banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Black and white

  neděle 18.8 19:00 - Veselská ozvěna, kostel v Zálší

  Koncert.

 • Strakonický drak

  neděle 18.8 10:00 - Strakonice, Lávka u pivovaru

  Závod dračích lodí na Otavě.

Zobrazit všechny události
 

Orel mořský u Třebohostic byl otrávený karbofuranem. Byl mladý a měl před sebou dlouhý život

 Autor: Foto Pavel Kuncipál, reprofoto Česká ornitologická společnost

    Autor: Foto Pavel Kuncipál, reprofoto Česká ornitologická společnost

TŘEBOHOSTICE - V návaznosti na zprávu o mrtvém orlu mořském, nalezeném před pár dny u Třebohostic na Strakonicku, upozornila čtenářka na zprávu České ornitologické společnosti:

Jako mládě byl orel mořský okroužkovaný na jihu Čech v květnu 2010. Za osm let dospěl a měl před sebou ještě dlouhý život. Touto dobou už mohl mít partnera a chystat se na hnízdění... Nebýt člověka na Strakonicku, který zřejmě použil jed karbofuran (nelegální je i jeho přechovávání), napustil jím návnadu a nastražil ji na "škodnou" (pokládat otrávené návnady je zakázané už více než 50 let).

Naší terénní jednotce se speciálně vycvičeným psem se nepodařilo nástrahu dohledat - orel si její část mohl přinést i z několikakilometrové vzdálenosti - a nástraha tak může stále ohrožovat i další živočichy včetně člověka.

Česká ornitologická společnost upozorňuje, že otrav karbofuranem přibývá. 

Diskuse k článku - 12 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • jan z Rokycan 

  Reagovat

   

  To že v ČR nežije u moře ví i pětileté děti, to nemusíte zdůrazňovat. To může napadnout pouze laika jako jste Vy. Otevřete si Wikipedii, dejte si do vyhledavače "orel mořský" a zjistíte kde žije, kde hnízdí, čím se živí atd. a potom pište svoje rozumy.
  V uvedeném článku se samozřejmě nepíše o usmrcení střelnou zbraní. Já jenom poukazuji na zveřejněné a snadno dohledatelné články na různých webových stránkách kde se píše o likvidaci dravců střelnými, většinou brokovými zbraněmi. A každý soudný člověk ví, která skupina lidí vlastnících zbrojní průkaz má většinově brokové zbraně v držení. Armáda, policie, sportovní střelci aj. to rozhodně nejsou!

  Vloženo 1.4.2018 12:51:03

  • petr 

   Reagovat

    

   Mohu vás ujistit, že o této problematice z pohledu ochrany přírody něco vím ( a ne jen z Wikipedie). Drtivá většina těchto dravců byla v naší zemi otrávená tímto, dnes už zakázaným, chemickým prostředkem. Tím je to horší, protože chytit toho grázla je obtížnější. A že je to grázl, to se asi shodneme.

   Vloženo 1.4.2018 15:28:52

   • jan z Rokycan 

    Reagovat

     

    O té drtivé většině bych možná i pochyboval. Otrávené zvíře nepadne ihned a časem je někdo náhodně najde a nález oznámí, potažmo zveřejní. Pokud je ale jistá skupina lidí držících brokové hamerlesky nebo kozlice někde tajně picne, tak je najde hned,někde je zakope, v "lepším" případě skončí jako vycpaniny na chatách v chalupách, u překupníků apod. a nikdo je tedy nedohledá. A takovéto grázly chytit je neméně obtížné. Ty lze chytit pouze tehdy, když picnou sami sebe.
    Takže ve statistikách úbytku dravců argumentovat pouze trávením je trochu zavádějící!

    Vloženo 1.4.2018 17:55:49

    • petr 

     Reagovat

      

     Nepochybujte, opravdu tomu tak je. Statistika rozšíření i úbytku těchto vzácných dravců je poměrně přesná. Věnují se tomu nadšení lidé. Ale to by bylo na dlouhé vyprávění.

     Vloženo 2.4.2018 09:31:59

    • mojmír 

     Reagovat

      

     Hm, nějak se v tom vyznáte. A zdá se, že jste advokát "myslivců". Já ale znám myslivce v současná době většinou jako organizované střelce a lidi, kteří milují přírodu opravdu psychopatickým způsobem- " Vykrm si lesní zvěř, at´ máš s kamarády na honu do šeho střílet. A pak se ožer". Ekologie- opravdové vztahy v přírodě, to je většině myslivců naprosto nesrozumitelné!

     Vloženo 4.4.2018 15:09:54

     • petr 

      Reagovat

       

      Vyznám se v ochraně přírody. Vaše známé myslivce Vám vůbec nezávidím.

      Vloženo 4.4.2018 20:53:17

 • jan z Rokycan 

  Reagovat

   

  Jak je všeobecně známo, tak bez důkazů a bez soudů byli zvyklí "okamžitě "odstavovat" z funkcí jen komunisti! To byla divná doba!
  A dnešní myslivci? Ti jsou tak lační po ráně, že ani neví na co střílejí. Ti jsou dnes schopní postřílet se mezi sebou, jak to dosvědčují publikované případy z posledních let.
  Takže trávení zvířat je pro některé jedince s IQ vymláceného ječmene z jejich řad ten nejmenší problém!

  Vloženo 1.4.2018 07:04:38

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Kdyby bylo víc takových jako jste Vy (naštěstí jich doufám moc není), tak nepotřebujeme policii ani soudy. Stalo se to v lese, tedy za to může myslivec, protože ti po lese přece chodí, to je jasný. Ještě by to mohl být hejkal, ale ten se těžko chytá.

   Vloženo 1.4.2018 08:52:07

   • jan z Rokycan 

    Reagovat

     

    Jo ono se to stalo v lese? Od kdy orel mořský žije v lese Vy joudo ?! Podle textu vypadáte na myslivce. Pokud tedy má takovéto znalosti většina z vašich řad tak se nedivím, že k takovýmto případům dochází. Vraťte tedy povolenku k lovu a zbrojní průkaz.
    A nevím proč bychom nepotřebovali policii a soudy. Potřebujeme. Mimo jiné i na ty blbečky které tady obhajujete.
    Ono totiž nedochází pouze k otravám dravců, ale mnoho se jich našlo i postřelených a zastřelených brokovými zbraněmi. Ve smyslu "myslivecké"
    terminologie : " Co má zahnutý zobák, tak je škodná ." A škodná se musí tlumit . A pokud je mi známo, tak brokové zbraně
    vlastní skoro ze 100% pouze myslivci. Takže podezření veřejnosti vůči myslivcům je zcela namístě. A aby bylo jasno. Podezření není obvinění. Obvinit může pouze policie. Veřejnost může mít podezření na koho chce. I na myslivce!

    Vloženo 1.4.2018 10:26:05

    • petr 

     Reagovat

      

     To, že se ten pták jmenuje orel mořský ještě neznamená, že žije pouze u vody nebo nedej bože u moře, jak by mohlo laika napadnout. Přečtěte si znovu článek, tam se o usmrcení brokovou zbraní nic nepíše. Jsem pro tvrdé tresty, ale musí se najít viník !!! a ne to paušálně hodit na nějakou skupinu lidí.

     Vloženo 1.4.2018 12:00:55

 • Zora 

  Reagovat

   

  Je to stejně jako zabit člověka , ta lidská zrůda co to udělala by měla byt vypátráná a odsouzená !
  Ale bude to nejspíše nějaký myslivec , který chrání neexistující bažanty. Kdo jsou myslivci to všichni víme již
  z doby totáče.

  Vloženo 31.3.2018 17:18:12

  • jan 

   Reagovat

    

   Tresty za takové jednání by měly být opravdu přísné. Nevím ale, jak jste přišla na to, že to udělal nejspíš myslivec. Politici, novináři i někteří lidé si v poslední době zvykli na to, odsoudit někoho okamžitě a bez důkazů. No a kdyby se našel nějaký myslivec mezi ministry, tak by třeba mohli vyjít lidé do ulic a žádat odstoupení celé vlády. Lidé z ulice a média mohou "odstavit" z funkce takřka kohokoliv, bez důkazů a bez soudu. Divná to doba ...

   Vloženo 31.3.2018 18:52:24

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace