banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Začarovaný les

    pondělí 22.7 10:00 - Protivín, KD

    Loutková pohádka.

  • Kašpárek a prasátko

    pondělí 22.7 15:00 - Protivín KD

    Loutková pohádka.

Zobrazit všechny události
 

Pod lipenský led se propadl v týdnu bruslař, tloušťka ledu zatím není bezpečná

 Autor: K. Snížek

    Autor: K. Snížek

JIŽNÍ ČECHY/LIPNO – Sedmačtyřicetiletý muž se vydal ve čtvrtek na brusle nedaleko Černé v Pošumaví, později toho ale asi hořce zalitoval. U Pihlova se pod ním led prolomil. Naštěstí ho ale v tu dobu viděli pracovníci Povodí Vltavy, kteří mu přišli na pomoc. Letos jde o první případ, kdy se led pod osobou zbortil.

 

Navzdory posledním mrazivým dnům je led na Lipensku stále zrádný. Podle odborníků se jeho tloušťka pohybuje v kategorii od tří do devíti centimetrů, zcela bezpečná tloušťka pro hromadné bruslení ale činí 18 centimetrů. Led by měl mít namodralou barvu „Tloušťka ledu není konstantní po celé ploše vodní hladiny, zeslabený led bývá zejména v místě přítoků, odtoků a také tam, kde jsou různé nečistoty,“ vysvětlila Vladimíra Hacsiková za Hasičský záchranný sbor.

Ke kritické situaci, kdy se vy nebo lidé kolem vás propadnou do ledu, může dojít rychleji, než si myslíte. Proto je nutné rychle jednat. Co dělat, když se do ledové vody propadnete? „Prudkým kopáním nohama se snažte dostat na hladinu, paže rozložte ze široka na led a neustálým kopáním nohama se snažte dostat co nejdál na led a plazením co nejkratší cestou na břeh. Pokud se led stále propadá, zvolte jiný postup. Vyhlídněte si nejkratší cestu ke břehu a začněte si cestu prolamovat rukama, při pokusech dostat se na led, případně na břeh, moc dlouho neváhejte. Studená voda vás brzy vyčerpá a záchrana bude náročnější,“ radí mluvčí hasičů.

Pokud se pod led dostane někdo z vašeho okolí, nikdy se k místu nepřibližujte vestoje. Na pomoc můžete přijít v kleče anebo pomocí plazení. Předtím si vezměte delší větev, klacek, opasek nebo hokejku, které se pak oběť tenkého ledu může chytit. „Zachráněného nikdy nenechávejte samotného, do příjezdu záchranářů se snažte se zachraňovaným co nejvíce komunikovat,“ dodává Vladimíra Hacsiková.

Jestli záchranu člověka komplikují nepříznivé okolnosti, například se pod vámi také začal propadat led nebo se není z nějakého důvodu možné ke zraněnému dostat, volejte ihned tísňovou linku 112 nebo 150.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace