska, Itálie, Nizozemí, Norska, Polska, Španělska, České republiky, Švédska a Švýcarska. Nejmladším týmem mistrovství Evropy vodních záchranářů byl český tým.

Akce jako ve skutečnosti

V pátek 16. srpna od osmi večer začala soutěž v disciplíně SERC. Češi si vylosovali jedenácté pořadí. Modelová situace - čtyři záchranáři na vycházce zahlédnou, že je u moře nějaký nezvyklý shon. Náhle k nim běží zmatená žena a něco stále vykřikuje. Ve vodě si hrají tři dovolenkáři s míčem, jsou tam dva potápěči, několik tonoucích, na molu zmateně bloumá hluchoněmý pán s minimem v ruce, na zemi leží naříkající žena, pravděpodobně zraněná, vedle ní leží berle. Čeští závodníci, ve složení soběslavský Martin Tlustý, jako velitel hlídky, dále Michal Šrůta ze Soběslavi a dva Brňáci Karel Koráb a Jakub Piňos, vybíhají. Ještě před limitem vytahují všechny tonoucí z vody, vykazují hráče s míčem do bezpečné vzdálenosti od moře a znovu prohledávají hladinu. Zklidňují hluchoněmého, poskytují resuscitaci miminu a starají se o zraněnou ženu. „Po porovnání s ostatními jsme doufali, že získáme i medaili. Bohužel, tahle disciplína se hodnotí jako umělecký dojem v krasobruslení, a tak jsme získali páté místo,“ svěřila se vedoucí mladých soběslavských vodních záchranářů Zdena Šrůtová. „Během dne se situace ještě, ve prospěch našeho týmu, změnila, a tak nakonec kluci skončili na čtvrtém místě,“ dodala. Od třetího místa je dělilo pouhých 25 bodů a od druhého místa 45 bodů.

Nejmladší tým mistrovství se nedal

V sobotu probíhaly bazénové disciplíny. Všichni naši závodníci si zaplavali osobní rekordy, a tím potvrdili, že nepodcenili svou přípravu. Ve štafetách si děvčata i kluci zaplavali B finále, kde si dokázali výrazně zlepšit konečný čas. Při soutěži byli svědky i dvou světových rekordů. Naši se sice neumístili na předních místech, ale závodili fair play. Důkazem toho je, že žádný český reprezentant nebyl diskvalifikován pro porušení pravidel.

Boj o kolík jsme prohráli

V neděli brzo ráno autobusy přesunuly všechny závodníky na pláž v Noordwijku. Byl silný vítr, déšť, špatná viditelnost a rozbouřené moře, na kterém se málem převrátily i čluny.

První rozběh štafety Rescue tube rescue skončil špatně, závod dokončily pouze místní Holanďanky.

Po rychlém mítinku byla nahlášena změna programu. Závody na moři byly pozastaveny a běžely se Beach flags. Soběslavské želízko v ohni, Martin Tlustý, prokázal výbornou připravenost a bojového ducha. Postupně vyřazoval soupeře, až na něj, nespravedlivě, zbylo B finále a pak dvanácté místo. S místním závodníkem se potkali u kolíku a rozhodčí rozhodla v Martinův neprospěch. „Snažili jsme se výsledek připomínkovat, ale video jsme mohli vidět až po závodě. Na něm je jasné, že kolík drželi oba současně, a tak měl být nový rozběh. Ale rozhodčí rozhodla jinak, a to je směrodatné,“ doplnila Zdena Šrůtová.

Jedenáctý byl tým budoucnosti

Odpoledne se zlepšila viditelnost, byl povolen start ostatních závodů. Vše připomínalo boj o přežití. Vyhrál každý, kdo měl sílu závody dokončit. Podmínky byly opravdu na hraně únosnosti. Naši závodníci se nevzdávali a prali se s podmínkami ze všech sil a dokázali, že umí to, co málokdo u nás. Měli skvělou připravenost, rychlé rozhodování, statečnost a odhodlání pomoc zachránit druhým život.

Čeští reprezentanti v celkovém hodnocení obsadili jedenácté místo ze šestnácti hodnocených národů. Na podmínky, které mají, ve srovnání s ostatními státy, je to skvělé umístění. Navíc organizátoři a rozhodčí český tým při každé příležitosti představovali jako team of future – tým budoucnosti. Nakonec byl celý český tým pozván na Mistrovství světa 2016.

Závodníci ze Soběslavi Barbora Macková, Jan Novotný, Michal Šrůta a Martin Tlustý prokázali na pláži opravdovou statečnost, ale ani v bazénových disciplínách nedali svou kůži zadarmo. Svědčí o tom zlepšení všech osobních rekordů. Určitě se v příštím roce pokusí vybojovat místa v české reprezentaci pro Mistrovství Evropy 2014.

Výsledky naleznete na http://www.yannz.nl/livetiming/eklifesaving/index.html

Jihočeský tým:

Barbora Macková - členka seniorské reprezentace ČR; studentka Gymnázia Pierra de Coubertina v Táboře
Michal Šrůta - člen seniorské reprezentace ČR; student Střední školy spojů a informatiky v Táboře 
Martin Tlustý - člen seniorské reprezentace ČR; student VŠCHT, obor Syntéza a výroba léčiv 
Jan Novotný - člen juniorské reprezentace ČR; student táborského Lycea SPŠ se zaměřením na informatiku a programování

 

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace