banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Písecká čtyřka

  pondělí 19.8 19:30 - Lázně Vráž u Písku

  Hudební kapela Josefa Nováka.

 • Enkaustika aneb Krácení dlouhé chvíle pana Josefa Novotného

  pondělí 1.7 až Úterý 31.12 - Strakonice - Šmidingerova knihovna

  Obrázky tvoření žehličkou a voskem

Zobrazit všechny události
 

Netradiční procházka hřbitovem ve Lnářích. Hrob tu má i herečka Karolína Slunéčková

LNÁŘE – Obec Lnáře na Strakonicku letos slaví 700. výročí od první písemné zmínky. Nyní se rozjíždí série akcí, které jsou zahrnuty do programu oslav. Tou první byla víkendová komentovaná prohlídka hřbitova, při níž si účastníci, a bylo jich hodně, připomněli lnářské osobnosti. Netradiční procházku vedl místní historik Vladimír Červenka.

Kdo byl Adam Schönbeck
Například Adam Schönbeck pocházel ze Soběslavi a byl to sládek a nájemce zdejšího pivovaru. Jeho manželka Alžběta spolu s dcerou Annou jsou zde také pohřbeny. Jak uvedl Vladimír Červenka, dcera Anna se nikdy neprovdala a všichni zemřeli postupně v letech 1815 - 1837.

Rodina Kohoutových
Nebo Kohoutovi. Ti přišli do Lnář z Dobříva (okres Rokycany) v roce 1786 a ihned se zde stali nejvýznamnější rodinou. Její příslušníci byli totiž mlynáři a byli různě činní v obecní samosprávě v místním spolkovém a kulturním životě. Po příchodu do Lnář koupil František Kohout Podhájský mlýn, ale později zde rodina měla ještě druhý mlýn, na kterém nakonec zůstala – Hořejší, poté Kohoutů mlýn. Kohoutovi měli několik větví, ve Lnářích byly dvě, jedna mlynářská a druhá měla hostinec. Z téhle větve pocházela manželka účetního velkostatku Rudolfa Janála Johana nebo Jana Kohoutová, provdaná Janálová, která je zde také pohřbena. Z mlynářské větve proslulo několik osob. František Kohout byl starostou obce a člen vzdělávacího a zábavního spolku Třemšín. Jeho potomci se poměrně také dost uplatnili. Jan byl ředitelem gymnázia v Kolíně, poté ve Dvoře Králové nad Labem a byl také významným filologem. Eduard byl po čtyřicet let sládkem pivovaru v Blatné, blatenské pivo Kohout je pojmenované právě po něm, a František se dostal na Hutecký mlýn k Bělčicím. Petr pak přestavěl původní přízemní budovu mlýna na patrovou a válcový mlýn, byl zvolen prvním velitelem sboru dobrovolných hasičů a byl členem místní školní rady. Jsou tu pochováni i jeho potomci František a Julie Papežová, rozená Kohoutová. Jeden z jeho synů zemřel ve válce a druhý zemřel na cirhózu jater jako posluchač práv v Praze.

Herečka Slunéčková
Ve Lnářích je pohřbena i herečka Karolína Slunéčková. Narodila se 8. dubna 1934 v Kladně do rodiny Václava Slunéčka a jeho manželky Anny Jančové. Rodina žila v Kladně jen nějakou dobu a poté se odstěhovala do Ústí nad Labem, které se stalo v roce 1938 součástí německé říše. Rodina Slunéčkových si ponechala českou národnost, Karolína chodila do školy německé, protože tam česká škola pro místní obyvatelstvo nebyla otevřená. V této době začala docházet na balet a na tanec a po válce odjela na dva roky do divadla do Českých Budějovic a tam sbírala první divadelní zkušenosti. Po nich nastoupila na DAMU, které ukončila v roce 1956 a od té doby hrála do konce života ve Vinohradském divadle. Je známa spíše jako divadelní herečka než jako herečka filmová, protože její filmové role byly spíše epizodní a menší. Na divadelních prknech vynikala zejména v hrách Vojna a mír a Kočka na rozpálené plechové střeše. Už za studií se účastnila natáčení studentských filmů, ale před filmové kamery se dostala až v roce 1958. Účinkovala jak v seriálech, tak v různých filmech. Ztvárnila přes stovku filmových rolí a téměř tři desítky rolí seriálových. Hrála ve Třech chlapech na cestách, Partě hic, Kamarádech, Dynastii Nováků, uplatnila se i v dabingu. Rekreační chalupu č.p. 86 ve Lnářích koupila v roce 1968. Její život skončil v nedožitých 50 letech, když zemřela na rakovinu stejně jako její otec. Její matka Anna ji výrazně přežila, dožila se 88 let. V hrobě ve Lnářích je pohřben také její manžel Rudolf Vodvářka, jenž hrál v různých divadlech a filmech. Se svou manželkou se setkal ve filmu Kulový blesk, kde hráli manžele. Jeden z návštěvníků prohlídky vtipkoval: „Občas s námi seděla na Přístavu, byla velmi zábavná a měla ráda rum."

Lenka Říská

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Lola 

  Reagovat

   

  Je překvapivé, kolik lidí nemá co na práci a jede se podívat a obdivovat krásy Lnářského hřbitova. A mají to i s průvodcem ...

  Vloženo 18.4.2018 06:17:03

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace