Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Strakonický dudák aneb Hody divých žen

    pátek 23.8 20:30 - Hrad Strakonice - II. hradní nádvoří

    Hra J. K. Tyla v podání DS Čelakovský.

  • Vlksický Kašpar 2019 - Jonáš a Tingl - Tangl

    pátek 23.8 21:00 - Vlksice

    Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 

Sériový vrah obchází sídlištěm, které připomíná Máj. Z úředníka autorem detektivek

Jiří Březina

Jiří Březina

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Na sklonku léta vyšla v nakladatelství Motto nová detektivka českobudějovického spisovatele Jiřího Březiny. Milovníci detektivek si počtou. Příběh, který tentokrát nabídl držitel Ceny Jiřího Marka z roku 2013 za nejlepší českou detektivku, je napínavý a nápadně připomíná reálie budějovických sídlišť Máj nebo Vltava. Mrtvá dívka nalezená mezi bloky panelových domů naznačuje, že sídlištěm obchází vrah, který své oběti napadá za bílého dne a ke kterému nevedou žádné stopy. Od novinářů si vyslouží přezdívku Polednice. Hledání sériového vraha v labyrintu horkem rozpáleného sídliště by nebylo snadné ani pro sehraný tým zasloužilých vyšetřovatelů. Když ho dostane na starosti nováček Tomáš Volf se stejně nezkušenou kolegyní Evou Černou, čeká je opravdu těžký případ.

 

„V knížce se snažím vystihnout atmosféru panelového sídliště na kraji města, kde se vedle sebe těsnají tisíce lidí, ale navzájem se ani neznají jménem. V takovém prostředí může zlo bez povšimnutí bujet hned v sousedním bytě,“ dodává autor a odpovídá i na několik otázek:

Kdy jste v sobě objevil schopnost psát detektivky?

Všechno odstartoval nevinný žert. S kolegyní v bývalém zaměstnání - pracoval jsem tehdy jako úředník - jsme si povídali o severských detektivkách. A ze mě během diskuze vypadlo: „Něco takového bych napsal taky.“ Kolegyni to rozesmálo, ale já si řekl, že to zkusím, že nějakou detektivku napíšu. Asi ve mně ta touha napsat knihu doutnala už nějakou dobu, protože jsem se do psaní zakousl a vydržel jsem to až do chvíle, kdy byl hotový můj první román Na kopci. Zkušenost s psaním mě přivedla i ke změně zaměstnání, takže se teď psaním živím – starám se o různé e-shopy a píšu texty, které lákají zákazníky.

I vaše předchozí knížky vzbuzují ve čtenáři pocit, že čtou o Budějovicích?

Předchozí příběhy se odehrávají povětšinou na venkově, kde operuji v kulisách, které jsem si vymyslel a postavil na základě vlastní imaginace. V knize Na kopci se Budějovice objevují, ale tam je jmenuji. V Promlčení a Polednici jsou nepřiznané, ale přítomné…

Jak jste pronikal do policejní práce? Máte mezi kriminalisty kamarády a chodíte s nimi na pivo?

S kriminálkou jsem ještě na pivu nebyl. Většinou si vystačím se znalostmi z knih a skript a s telefonickou podporou známých, kteří se v té problematice orientují. Upřímně řečeno se sice snažím o to, abych čtenáře neotrávil nějakým nesmyslem, ale na druhou stranu se nechci nechat svázat realitou, která může být někdy nezáživná. Vrah se většinou chytá nepříliš efektní, ale pečlivou a chytrou prací s detaily. Kdyby v mých knihách šlo všechno tak, jak by podle pravidel policejní práce mělo, asi by byly mnohem méně zábavné.

Kde je k mání detektivka Polednice a jsou na trhu ještě i vaše předchozí knihy?

Všechny mé knihy se dají na mých stránkách www.jiribrezina.cz, kde do nich čtenářům vpisuji věnování a podpis dle libosti. Ale knížky není problém sehnat ani v kamenných knihkupectvích.

Nechystáte nějaké setkání se čtenáři?

Nějaká setkání se právě chystají, v listopadu budu mít besedu v Českých Budějovicích, kde termín zatím neznám. Všechny milovníky Šumavy bych rád pozvat na velmi příjemný festival Šumava Litera který se odehraje 12. listopadu ve Vimperku.

 

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace