Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Vimperské kvízování vol. 2

    pátek 15.11 19:00 - Kavárna Ve Skále, Vimperk

    Zábavný kvíz pro dvou až čtyřčlenné týmy, který prověřuje vědomosti, důvtip i schopnost spolupráce.

  • Renne Dang Live

    pátek 15.11 21:00 - Calypso, Vimperk

    Koncert Tour 2019 i ve Vimperku. Kytky z Pumpy, Čas na změnu.

Zobrazit všechny události
 

Noclehárny pro bezdomovce se postupně zaplňují

STRAKONICE - S přicházející zimou přibývají starosti především lidem bez domova. Silně mrazivé noci je nemožné prožít bez přístřeší. Někteří z lidí v nouzi si proto budují provizorní přístřešky z nalezeného materiálu nebo vyhledávají dočasná přístřeší v kanalizaci nebo u teplovodů. Bezdomovectví je veřejností většinou vnímáno jako problém jednotlivce, který nechce pracovat. Ve skutečnosti je však nejčastější příčinou ztráty střechy nad hlavou zadluženost, závislost, rozpad rodiny nebo náhlá ztráta zaměstnání.

Ve větších městech zpravidla existují noclehárny pro lidi v nouzi, které poskytují dočasné přístřeší. Většinou přijímají klienty ve večerních hodinách a ráno je zase propouštějí. Ve Strakonicích funguje noclehárna pro lidi bez přístřeší od září roku 2015. Je součástí Městského ústavu sociálních služeb. Má kapacitu 9 lůžek, z toho 7 pro muže a zbylé dvě pro ženy. Noclehárna je otevřená od 18 do 8 hodin ráno, pak ji musí klienti opustit. „Někteří ale pak využívají služby našeho azylového domu“, říká vedoucí azylového domu i noclehárny Lenka Mašková. Zájemce o ubytování musí vždy zaplatit 65 korun za každý nocleh: „ Pokud se stane, že peníze nemá, lze přes Úřad práce ČR tuto částku proplatit formou dávky mimořádné okamžité pomoci, kterou si musí vyřídit sám zájemce o službu. Tím pádem je pobyt vždy uhrazen. Zájemce o službu je tímto motivován k nějaké činnosti,“ vysvětluje jejich strategii Mašková. Nutnou podmínkou pro přenocování je také abstinence, klient pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky není nikdy přijat. Další podmínkou je také průkaz totožnosti, bez něho tu klienty také nepřijímají. „Všichni zájemci o službu, kteří se v naší noclehárně ubytovali, měli u sebe platný občanský průkaz,“ říká Lenka Mašková na dotaz, zda nutnost prokázání totožnosti není v bezdomovecké komunitě problém.

V noclehárně se lidé můžou kromě ubytování také najíst a provést osobní hygienu. Pokud mají zájem, sociální pracovníci jim poskytnou základní poradenství v obtížné životní situaci.

"V letních měsících je noclehárna využívána minimálně, zaplňuje se až v zimě a hlavně pak s příchodem mrazů," dodává vedoucí strakonické noclehárny Lenka Mašková.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace