Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Vánoční pásmo 4

    neděle 8.12 15:00 - Kino Střelnice, Masarykovo nám. 107, Jindřichův Hradec

    Vánoční pásmo pohádek.

  • Jindřichohradecký symfonický orchestr

    neděle 8.12 19:30 - Kaple sv. Maří Magdaleny, Kostelní I / 20, Jindřichův Hradec

    Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Nejtěžší ze všech! Takový byl letošní čtvrtý ročník Lipno Ice Marathonu

Lipno Ice Marathon 2019 , Autor: Václav Pancer

Lipno Ice Marathon 2019     Autor: Václav Pancer

LIPNO – Více než stovka závodníků dorazila v sobotu 9. února na čtvrtý ročník Lipno Ice Marathonu, který startoval z kempu Jestřábí v Černé v Pošumaví. Počasí slibovalo opravdový běžecký zážitek, sněhové přeháňky střídal déšť, občas vykouklo i sluníčko. Teploty tentokrát vyšplhaly nad bod mrazu a na závodníky tak čekal extrém, který si v tu chvíli ještě nedokázali úplně představit.

 

„Teploty nad nulou, rozbředlý sníh, ledové kapsy, do kterých se závodníci místy bořili až do půli lýtek, střídání teplot, vyčerpání, rozlehlé úseky po ledové ploše Lipna. Mrznoucí prsty na nohou, odřené paty, puchýře, cíl v nedohlednu, nekonečný bílý sněhový terén. Absolvování celé maratonské vzdálenosti často za časovým limitem a průměrný čas běžců více než šest hodin," popsala ředitelka závodu Adéla Černá.

Nejrychleji letošní Lipno Ice Marathon uběhl Jan Venca Francke v čase 3:42:24 hodiny, což bylo o více než tři čtvrtě hodiny pomaleji než v předchozím roce. „To svědčí o náročnosti trati, Jan má totiž formu výbornou a spoustu soupeřů nechal hluboko za sebou. Trať byla opravdu těžká. Před ním se do cíle katapultoval pouze Martin Dvořák, který absolvoval maraton v kategorii freestyle na běžkách v čase 3:16:52," zmínila Adéla Černá s tím, že absolvovat tuto vzdálenost na kole letos rozhodně nebyla výhra. Do cíle se totiž jako poslední dostala právě cyklistka Michaela Polívková v čase 7:52:37, za tmy a svitu majáků, které jí na cestu rozsvítili místní hasiči.

Trasa byla opravdu extrémní. „Náš závod dělá příroda, my vytyčujeme vzdálenost a směr, kudy maraton povede, trať nijak neupravujeme. Terén, se kterým se musejí závodníci potýkat, je zkrátka syrový a i v průběhu závodu se proměňuje. Bezpečnost závodníků je pro nás nicméně stále prioritou, pokud by hrozilo riziko prolomení, rozhodně bychom volili bezpečnou variantu s přeběhy po souši. Letos ale počasí opravdu přálo a celý závod se konal na ledě," uvedl Petr Beneš, předseda pořádajícího YK Jestřábí. Adéla Černá k tomu ještě poznamenala: „Takový ledový maraton nenajdete v celé střední Evropě a ten letošní byl prozatím nejtěžší!"

Novinkou byl Offspring marathon určený dětem do 13 let čítající 10 kilometrů, stejně jako závod určený „mladým puškám" Young Guns Marathon pro mladistvé ve věku 14 – 17 let. Na trať závodu se tak letos poprvé vydal závodník starý pouhých pět měsíců Luis Kohlmann. Absolvoval ho na saních s maminkou a babičkou, podmínkou účasti v Offspring marathonu je totiž dospělý doprovod po celou dobu pohybu na trati.

„Chtěli jsme závod zpestřit a přiblížit celým rodinám, extrémní trať půlmaratonu nebo maratonu však pro děti není vhodná, máme pro ně tedy každoročně připravenou desetikilometrovou vzdálenost," doplnil spolupořadatel závodu Petr Beneš. Nejstarším účastníkem závodu byl Jan Dolejš z Prahy, jenž letos oslaví 70. narozeniny. Absolvoval všechny ročníky Lipno Ice Marathonu, trať dokončil spolu s Renatou Horákovou v čase 7:41:24 a zdaleka nebyl posledním běžcem.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace