Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Jubilejní Lubomír Brabec

    Úterý 23.7 19:00 - Protivín KD

    Romantické skladby pro kytaru.

  • Enkaustika aneb Krácení dlouhé chvíle pana Josefa Novotného

    pondělí 1.7 až Úterý 31.12 - Strakonice - Šmidingerova knihovna

    Obrázky tvoření žehličkou a voskem

Zobrazit všechny události
 

Mobily na základkách? Většinou zakázané

JIŽNÍ ČECHY - K dnešní době zcela neodmyslitelně patří telefony. Zvlášť mladší generace už se bez tohoto zařízení nedokáže obejít. Často je vidět skupinu mladých lidí, kteří sice sedí pohromadě, ale každý se věnuje svému vlastnímu telefonu. S tím, jak telefony pronikají stále víc do našich životů, přicházejí i problémy, které je nutné řešit. V základních školách se musí s všudypřítomnými telefony vyrovnávat také.

V některých školách se telefony odevzdávají na začátku vyučování, nebo se musí povinně vypínat, aby děti nebyly zbytečně rozptylovány. V jiných školách jsou naopak telefony využívány při vyučování – umožňují kreativní způsob výuky, dají se použít místo kamery i diktafonu. Podle všeho však většina škol přistupuje spíš k zákazu používání mobilů během vyučování.

Základní škola ve Volarech tento problém řešila už před deseti lety. „Už když jsem nastupoval, bylo jasné, že situaci budeme muset nějak regulovat. Přece jen to neustálé používání mobilu při vyučování ruší,“ vysvětluje ředitel školy Petr Horálek. „Od té doby máme ve školním řádu zákaz používání telefonů během výuky, telefony musí být vypnuté. Samozřejmě s výjimkou toho, kdy jsou potřebné k výuce. O přestávce je nám to jedno, ve škole je Wi-fi síť, takže děti telefony používat můžou,“ upřesňuje Horálek. Občas se prý ale také stane, že děti zákaz mobilů nerespektují. „Pokud porušují pravidla opakovaně a silně, telefon jim vezmeme a uložíme ho do školního trezoru. Vyzvednout si ho pak musí rodiče a to je celkem účinné,“ dodává Petr Horálek.

Na základní škole Považská ve Strakonicích jsou ještě přísnější, děti nesmí telefon používat ani o přestávkách. „Telefonovat můžou pouze po dohodě s učitelem a ve výjimečných situacích,“ vysvětluje ředitel Tomáš Linhart. Nařízení je součástí školního řádu a jeho dodržování se vyžaduje.

V táborské škole Orbis Pictus právě letos v září spustili nový projekt Mobile Free Zone, který zapovídá používání telefonů během vyučování i o přestávkách. „Bylo to na žádost rodičů. U nás bylo dřív dovoleno používat telefony o přestávce, ale rodiče chtěli, aby děti trávily přestávky jiným způsobem. Proto jsme od prvního září zavedli tuto novinku,“ vysvětluje ředitelka školy Miroslav Nejezchlebová. Děti prý byly ze začátku překvapené, ale postupně si zvykají. „Samozřejmě existují výjimečné situace, kdy telefon použít lze, ale trváme na tom, že musí být skutečně odůvodněné,“ dodává ředitelka. Chtějí prý dětem ukázat, že život bez mobilu je možný a zajímavý. „Ani při vyučování ho nepotřebují, máme školní kameru i normální kalkulačky, takže ho vůbec nemusí vytahovat z tašky,“ říká ředitelka.

Základní škola Na Sadech v Třeboni vyřešila problém mobilů už před pěti lety. „Napsali jsme do školního řádu zákaz používání mobilů při vyučování. O přestávkách je děti používat můžou, mají žákovskou Wi-fi síť,“ říká ředitelka školy Jana Polčáková. „Při vyučování je můžou používat jako pomůcku se souhlasem pedagoga,“dodává na závěr Polčáková.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace