Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Country bál s kapelou Malečtí Sobolci

    sobota 20.4 19:00 - Chvalšovice, hostinec U Cháti

  • Velikonoční Labyrint

    sobota 20.4 20:00 - Čestice, Lidový dům

Zobrazit všechny události
 

V případě vysoce nakažlivé nemoci na jihu Čech jsme připraveni

 Autor: Intergovaný záchranný sytém Jihočeského kraje

    Autor: Intergovaný záchranný sytém Jihočeského kraje

JIŽNÍ ČECHY - Včera se v areálu výjezdové základny Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje uskutečnilo taktické cvičení složek integrovaného záchranného systému na téma Výskyt vysoce nakažlivé nemoci. Cílem bylo procvičení jednotného postupu, který by byl použit v případě podezření na výskyt vysoce nakažlivé nemoci.

 

Podle připraveného scénáře se do simulované ordinace praktického lékaře dostaví pacient se zdravotními obtížemi. Ošetřující lékař u něj zjistí anamnézu, obdrží informace o jeho zahraničním pobytu ve Střední Africe a na základě zjištěných výsledků vysloví podezření na vysoce nakažlivou nemoc. Lékař následně kontaktuje cestou operačního střediska Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje Krajskou hygienickou stanici, informace postupuje dalším složkám integrovaného záchranného systému a je aktivována Výjezdová skupina Jihočeského kraje pro vysoce nakažlivé nemoci včetně Biohazard týmu Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje.

Před ordinací praktického lékaře zřídila jednotka Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje dekontaminační stanoviště a velitel zásahu koordinoval činnost všech zasahujících složek. Místo bylo uzavřeno a střeženo příslušníky Policie ČR z Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje.

Vedoucí lékařka výjezdové skupiny pro vysoce nakažlivé nemoci rozhodla o nutnosti izolace pacienta a jeho transportu na Kliniku infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice na Bulovce - zařízení určeného pro poskytování zdravotní péče osobám s vysoce nakažlivou nemocí. Záchranáři z Biohazard týmu,vybavení speciálními osobními ochrannými prostředky, po vstupu do ordinace umístili pacienta do biovaku, jež se používá pro primární transport pacientů s vysoce nakažlivou nemocí.

Po dekontaminaci biovaku a veškerého zdravotnického personálu, který přišel do kontaktu s pacientem, byl zahájen transport do příslušného zdravotnického zařízení. Biohazard tým si poprvé vyzkoušel reálnou dobu transportu, trvající zhruba tři hodiny, při kterém musel být doprovázející záchranář i řidič oblečen do speciálních osobních ochranných prostředků. Řízení sanitního vozidla ve speciálních ochranných prostředcích klade na záchranáře vysoké nároky a má svá specifika. Aby transport byl co nejrychlejší, a nejbezpečnější, je sanitní vozidlo po celou dobu doprovázeno policejní eskortou.

Hasiči, lékaři, záchranáři, policisté i epidemiologové si v reálném čase vyzkoušeli vzájemnou komunikaci a správnost stanovených postupů, které by byly v reálném případě použity. Součinnostní taktické cvičení prokázalo důležitost vzájemné spolupráce při řešení mimořádné události tohoto typu a zajištění ochrany veřejného zdraví včasným přijetím příslušných opatření. Byla prověřena také součinnost se Zdravotním ústavem Ústí nad Labem a provedení ohniskové dezinfekce jeho zaměstnanci v místnostech simulované ordinace praktického lékaře.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace