banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Nixon Lads & Qychodu

  Čtvrtek 22.8 18:00 - Dům kultury Milevsko - amfiteátr

  Koncert.

 • Neposlušná kůzlátka

  Čtvrtek 22.8 16:00 - Husitské muzeum v Táboře - Rajský dvůr

  Pohádka o zlobení.

Zobrazit všechny události
 

Strakonický dům dětí a mládeže si poprvé sáhne na pěkné peníze. Chce zabrousit do dosud neprobádaných vod

Ve středu 6. února se uskutečnil první klub hrazený z grantu také v rámci výtvarného oboru. DDM pozvalo lektorku z Písku Evu Nahodilovou, která ženy učila drátkování. , Autor: Jarka Krejčová - Jižní Čechy Teď

Ve středu 6. února se uskutečnil první klub hrazený z grantu také v rámci výtvarného oboru. DDM pozvalo lektorku z Písku Evu Nahodilovou, která ženy učila drátkování.     Autor: Jarka Krejčová - Jižní Čechy Teď

STRAKONICE – Je to poprvé v historii dotační doby, kdy si domy dětí a mládeže mohou přilepšit velmi zajímavou finanční částkou. Konkrétně Dům dětí a mládeže ve Strakonicích získal čerstvě díky evropským fondům přes tři miliony korun na činnost. Radost tak mají i vedoucí kroužků DDM ve Vodňanech, Bavorově a Dřítni, které Strakonice spravují. Získat takové peníze nebylo administrativně vůbec jednoduché. Jak s nimi DDM naloží? Podrobnosti jsme probrali s ředitelkou Ivou Šrámkovou a koordinátorem projektu Miroslavem Chumem.

 

Různé granty DDM získává třeba od Jihočeského kraje, tento třímilionový je pro vás unikátní. Oč jde?
Miroslav Chum: To je pravda. Různě vysokými grantovými částkami nás převážně Jihočeský kraj jako zřizovatel podporuje. Ovšem v případě této vysoké finanční pomoci jde o dotační evropský projekt nazvaný Šablony, který doposud mohly využívat jen mateřské a základní školy. V rámci vyhlášeného projektu Šablony 2 jsme si konečně mohli na tak vysoké částky sáhnout i my. Když jsme přemýšleli, jak se do projektu zapojit, napadlo nás jít cestou komunitně vzdělávacích akcí, klubů, projektových dní.

Takto vysoká částka určitě měla nějakou podmínku. Asi jste si do žádosti nemohli napsat rovnou o tři miliony, že?
Iva Šrámková: Dotace se odvíjí podle počtu dětí přihlášených na kroužky v DDM. My jsme dostali něco málo přes tři miliony korun. Dotace se přidělovala na základě statistiky za rok 2017, kdy k nám do kroužků chodilo 1937 regulérně přihlášených dětí. V letošním školním roce máme ovšem o dvě stě dětí víc. Vloni jsme měli ve Strakonicích trochu problém kvůli včas nedokončené rekonstrukci naší budovy. Zejména taneční kroužky musely čekat do poloviny podzimu, některé jsme mohli zahájit až v druhé polovině školního roku. Tehdy nás ale velmi skvěle statisticky podržely Vodňany a Bavorov.

Nastíníte, co z tohoto grantu budete hradit?
Miroslav Chum: Museli jsme si vytvořit filozofii, za co budeme utrácet. Například jsme se rozhodli, že ke každému odvětví – výtvarnému, hudebnímu, tanečnímu, sportovnímu, tvořivému a dalším, budeme zvát známé, slavné osobnosti z daného oboru a budou moci chodit i rodiče, čímž uděláme další krok ke zlepšení komunikace mezi oběma stranami. Myslíme si, že to bude hlavně pro děti bezvadná motivace. Jeden workshop se už uskutečnil první únorový víkend. Pro fotografický kroužek jsme pozvali uznávaného fotografa Jiřího Šimečka, který fotí Rally Dakar. Mělo to úspěch. Další novinkou budou třeba kluby.

Kluby? V jakém smyslu?
Miroslav Chum: Za kroužky se platí. Kluby budou zdarma a měly by sloužit k nastartování nových kroužků, prostě chceme zabrousit do vod, které jsme dosud neprobádali. Například ve Vodňanech s námi navázala spolupráci paní, která nám nabídla bádání s mikroskopem.
Iva Šrámková: Je to doktorka přírodních věd Jaroslava Kohoutová a o letních prázdninách pro nás poprvé vedla ve Vodňanech příměstský tábor právě se zaměřením na mikroskopy. Byl o to zájem. Tak jsme se rozhodli, že vytvoříme kroužek a díky grantu můžeme i badatelnu vybavit potřebnými přístroji.
Miroslav Chum: Ve Strakonicích plánujeme klub rádia. Spoustu dětí zajímá, jak se takové rádio provozuje, jak pracuje zvukař, jak se moderuje a podobně.
Iva Šrámková: Tohle je ve fázi přípravy. Chystáme pro rádio prostory a vybavení.

To budete z DDM vysílat doopravdy do éteru?
Miroslav Chum: To ne, místnost bude plně vybavena, vše v ní poběží jako doopravdy, ale vysílat se bude do zdi. Studio budou moci využít i děti z hudebních kroužků, třeba k tomu, aby si něco vlastního nahrály v hezké kvalitě. Mám takovou představu, že bychom si vypůjčili mustr od zahraničních rádií. Pouštěli hudbu, dělali rozhovory, prostě hráli bychom si na opravdové rádio. Až toho nastřádáme víc, nevylučuji, že bychom to pouštěli třeba on-line přes internet.

Mikroskopy, rádio... A další nápady?
Miroslav Chum: V našem centru ekologické výchovy na Podskalí běží už klub deskových her. V budově Na Ohradě bychom chtěli rozjet ještě klub analogového fotografování. Focení na kinofilmy se totiž vrací a má své kouzlo. Mladí lidé jsou už přehlceni digitály, chtějí u toho přemýšlet, rozmýšlet, jestli zrovna teď je vhodná chvíle cvaknout. Kinofilmem se totiž musí šetřit...
Iva Šrámková: Musím přiznat, že když jsme podklady pro žádost o grant připravovali, a trvalo to rok, byli moji kolegové doslova nažhaveni a přicházeli s nápady jak na běžícím pásu. Jan Šimáček, který u nás vede tai-či, se moc těšil, že bude moci znovu pozvat školitele Tomáše Bezděka, o kterého byl vloni ohromný zájem a kterého jsme museli nemalou částkou zaplatit. Teď se jeho návštěva uhradila z grantu.

Ve Vodňanech máte druhým rokem neobvyklý kroužek magie a kouzelnictví. I tam by se díky grantu dalo čarovat?
Iva Šrámková: Určitě. Tento kroužek je opravdu neobvyklý, stejně jako patříme mezi rarity s naším kroužkem včelařství. Včelařství sice nějakou dobu stagnovalo, ale od loňského roku zase jede. Včelař Ladislav Linhart má v kroužku šest dětí a pracuje s nimi v centru na Podskalí, kde máme vlastní včelín.
Miroslav Chum: Ještě bych snad zmínil klub parkuru. Když si kliknete parkur na internetu, vypadnou na vás videa, jak lidi skáčou po střechách budov a podobně. My se samozřejmě držíme při zemi a na zemi. Provozujeme parkur v tělocvičně, ovšem se všemi gymnastickými prvky a překážkami. Od těch adrenalinových kousků z youtubu se děti snažíme odrazovat.
Iva Šrámková: Upřímně? Když s tímto nápadem loni kolega přišel, byla jsem zděšena... Ale nakonec jsem ráda, protože se nám podařilo zalepit poptávku po kroužcích vyloženě pro kluky.

Jak se může veřejnost dozvědět, co zrovna plánujete?
Miroslav Chum: Zatím jen na stránkách a Facebooku DDM. Tento školní rok je pro nás rozjezdový a vlastně improvizujeme a dolaďujeme a čekáme příval nových nápadů. Klíčový bude školní rok 2019/2020. Podle toho, jak se nám bude dařit Šablony 2 naplňovat, můžeme pak v roce 2021 eventuálně žádat o další grant na další dva roky.

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • KK 

  Reagovat

   

  Získat evropský grant je kolikrát lehčí než jihočeský, natož městský.

  Vloženo 21.2.2019 11:09:53

  • JJ 

   Reagovat

    

   Tak koukám jaký jste "odborník". Když o tom nic nevíte, tak se k této problematice raději nevyjadřujte.

   Vloženo 24.2.2019 14:34:05

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace