Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Talkshow s Miroslavem Donutilem

  pátek 19.7 19:30 - Třeboň, sál Aurora

 • Veselská ozvěna 2019 - S písní napříč staletími

  pátek 19.7 19:00 - Drahov, Kostel Nanebevzetí Panny Marie

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Velikonoční koledování v Předních Zborovicích

PŘEDNÍ ZBOROVICE - Od Zeleného čtvrtka bylo v malé vesničce na Strakonicku pěkně rušno. Dodržují tu tradice, a tak se do terénu vypravila čtyřiadvacetičlenná banda dětí s řehtačkami. Na Zelený čtvrtek vyráželi koledníci dvakrát, ve dvě hodiny odpoledne a v šest večer.

Na Velký pátek obcházeli ves v osm ráno, ve dvanáct, ve dvě a v šest večer. Právě ve dvě hodiny odpoledne na ně už čekali u chalup a dávali koledníkům za básničku koledu. Někdo i celé plato vajíček, ale většinou sladkosti. A hospodyňky nešetřily. Obdarovávaly děti i mincemi. Minimálně se stalo, že dětem lidé neotevřeli, byť bylo vidět, že je pozorují skrze záclonu.

Kapitánem celé bandy byly Barbora Kubovcová, která průvod vedla a řehtala na letitou řehtačku, kterou jim půjčuje místní obyvatelka. Pomáhala jí Michaela Hermachová. Koledníky vedou vždy nejstarší v partě.

Veškerá koleda se pak sesypala na velkou hromadu a kapitánky poctivě vše rozdělily. Celkem dostali 3850 korun.

Na Bílou sobotu velikonoční chození pro děti skončilo, v osm ráno šly naposledy. Každá cesta jim trvala hodinu, při vybírání koledy tři hodiny. Náročné procházky po chalupách ale skvěle zvládly i nejmenší děti, nejmladší slečně byly tři roky.

 

 

Diskuse k článku - 3 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • mj 

  Reagovat

   

  krásná vesnice, krásné děti, krásné tradice

  Vloženo 31.3.2018 22:57:57

  • KT 

   Reagovat

    

   Až na to že tady v té vsi asi tradice moc neznají, protože se chodí ještě v sobotu jednou cca v 6 a pak od 8 pak pro "koledu"

   Vloženo 2.4.2018 07:45:20

   • LU 

    Reagovat

     

    Tradice znají, chodí i v sobotu ráno,pro koledu se odjakživa v této vsi chodí již v pátek odpoledne. Každá ves má jiné obyčeje.

    Vloženo 2.4.2018 13:54:26

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace