Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Trio Tones

    Čtvrtek 14.11 19:00 - Kaple sv. Maří Magdaleny, Kostelní I / 20, Jindřichův Hradec

    Koncert.

  • Ronley Teper & The Lipliners

    Čtvrtek 14.11 19:30 - Dada Club Kasper, Kostelní 73, Jindřichův Hradec

    Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Strakonická zuška oslaví osmdesátiny velkým koncertem. Vystoupí i úspěšní bývalí žáci

Martina Spišská , Autor: Pavla Maradová

Martina Spišská     Autor: Pavla Maradová

STRAKONICE - Základní umělecké škole ve Strakonicích je právě 80 let. Dne 1. listopadu 1939 zřídila rada města Strakonice po vzoru jiných měst Městskou hudební a pěveckou školu. Oficiální statut získala až 1. dubna 1940. Začínali zde učit dva pedagogové a školu navštěvovalo dvanáct žáků. Sedm jich hrálo na housle, čtyři na klavír a jeden chodil na zpěv. V té době škola sídlila v tehdejší měšťanské škole, což byla později ZŠ Lidická. Po schválení byla škola přemístěna do rodného domku F. L. Čelakovského. Po válce se počet žáků pomalu zvyšoval. Se vznikem dalších oborů postupně žáků přibývalo až na kapacitu nynějších 750.

 

Oslavy, které se ponesou tímto školním rokem, oficiálně začnou v pondělí 11. listopadu slavnostním koncertem žáků a absolventů ZUŠ v sále kulturního domu. Na co se mohou návštěvníci těšit? To přibližuje ředitelka školy Martina Spišská: "Koncert bývalých absolventů spojený se současnými žáky není úplně tradiční, ponese se spíše v klasickém duchu. Za pomoci kolegů jsem přibližně sestavila seznam interpretů a začala postupně obvolávat a psát. Někteří už hrát nechtěli, jiní byli pracovně vytíženi. Řadu úspěšných hudebníků, kteří u nás začínali, se ale získat podařilo. Vystoupí známá jména jako Bohumil Kotmel, Oldřich Vlček nebo Jindřich Koman. Ještě zbývalo najít někoho, kdo by koncert moderoval. Napadl mě Miroslav Žitný, který je též bývalým žákem školy. Než jsem se dostala ke kontaktu, přišla od něj nabídka, že by se chtěl nějakým způsobem zapojit. Tím pádem se to vyřešilo."

Martina Spišská dále přibližuje vzácné hosty koncertu: "Psát o interpretech jejich životopisy a podobně asi nemá cenu, kdo chce, vyhledá si informace sám. Spíš bych zmínila pár takových perliček. Třeba to, že otec Bohumila Kotmela byl prvním kvalifikovaným učitelem houslí na škole, kam nastoupil ve školním roce 1956 – 1957 a vychoval celou řadu vynikajících houslistů, mezi nimi i Václava Hudečka. Na škole učila klavír i maminka Bohumila Kotmela Jaroslava.

Oldřich Vlček, který studoval u B. Kotmela, pokračoval ve studiu houslí na AMU. V roce 1976 založil orchestr Virtuosi di Praga, kde působí nejen jako sólový hráč, ale také jako umělecký šéf a dirigent orchestru. V posledních letech spolupracuje s Píseckým komorním orchestrem. Jméno fagotisty Jindřicha Komana je spojeno zejména s Musicou Bohemicou a orchestrem Plzeňského divadla. Poslední roky také spolupracuje s učiteli ZUŠ Strakonice a společně vystupují na různých kulturních akcích."

Koncert začne v 18 hodin. Víc o oslavenkyni - tedy strakonické ZUŠ, přinese rozhovor s ředitelkou Martinou Spišskou ve středu v Týdeníku Strakonicko.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace