Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Geraldine Aron - Můj báječný rozvod

    Úterý 15.10 19:00 - Písek, Divadlo pod čarou

    Divadelní komedie.

  • Život na jihočeském venkově v 19. století

    Úterý 15.10 17:00 - Strakonice, sál knihovny

    Přednáška s Jankem Koubou.

Zobrazit všechny události
 

Výstavba dálnice D3 se protáhne. Zasáhl soud

Ilustrační foto. , Autor: Archiv

Ilustrační foto.     Autor: Archiv

PRAHA - Krajský soud v Praze zrušil návrh trasy středočeského úseku dálnice D3, která by měla spojit Prahu přes České Budějovice a Tábor do Rakouska. V žalobě o to usilovaly obce Ješetice, Tisem, Václavice a také jeden vlastník rodinného domu.

Obce a vlastník domu se na soud obrátili s žalobou proti vymezení koridoru dálnice D3 a takzvané Václavické spojky přes Dolní Posázaví a Neveklovsko, která je navržena v územním plánu Středočeského kraje. Šedesátikilometrová západní varianta středočeské části dálnice D3 měla vést přes Jesenici, Psáry, Heřmanice a Mezno. Soud tento koridor zrušil a výstavbu zakázal. Jedním z hlavních důvodů bylo údajně to, že nebyl posouzen vliv předpokládaného velkého nárůstu dopravní zátěže na zdraví obyvatel tohoto regionu.

Stát se v roce 2012 rozhodl vést dálnici v tzv. západní variantě přes Posázaví. Tuto variantu schválilo také ministerstvo životního prostředí, když pro tuto trasu vydalo kladné stanovisko EIA. Tím fakticky uznalo, že tato trasa je vyhovující z hlediska dopadů na životní prostředí. Kritici západní varianty však tvrdí, že stát dává přednost turisticky atraktivnímu Posázaví před alternativní trasou, která by vedla průmyslovou zástavbou a mají obavy, že kolem dálnice vyrostou logistická a nákupní centra, která zdevastují poslední zbytky přírody.

Celková délka dálnice D3 a navazující rychlostní silnice R3 mezi Prahou a státní hranicí s Rakouskem činí asi 171 km. Jako poslední byl koncem června otevřen pětadvacetikilometrový úsek mezi Táborem a Veselím nad Lužnicí. Celkem má v současnosti dálnice D3 délku 42 kilometrů, a to v úseku od Nové Hospody do Veselí nad Lužnicí.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace