banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Geraldine Aron - Můj báječný rozvod

    Úterý 15.10 19:00 - Písek, Divadlo pod čarou

    Divadelní komedie.

  • Život na jihočeském venkově v 19. století

    Úterý 15.10 17:00 - Strakonice, sál knihovny

    Přednáška s Jankem Koubou.

Zobrazit všechny události
 

Víc než třetina Jihočechů vůbec nesportuje. Kraj přijal Plán rozvoje sportu

Ilustrační foto je z aerobiku.

Ilustrační foto je z aerobiku.

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Krajské zastupitelstvo schválilo Plán rozvoje sportu v Jihočeském kraji. Jde o koncepční dokument, který mapuje současnou situaci, silné i slabé stránky. Například uvádí, že pravidelně sportuje kolem 190 tisíc obyvatel kraje, což je zhruba 30 procent. Ze zbývajících 70 procent populace přibližně polovina sportuje rekreačně a kolem 223 tisíc Jihočechů nesportuje vůbec. Proti sousedům v Rakousku nebo Německu je to neuspokojivá situace. Za varovné dokument považuje to, že klesá míra aktivního sportování u dětí a mládeže. Úměrně tomu rostou u dětí zdravotní potíže. Pokud jde o sportovní odvětví, nejmasovější zůstává fotbal.

Plán rozvoje sportu přináší zajímavou statistiku k začátku tohoto roku:

- fotbalu se věnuje 276 oddílů s 26 397 dospělými a 7000 je dětí a mládeže

- co do četnosti oddílů je na druhém místě volejbal s 82 kluby, které evidují 3659 dospělých a na 240 dětí a mládeže

- stolní tenis má 63 oddílů s 1192 dospělými a 247 mladými členy

- následuje 59 tenisových oddílů s 3964 dospělými hráči a 1013 evidovanými dětmi a mládeží

- nohejbal má 54 oddílů, které evidují 1094 dospělých a 114 dětí a mládeže

- lední hokej má v kraji 39 oddílů s 4201 dospělými a téměř 1500 mládežnickými hráči, co do masovosti je druhý

- florbal eviduje 33 oddílů s 2747 dospělými a téměř 1700 dětmi a mládežníky

- karate má v kraji 32 oddílů s 2100 dospělými a 1840 dětmi

- atletických klubů je 29, v nich působí 2154 dospělých a 1313 mladých sportovců

- basketbal se hraje ve 22 oddílech s 1357 dospělými a 627 dětmi a mládeží

Vybrali jsme nejmasovější sporty, například 1493 členů eviduje i Klub českých turistů.

Jihočeský kraj má jako jeden z mála krajů ČR již od roku 2003 zpracovánu Koncepci rozvoje tělovýchovy a sportu v Jihočeském kraji a tento Plán na uvedený dokument navazuje. Za silnou stránku kraje považuje velký počet spolků a příhodné podmínky pro sportování v přírodním prostředí včetně husté sítě turistických cest.

Slabou stránku představuje nedostatečná materiálně technická základna - chybí sportovní haly, plavecké bazény u škol, větší školní tělovičny, letní bezpečná a specializovaná hřiště. Uvádí se také nízká motivace k mimoškolní sportovní činnosti i práci s mládeží a talenty, aniž materiál konstatuje, komu tato motivace chybí.

Za příležitosti je označeno budování pěších, cyklo a lyžařských tras s propojením do Rakouska a Bavorska, zřizování půjčoven lodí, kol, lyží a také využívání velkého množství vodních ploch pro letní i zimní sporty. Plán rozvoje sportu předpokládá, že se zkracováním pracovní doby budou mít lidé víc času na sportovní aktivity a zvýšení počtu turistů má přinést dokončená dálnice a letiště.

Za ohrožení plánu se považuje nízká motivace pedagogů pro práci v mimoškolním sportu a tělovýchově a nedostatečné financování rozvoje talentů ze strany státu. Kraj proto rozvíjí vlastní regionální fotbalovou akademii a podporuje hokejovou akademii Českého svazu ledního hokeje při Motoru České Budějovice.

Plán zmiňuje i aktuální problémy školství - pokles hodin tělesné výchovy, narušení systému sportovních kroužků na školách, malé využití školních sportovních zařízení, zastaralost zařízení, nedostatečná možnost ohodnocení aktivních pedagogů.

Sportovní spolky dle dokumentu hodnotí stav jako kritický. Přijatý Plán rozvoje sportu naznačuje cesty ke zlepšení stavu a celý dokument si lze najít na www.kraj-jihocesky.cz v materiálech pro zastupitelstvo 17. května 2018.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace