banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Milevské léto - Rightnow a Maddie

  Čtvrtek 18.7 18:00 - Milevsko, KD - amfiteátr

  Koncert.

 • Promítání filmu Obr

  Čtvrtek 18.7 - Na Lipníku, Kovářov

  Začátek po setmění.

Zobrazit všechny události
 

Sladkosti z automatu na ústupu. Ve školách je nevidí rádi

Na základní škole E. Beneše automat mají. Vedení s jeho odstraněním problém nemá. , Autor: Archiv

Na základní škole E. Beneše automat mají. Vedení s jeho odstraněním problém nemá.     Autor: Archiv

JIŽNÍ ČECHY – Úplný zákaz automatů, které jsou plné sladkých a nezdravých jídel, projednávají senátoři. Jak situaci vidí ředitelé škol? Může nařízení shora výrazně zamezit v přístupu ke sladkostem a ovlivnit zdraví dětí?

 

Na mnoha školách od umístění automatů už dávno upustily, mnohde se takové přístroje ani nikdy neobjevily. Jinde školáci ve velkém nakupují sušenky, chipsy nebo bagety přímo na školních chodbách.

„Přestože jsme měli celou řadu takových nabídek, nikdy jsme tu automat neměli. Firmy slibují hory doly, ale nikdy jsem na nic takového nepřistoupil. Myslím si, že nejlepší je svačina udělaná doma. Dneska řada rodičů říká, že svačiny dělat nestíhá. Je to podle mě ale často výmluva,“ sdělil ředitel základní školy v Borovanech Luboš Laczko. Domnívá se, že zákazy a nařízení shora často nic neřeší. „Všechno, co je uměle vytvořené, nařízené shora, není nikdy dokonalé. Zastávám ten názor, že když dětem zakážete sladkosti a kolu ve škole, stejně si je koupí jinde. Návyky by měly mít z rodiny. S tím si žádné nařízení neporadí. Na druhou stranu je pravda, proč jim to cpát až pod nos, nezdravé věci si ve škole kupovat nemusí,“ konstatoval ředitel a dodal, že docela hodně dětí nesnídá ani si nenosí svačiny z domova a pak je prvním pořádným jídlem až oběd ve školní jídelně.

Ani jeho kolega ze základní školy v Českých Velenicích přítomnost automatů ve škole nepodporuje. „U nás takové automaty nikdy nebyly, nejsou a nebudou. Samozřejmě těžko ovlivníme, co dítě jí mimo školu. Žáky ovšem vedeme ke zdravému životnímu stylu, prolíná to výuku na obou stupních,“ sdělil Oldřich Kučera. Podobně hovoří i další oslovení. „Umístění automatů na chodbách jde proti naší koncepci,“ říkají.

Naopak například na písecké základní škole Edvarda Beneše děti automat využívají. Koupí tam bonbony, sušenky, sladké limonády. Ředitelka Jaroslava Šáchová by ale s jeho odstraněním problém neměla. „Stravování dětí stejně nejvíc ovlivňují v rodině. Setkávám se často i s tím, že rodiče, místo aby namazali dětem svačinu, radši jim dají peníze a pošlou je koupit si něco do automatu. Já osobně bych se zákazem automatů ve školách problém neměla. Někdy mi to vadí i z provozních důvodů. Málokterý přístroj je bez problémů. Mince i zboží se zasekávají, nebo tam děti házejí nejen peníze, ale jen něco kulatého,“ doplnila.

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • šárka máchalů 

  Reagovat

   

  Nejdřív škola povolí automaty,aby měla provizi z prodeje,a teď brojí proti sladkostem?! Blbej ředitel.

  Vloženo 19.3.2015 09:09:43

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace