Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Vánoční pásmo 4

    neděle 8.12 15:00 - Kino Střelnice, Masarykovo nám. 107, Jindřichův Hradec

    Vánoční pásmo pohádek.

  • Jindřichohradecký symfonický orchestr

    neděle 8.12 19:30 - Kaple sv. Maří Magdaleny, Kostelní I / 20, Jindřichův Hradec

    Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Na vlastní zahradě si už můžete pokácet strom bez povolení, ale…

Ilustrační foto , Autor: Jiří Řeháček

Ilustrační foto     Autor: Jiří Řeháček

ČESKÁ REPUBLIKA - Majitelé zahrad, když budou chtít pokácet stromy na vlastní zahradě, už nebudou muset žádat o povolení. Vyhláška začne platit už od 15. července 2013. Končí tak desetiletí šikany obecních úřadů, kdy si člověk nemohl pokácet strom na vlastní zahradě. Byl povinen požádat o povolení, ve kterém musel zdůvodňovat, proč strom vadí, nebo zda je suchý či nemocný.

Konečně stát respektuje nedotknutelnost soukromého vlastnictví. Kdo si strom zasadil, může si ho pokácet. Rozhodně nejsme zemí, kde si lidé chtějí své zahrady vybetonovat.

Ale pozor, vše není tak jednoduché. Výjimkou budou památné stromy, těch se kácení bez povolení netýká. Potom je problémem, když zahrada není zahradou. Musí jí o pozemek u bytového domu nebo u rodinného domu v zastavěném území obce, který je stavebně oplocený a nepřístupný veřejnosti. Pokud tohle vše nemá, pak to není zahrada. Pokud si někdo myslí, že má zahradu v zahrádkářské osadě nebo kolem zahrádky má živý plot tak je na omylu. Také nemá zahradu. Vlastníte za domem mez, na které jsou ovocné stromy. Ty pokácet bez povolení také nesmíte. Kácení stromořadí nová vyhláška naopak zpřísňuje. Keřové porosty mají stejná pravidla jako doposud.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace