Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Houbařská poradna s Pavlem Špinarem

    Úterý 24.9 17:00 - Soběslav - Rožmberský dům

  • Lidské tělo: pohybový aparát

    Úterý 24.9 18:00 - Tábor - knihovna pro dospělé

    Anatomie pohybu - přednáška

Zobrazit všechny události
 

Stanislav Bednařík: Zklamání ještě nepřebolelo. Od kouče Prospala očekávám, že z hráčů dostane maximum

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Svou pátou sezonu ve funkci generálního manažera ČEZ Motoru České Budějovice odkroutil Stanislav Bednařík. Mužstvu, které mělo pod vedením trenéra Mariana Jelínka extraligové ambice, ale postup mezi tuzemskou smetánku opět unikl. „Letošní sezona rozhodně nebyla úspěšná a musím říct, že jsem nebyl spokojen ani s atraktivitou hry, kterou jsme divákům nabízeli,“ nechal se slyšet v obsáhlém rozhovoru sám generální manažer hokejového klubu Stanislav Bednařík. „Teď už pracujeme na novém ročníku a kolegy jsem žádal o to, abychom za tím zklamáním, které jsme společně prožili, už udělali tlustou čáru. Prostě abychom se pustili do práce s novou chutí a energií. Sám se ale přiznám, že mě brzké vypadnutí ještě nepřebolelo,“ dodal na rovinu.


Dokázali jste si vyhodnotit, proč se vám tedy nedařilo předvádět divácky atraktivnější hokej?
Použiji závěry trenérů. Ti na setkání po sezoně řekli, že jsme neměli vhodně složený kádr z hlediska věkového průměru, že jsme měli velmi malou produktivitu v přesilových hrách, dále že nefungovaly vztahy mezi hráči v kabině, a že nás v rozhodujících momentech sezony úplně nepodržel gólman. Já ze svého pohledu dodávám, že jsem od Vánoc vnímal, že tým asi nebyl ideálně kondičně připraven, protože co se týče agresivity, pohybu a nasazení, šel postupně dolů. Přitom se kolem listopadu a prosince zdálo, že jsme na tom bruslařsky velmi dobře. Od trenérů jsem na tohle téma dostal jediné vysvětlení, že jsme měli přestárlý tým, ale s tím se nechci úplně smiřovat. Tato odpověď mě úplně neuspokojila.
Z vašeho pohledu tedy tým přestárlý nebyl? Přece jen chápu, že hráči jako Kutlák, Filip Novák nebo Nedorost se asi těžko odmítají, když se chtějí vrátit domů...
My jsme o ně hlavně dlouhodobě stáli, byli jsme s nimi prakticky celých pět let v kontaktu a vždy se u každého z nich jen čekalo na okamžik, kdy řeknou, že už nám chtějí přijít pomoct vrátit do Českých Budějovic extraligu. Věřili jsme, že s jejich pomocí postoupíme, ale bohužel se to nepovedlo.
Byli tedy správnými lídry?
Nepostoupili jsme, tak asi nebyli.
Byl jste spokojen se složením týmu? Sice byl velmi kvalitní, podle jmen měl teď bojovat v baráži, ale na druhou stranu se možná nepovedlo nahradit střelce Nouzu s Chovanem, protože Crowder neuspěl a Martin Novák se záhy zranil...
Střelci nám skutečně chyběli, ale přesto si myslím, že kádr, který jsme měli v minulé sezoně, byl za těch pět let naším nejsilnějším. Bohužel to na ledě nepotvrdil.
Počítali jste v průběhu sezony s příchodem Jiřího Novotného z KHL?
Jednali jsme s ním, ale je to podobný příběh jako se zmíněnými Nedorostem, Kutlákem a Filipem Novákem. S Jirkou jsme také v kontaktu dlouhodobě.

Trenéři požádali vedení klubu o pomoc se vztahy v kabině,
hráči si proslov prezidenta Motoru Romana Turka k srdci nevzali

Zklamal vás něčím trenér Jelínek? Jak hodnotíte jeho ani ne roční působení v Motoru?
S příchodem jeho realizačního týmu se celá řada činností zlepšila, což jsem jednoznačně kvitoval. Když se ale podívám na celé jeho působení, tak mě překvapilo to, že právě trenér Jelínek nezvládl situaci uvnitř kabiny. Říkám si, že kdo jiný by měl tohle ukočírovat, než právě on...
Tušil jste už v průběhu sezony, že v kabině něco neklape?
První náznaky přišly až na konci ledna, kdy jsem byl následně po pár dnech informován, že je problém vyřešen a hráči si mezi sebou vše vyříkali. Před posledním zápasem základní části ale trenéři požádali vedení klubu, abychom jim pomohli situaci v kabině řešit, protože se jim zdála být neúnosná.
Dalo se tedy nějak zakročit?
Prezident klubu Roman Turek měl v kabině podle mého soudu skvělý proslov směrem k hráčům. Bohužel si jeho slova kNový trenér Václav Prospal. srdci úplně nevzali, nebo už bylo pozdě. Na druhou stranu mám ale informace, že sami hráči vztahy nepovažují za klíčový faktor neúspěchu. Po sezoně jsem měl s každým zvlášť osobní pohovor a z 90 procent hráči odmítali, že by byly jejich špatné výkony v play off dány atmosférou v kabině. Do vyřazovací části prý šli všichni naplno, hodili problémy za hlavu, ale zkrátka se to nepovedlo.
Nový kouč Václav Prospal bude určitě velkým lákadlem pro fanoušky, co si od něho slibujete vy?
Zejména očekávám, že z hráčů dostane maximum, nikomu nic neodpustí a od všech bude za každé situace očekávat stoprocentní práci. Slibuji si od něj, že se k hráčům bude chovat tak, jak ho znám už mnoho let, a že bude na své svěřence stejně přísný, jako byl během své aktivní hráčské kariéry sám na sebe.
Bavili jste se spolu o tom, jakým stylem hokeje by se chtěl prezentovat?
Samozřejmě. Ale bavíme se o tom se všemi trenéry, kteří přicházejí. Vždycky se na začátku snadno shodneme, že chceme hrát aktivní a atraktivní hokej, který povede k vítězstvím a zároveň bude bavit diváky. To je jednoduché. Také Venca má představu, že budeme hrát hodně aktivní a bruslivý hokej.
Bude podle toho vypadat už letní příprava?
Předpokládám, že ano.
Trenér Prospal má nyní reprezentační povinnosti, neboť je asistentem kouče Jandače u A týmu, kdy se tedy k Motoru připojí?
Až si své reprezentační povinnosti splní, odletí ještě na pár dní zpátky do Spojených států. Sbalí rodinu a připojit by se k nám měl v první polovině června.

Opce na Dostálka byla finančně neakceptovatelná,
v Motoru po hostování končí i Mikyska nebo Nejezchleb

V extralize na sebe v rámci střídavých startů výrazně upozornili Dostálek nebo v play off i Vráblík. Nebudete mít problém je nyní udržet v kádru pro příští sezonu?
Co se týče Vlasty Dostálka, je velmi pravděpodobné, že z našeho klubu odejde, protože mu vypršela stávající Útočník Vlastimil Dostálek už v Motoru působit nebude.smlouva. My jsme v ní sice měli opci, ale jeho smlouva byla ještě z Komety Brno, měla extraligové parametry, které byly pro náš klub finančně neakceptovatelné. Kde bude pokračovat, to zatím nevím. Roman Vráblík u nás má pro příští sezonu platnou smlouvu, takže nepřipouštím, že by měl hrát jinde.
Je možné, že by Václav Prospal využil svých kontaktů a přivedl si hráče ze zámoří? 
Je to jeden ze směrů, který už jsme spolu prodiskutovávali. Možné to tedy je. Zámořští hráči ale nejsou prioritou při skládání týmu.
Vy už jste spustili první vlnu jednání a prodlužování smluv. Nabídnete pokračování všem, nebo už můžete prozradit, kteří hráči pokračovat nebudou?
Jednáme s mnoha hráči, ale konečná rozhodnutí budou zejména na samotných trenérech. V současné době je jasné, že Mikyska a Nejezchleb zahájí přípravu ve svých mateřských klubech, kde mají podepsaný kontrakt i na příští sezonu.
Z trochu rozdílných důvodů v minulosti skončili Walker a Chovan, ale co se týče herního přínosu, odváděli slušnou práci. Je možné, že by se ještě někdy v Motoru objevili?
U Benjamina Walkera šlo o zdravotní problémy, které se mu bohužel nevyhnuly ani letos v Německu. Pokud vím, měl otřes mozku a drtivou část sezony opět vynechal. Myslím, že Walker tedy pro trenéra nebude téma. Michal Chovan odešel zpátky domů do Zvolena, kde je kapitánem, daří se mu. Zatím jsme nemluvili o tom, že bychom ho kontaktovali.

Starší dorostenci jsou velkým příslibem Motoru

Co říkáte na fantastický úspěch starších dorostenců Motoru, kteří vyhráli letošní extraligu?
Zejména je to obrovské povzbuzení pro všechny trenéry, kteří v naší mládeži pracují. Vidí, že metodika tréninku je nastavená správným směrem, a že jsme schopni vychovat hráče, kteří se mohou prosadit v mládežnických reprezentacích a vyhrát Mistrovství České republiky.
Co z toho plyne pro A tým?
Doufejme, že kvalitní hráči pro budoucnost. Uvidíme, jak se budou vyvíjet, teď ukázali, že talent mají. Jednoznačně jsou naším velkým příslibem, ale zatím bych byl opatrný. Opravdu není rozhodnuto, že z nich vyrostou kvalitní hráči. Už v minulosti jsme v mládeži měli kluky, kteří nakukovali do reprezentací, a nakonec se v A týmu neprosadili. V tomto mistrovském celku staršího dorostu se sešli hráči, kteří nastupují ve třech reprezentačních výběrech U16, U17 a U18. Většina těchto kluků bude zařazena do letní přípravy s A týmem, která začala tento týden. Vojtěch Doktor byl navíc nominován na Mistrovství světa hráčů do 18 let, což je pro klub další perfektní vizitka.
Může vedení klubu dělat něco pro to, aby talentovaní hráči neodcházeli předčasně do zámoří?
Je to složité. My se jim snažíme vytvářet nadstandardní tréninkové podmínky. Zbytek už rozhodnou oni sami a jejich agenti. V posledních letech je móda odcházet do Kanady hodně brzy. Osobně myslím, že to není správná cesta, rozhodně ne pro každého, ale je to věc samotných hráčů a zmíněných agentů.
Jak to vypadá s rozpočtem pro příští sezonu?
Řada jednání nás ještě čeká. Zatím jsme začali jednat zejména s největšími partnery, tam se to nevyvíjí špatně. Je pravděpodobné, že rozpočet pro příští sezonu bude o něco málo nižší, ale nebude to nijak zásadní rozdíl oproti letošnímu ročníku. Všechny sezony, co jsme ve vedení, jsme zakončili v plusových číslech. Letos tomu nebude jinak. Zatím nám každý rok vznikla rezerva, kterou máme připravenou na prémie pro hráče za postup. Ten se dosud nekonal, takže vždycky zainvestujeme dané finance do vylepšení vybavení a zázemí pro hráče.
Sledujete baráž o extraligu, nebo jste si dal od samotných zápasů malý oddych?
Ano, sleduji. Musím říct, že jsem nepředpokládal, že se bude prvoligovým týmům tak dařit. Myslel jsem si, že se baráž bude vyvíjet tak, jak vypadala po prvních dvou, třech kolech, tedy že si extraligové týmy svou účast v nejvyšší soutěži v klidu uhrají. Teď už o tom přesvědčen nejsem, ale baráž je teprve za svou polovinou a ještě se toho odehraje hodně. Je to vyrovnaná soutěž i letos. Vždyť my jsme byli loni ve hře o postup ještě v předposledním kole. Jsem upřímně zvědavý, jak to dopadne.

Dotazy čtenářů: Práci sportovního manažera zastává
z velké části provozní ředitel, zbytek by měl zvládnout realizační tým

V klubu není obsazena pozice sportovního manažera, jak funguje vaše rada ředitelů? Předpokládám, že pokud se všichni shodnete například na návrhu jednoho z vás, nastává při neúspěchu situace, kdy vlastně není nikdo za nic přímo zodpovědný. Je to tak?
Zodpovědní jsou pak všichni, rozhodně ne nikdo. O každém problému, který řeší rada ředitelů, probíhá široká diskuse, teprve potom se hlasováním přijímá konečné rozhodnutí. Myslím, že to je přínosnější, než aby rozhodoval o důležitých tématech jeden člověk. Rada ředitelů přijímá zejména strategická rozhodnutí jako je třeba rozpočet klubu. Dále schvaluje podobu hráčského kádru, kterou ze sportovního hlediska obhajuje hlavní trenér, generální manažer případně potvrdí, že si kádr v navržené podobě ve vztahu k rozpočtu můžeme dovolit. Co se týče funkce sportovního manažera, v minulosti jsme ji měli a zastával ji Radek Bělohlav. V posledních sezonách pracujeme v modelu řízení sportovního oddělení takovém, že hlavní trenér a jeho trenérský tým zajišťuje nad rámec standardních trenérských povinností ještě činnost sportovního manažera. To ale pouze z hlediska sportovního, protože veškerou administrativu beze zbytku zajišťuje provozní ředitel, pan Petr Sailer.
Zajímalo by mě, zda bude u týmu od příští sezony působit nový kondiční trenér. Letos hráči znatelně fyzicky zaostávali za svými soupeři. Neuvažujete třeba nad najmutím trenérů z Finska, kteří by naučili hráče lépe bruslit? Myslím, že tento trend bude zavádět více celků, navíc se takový trenér uplatní u všech věkových kategorií. Některé celky ve WSM Lize nás přebruslili úplně lehce.
Kondiční trenér František Bombic u mužstva zůstává, navíc s mnohem většími pravomocemi, než měl v minulosti. Trenér Prospal v nějakém článku velmi přesně vysvětlil, proč si ho do svého realizačního týmu vybral. Za ty roky, co u nás Franta působí, ještě od žádného hlavního trenéra nedostal volnou ruku... Letní přípravu, což by měla být práce právě pro kondičního trenéra, si u nás zatím vždycky řídili hlavní trenéři sami. To Vašek Prospal změní. Do tréninku na ledě ale kondiční trenér nezasahuje. Název pozice kondiční trenér tedy možná není nejšťastnější. Může se totiž mít za to, že je za kondici týmu odpovědný jenom a pouze on. Přesnější by bylo spíš pojmenování trenér pro atletickou přípravu, nebo trenér pro přípravu mimo led, to lépe vystihuje, jaký úkol má v trenérském týmu plnit. O trenérovi bruslení z Finska neuvažujeme, ale v roli trenéra bruslení u naší mládeže v letošní sezoně působil Stanislav Jasečko.
Kolik procent rozpočtu tvoří příjem ze vstupného na domácí zápasy? A můžete zveřejnit platy hráčů? Některé starší „hvězdy" vůbec nestíhaly fyzicky, zbytečně oslabovaly mužstvo fauly a nehrály týmově.
Příjem ze vstupného nám plní kolem 25 procent rozpočtu, což je vynikající číslo. Zveřejňování platů v České republice není zvykem, tudíž ani my neplánujeme, že bychom byli v tomto směru průkopníky. Navíc nevidím žádnou souvislost mezi zveřejňováním platů a samotnými výkony na ledě.
Co říkáte na výkony brankářů v letošní sezoně? Nemyslíte si, že by měli v play off chytit něco navíc a nedělat hrubky? Neuvažujete nad posílením o zkušeného gólmana?
Je pravda, že každý špičkový gólman by měl, a to nejen v play off, chytit všechno, co je potřeba, a ještě něco málo navíc. S tím naprosto souhlasím. Na druhou stranu si nemyslím, že by výkony Petra Kváči v play off byly tím, co nás stálo sezonu. Vyložený kiks udělal prakticky jen při prvním gólu v pátém utkání, jinak si myslím, že sérii odchytal spolehlivě. Dokonce si troufám tvrdit, že jsme měli lepšího brankáře než Kladno, přesto jsme vypadli. Proto bych tedy předčasné ukončení sezony neviděl v něm. Co se týče zkušenějšího gólmana – Petr Kváča už se u nás druhým rokem zabydlel na pozici jedničky a smlouvu má i pro příští sezonu, ale to neznamená, že další brankář nemůže přijít. Na začátku přípravy jsou všichni hráči včetně gólmanů na jedné startovní čáře a musí si svou pozici v týmu vybojovat.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace