banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Vojenský den 2019 v Libořezích

  sobota 20.7 9:30 - po celé obci Libořezy

  Účastnit se budou kluby vojenské historie s dobovou technikou, uniformami a vybavením převážně z druhé světové války.

 • Malý princ - pohádka Víti Marčíka pro celou rodinu

  sobota 20.7 15:00 - Suchdol nad Lužnicí, Na farní zahradě

  Pohádka.

Zobrazit všechny události
 

Největší masopustní průvod můžete vidět v sobotu v Milevsku

MILEVSKO - Závěr tohoto týdne bude v Milevsku patřit masopustu. Letošní masopustní průvod má motto Fandíme své patronce Karolíně Erbanové. Česká reprezentační rychlobruslařka, která bude závodit na olympiádě v Pchjongčchangu, je totiž patronkou milevských maškar. A protože se zahájení olympijských her téměř shoduje s vrcholem milevského masopustu, téma letošního průvodu se přímo nabízelo. Maškarní průvod projde Milevskem v sobotu, ale atraktivní program je připraven i na páteční večer. Milevsko nejen drží český rekord v počtu masek v masopustním průvodu, ale jeho maškarní tradice je také čerstvě zapsána do prestižního seznamu nehmotných kulturních statků České republiky. Nikde jinde se nemohou pochlubit tradicí maškar, zdokumentovanou už před 156 lety! Díky místním nadšencům z Maškarního sdružení žije dodnes.

 

Co se chystá?

Již ve čtvrtek 8. února proběhne tradiční zvaní milevských maškar. Masky při něm procházejí městem a zvou obyvatele k účasti na sobotním průvodu.

V pátek 9. února od půl sedmé budou na náměstí řádit krampusové z Vodňan a čerti z Tábora. V 19 hodin Milevské maškarní sdružení převezme od představitelů města symbolickou vládu nad městem na dobu konání oslav masopustu. V programu se letos objeví olympijská štafeta od Domu kultury Milevsko po celé trase sobotního průvodu, zapálení olympijského ohně na náměstí E. Beneše a ohňové divadlo v podání Divadla Kvelb. Návštěvníci uvidí ohňové loutkové představení, první svého druhu na světě, s hořícími loutkami - Javajkami, vysokými čtyři metry.

Sobotní program 10. února zahájí v 9 hodin tradiční jarmark a vepřové hody na náměstí E. Beneše i s muzikou. Diváci uvidí a uslyší od 10 hodin milevskou dechovou kapelu Kovačka a od 11 hodin bubenickou show v podání souboru Jumping Drums. Od 12.00 zahrají táborští Pouličníci, od 13 hodin orchestr Hrajeto a od 14.00 Toulavá kapela.

Masky mají sraz u domu kultury ve 12.30. Samotný průvod vyjde ve 14 hodin od domu kultury po tradiční trase až na náměstí Edvarda Beneše. Průvod budou snímat kamery, které jej budou přenášet na velkoplošnou obrazovku na náměstí. V mnoha skupinách nadšenců i spřátelených obcích právě vrcholí přípravy originálních převleků, s nimiž chtějí v letošním průvodu překvapit a pobavit. Všechny masky, které se u pořadatelů v domě kultury zaregistrují, dostanou poukázku na občerstvení.

Po skončení programu na náměstí se akce přesune do sálu kulturního domu, kde bude od půl čtvrté odpoledne  připraven masopustní rej pro všechny generace. Večer od 19 hodin bude následovat masopustní zábava s kapelou Fantom.Kde parkovat?O masopustu přijíždějí do Milevska tisíce návštěvníků. Proto bude k dispozici odstavné parkoviště u podniku ZVVZ, odkud bude od 10 do 14 hodin zajištěn kyvadlový svoz do centra města. Autobus pojede každých 15 minut. Zpět pak bude jezdit od polikliniky v Milevsku na parkoviště v době od 15.30 do 17 hodin.

 

Diskuse k článku - 8 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • občan 

  Reagovat

   

  Švejk byl inteligent lidí. K Procházka je určitě dobrý člověk, ale jako politik to s maškarama přehnal. Je to naprostá maškara Jihočechů 2012 pod vedením P Hrocha. A ten ke všemu prohlásil, že je v Č Budějovicích málo "folklóru". Má totiž na zodpovědnost kulturu v celém kraji. Tak kam jsme to dostali falešní Švejkové? Snad Jihočeči 2012 "nezmaškaří" celí kraj!

  Vloženo 11.2.2018 00:49:26

  • tradice 

   Reagovat

    

   Myslím, že by prospělo vrátit se ke kořenům a posílit milevské prvky.

   Vloženo 11.2.2018 07:23:06

   • pamětník 

    Reagovat

     

    Milevské maškary jsou hezké, ale původní ráz zanikl , škoda .Kvantita nenahradí tradici.

    Vloženo 11.2.2018 07:48:24

    • občan 

     Reagovat

      

     Pane "pamětníku", také si myslím že Milevské maškary dnes postrádají "ducha". Určitě je skvělé!, že se lidé dobrovolně osobně setkají, ale hezké maškary to vlastně nejsou. Spíš politické, komerční a někdy tou kvantitou až trochu trapné a prázdné.

     Vloženo 12.2.2018 18:53:03

     • anonymní čtenář 

      Reagovat

       

      PŘESNĚ VYSTIŽENO.

      Vloženo 16.2.2018 05:33:32

 • maškara 

  Reagovat

   

  Ale , podle vás toho pro Milevsko již udělal mnoho , proč jen a jen každého musíme pomluvit.

  Vloženo 10.2.2018 16:30:01

 • Rada 

  Reagovat

   

  Povahou je Švejkovi opravdu podobný!

  Vloženo 10.2.2018 14:18:42

 • Majka 

  Reagovat

   

  Tenhle člověk jak se snaží léta vypadat jako Švejk mi jde tak na nervy!!! Nechápu proč si myslí, že je Švejkovi podobný. Vůbec.

  Vloženo 9.2.2018 21:06:24

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace