banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Relaxační malba pro dospělé

    pondělí 23.9 17:30 - Milevsko - Dům kultury

  • Enkaustika aneb Krácení dlouhé chvíle pana Josefa Novotného

    pondělí 1.7 až Úterý 31.12 - Strakonice - Šmidingerova knihovna

    Obrázky tvoření žehličkou a voskem

Zobrazit všechny události
 

Olga Medlínová o Tříkrálové sbírce: Jsem ráda, že špatných reakcí je méně

 Autor: Jarka Krejčová - Jižní Čechy Teď

    Autor: Jarka Krejčová - Jižní Čechy Teď

STRAKONICE – Tři králové, mudrci z Východu, jsou postavy z Matoušova evangelia. Navštívili Ježíška krátce po jeho narození v Betlémě a přinesli mu dary. Zlato, kadidlo a myrhu. Upřesnění, že byli tři, že to byli králové a že se pravděpodobně jmenovali Kašpar, Melichar a Baltazar, přišlo až později. Tato legenda se vyvíjela dva tisíce let. Koledování Tří králů bylo za socialismu poněkud utlumeno.

 

„Osobně si vůbec nevzpomínám, že bych kdy Tři krále tehdy viděla chodit," říká ředitelka Oblastní charity ve Strakonicích Olga Medlínová, kterou jsme požádali o rozhovor na téma Tříkrálové sbírky. Ta v pondělí 14. ledna skončila a v úterý se dopočítávali vybrané peníze. Olga Medlínová dnes ráno Týdeníku Strakonicko a portálu Jižní Čechy Teď řekla, že ve Strakonicích a v okolí a na Blatensku se v průběhu čtrnácti dnů vybralo 472 970 korun. Je to zase o pár desítek tisíc víc než vloni.

Novodobě se s Tříkrálovou sbírkou začalo až v roce 2000 na Olomoucku. Oblastní charita Strakonice se zapojila hned v roce 2001 a tehdy se vybrala částka 27 520 korun, z toho se 13 760 korun se vrátilo zpět do Strakonic. Vybraná částka se dle statistik rok co rok zvyšovala, vloni na Strakonicku koledníci vybrali 447 482 korun a zpět se vrátilo 290 863 korun.

Čím si stoupající tendenci vysvětlujete? Že mají lidé přece jen dobré srdce?
Lidé vždycky měli, mají a budou mít dobré srdce. Posun je spíše v důvěře. Kam se dnes podíváte, pořádají se nějaké sbírky. Lidé jsou z toho už unaveni. Většina ráda udělá dobrý skutek a přispěje na dobrou věc podle svého zvážení. Chce ale vědět, kde a jak byly peníze využity. To se u většiny sbírek nedozví. Tříkrálová sbírka se v tomto ohledu od ostatních dost odlišuje. Naši Tři králové jsou poslové přinášející radost a požehnání. Proto také vždy na začátku sbírky probíhá žehnání koledníčkům v kostelech či na náměstích na celostátní, krajské i místní úrovni, za což děkujeme všem duchovním správcům. Stejně jako staří mudrcové přinášejí dnešní Tři králové do domácností požehnání, které napíší svěcenou křídou. Radost udělají již jen tím, že jsou to děti, které chtějí pomáhat druhým. Když je vidíme v kostýmech, musíme se usmát. To je první dar koledníčků – radost a úsměv. Poté zazpívají, popřejí a napíší požehnání svěcenou křídou. A to jsou další dary, které přinášejí. A komu tímto otevřou srdce, může, ale nemusí, přispět na dobrou věc. Pak obdrží jako poděkování cukr a kalendářík. Výsledky sbírky jsou transparentně zveřejňovány.

Kolik koledníků vaše charita potřebuje, abyste pokryli celou oblast? Kolik jich denně vyráží do terénu?
Na Strakonicku jsme letos měli zapečetěno 65 kasiček a na Blatensku 67. To znamená třikrát tolik koledníčků.

Koledování provázejí i různé zážitky, ať už milé či nepříjemné. Prý se děti setkávají i s nadávkami. Je pravda, že před nimi někteří i zabouchnou dveře? Jak to pak dětem vysvětlujete, jsou-li z toho špatné?
Naštěstí jsou špatné zážitky rok od roku méně časté. Většina dětí je z koledování nadšena. Lidé na ně čekají, vítají je, občas přidají i nějakou sladkost či teplý čaj. Děti se chtějí s koledníčky fotit. Jedním z nejhezčích zážitků bylo, když nás rodina pozvala dál, abychom zazpívali babičce. Ta ležela v posteli. Když králové přišli, rozzářila se a při zpěvu začala dojetím plakat. Moc nám děkovala a říkala, že kromě rodiny za ní nikdo nechodí a jak si toho váží. Na nepříjemné zážitky raději zapomínáme. V uplynulých letech se například stalo, že pán na děti křičel a poštvával na ně své psy. Naštěstí byli psi za plotem. Většina lidí, kteří nechtějí sbírku podpořit, prostě neotevře, nebo koledníčky mine. Jsem moc ráda, že negativních reakcí je rok od roku méně a dětem to nebere chuť udělat dobrý skutek.

Skupiny koledníků doprovází vždy jeden dospělý. Je to dobrovolnická práce. Je problém zajistit dobrovolníka?
S organizací sbírky nám již léta pomáhá řada dobrovolníků, za což jim patří obrovský dík. Někteří jsou koordinátory sbírky v okolí svého bydliště. Takové úžasné lidi máme třeba v Radomyšli, v Blatné a Sedlici, v základních školách ve Strakonicích, Cehnicích, Volyni, v Blatné. Některé z nich motivuje to, že jsou aktivními křesťany. Dalšími dobrovolníky jsou především současní a bývalí zaměstnanci Oblastní charity Strakonice, kteří připravují či chodí s koledníky ve svém volnu. Občas se k nám přidají i rodiče koledníků, když vidí nadšení dětí a chtějí to s nimi prožít. Ideální je, když chodí v obci někdo z místních. Vítáme každého.

Bohužel i Tříkrálovou sbírku se už pokusili využít podvodníci. Máte takovou zkušenost ze Strakonicka, že se tu skupina vydávala za Tři krále a přitom vlastně kradla?
Falešní koledníci jsou ti, kteří tvrdí, že vybírají pro charitu a nechávají si zisk pro sebe. Za falešné koledníky nepovažuji, ale to je jen můj osobní názor, skupiny koledníčků, kteří ve své obci vybírají třeba na akce pro děti. Zde je každý zná, a když chce přispět, je to v rámci tradice a zvyků podobně jako masopustní průvod či velikonoční koledování. Myslím si, že v malé obci si to místní lidé dobře ohlídají. V celostátním rozsahu, který má Tříkrálová sbírka, již ale panují velmi přísná pravidla a každá koruna je důsledně pod kontrolou. Pravé koledníky charitní tříkrálové sbírky pozná každý snadno. Mají kasičku s logem charity zapečetěnou na obecním či městském úřadě. Vedoucí skupinky mají legitimace podepsané biskupem českobudějovickým.

Lidé mohli přispívat tradičně do kasiček přímo v ulicích, mohli poslat dárcovskou SMS, při tříkrálových koncertech pomoci dobrovolným vstupným a nově, jak říkali v televizi, mohli poslat peníze i přes platební terminál, pokud jím je skupina Tří králů vybavena. Tahle novinka k nám asi ještě nedorazila, že?
Placení příspěvků přes terminál k nám ještě skutečně nedorazilo. Vím, že doba pokročila a podporuje se ve všech oborech využívání moderních technologií. Že by mi to ale sedělo zrovna k tříkrálové sbírce?

Co všechno se podařilo ze sbírky u nás koupit a co plánujete uhradit z té letošní?
Účel sbírky a její využití zveřejňujeme pravidelně na našich stránkách www.charita-strakonice.cz. Zde je rekapitulace všech pořádaných sbírek. V posledních letech nám sbírka například pomohla se zakoupením automobilů pro terénní služby či s dovybavením kuchyně pro Dům klidného stáří svaté Anny. Letošní výtěžek využijeme na podporu terénních služeb a na dofinancování zdravotní péče v Domě klidného stáří svaté Anny v Sousedovicích.

Z čeho vy osobně máte radost? Organizace sbírky není asi jednoduchá, že?
Těší mě, že se do povědomí veřejnosti i našich zaměstnanců a spolupracovníků dostává duchovní rozměr sbírky. To je velká motivace a je to znát. Příprava sbírky začíná někdy v září a děláme ji s obrovským nasazením. Je velký rozdíl mezi tím, když někdo musí a když někdo chce.

Nezní vám koleda My Tři králové jdeme k vám... v uších ještě čtrnáct dní po akci?
Nemohu mluvit za všechny, ale mně ani ne. Jsem po akci tak utahaná, že se těším jenom na trochu ticha a v duchu děkuji všem, kteří nám pomohli a přispěli.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace