banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Transsibiřská a Transmongolská magistrála

    Úterý 20.8 20:30 - Stánek - Žižkovo náměstí, Tábor

    Cestopis.

  • Loutka - Dvorní divadlo

    Úterý 20.8 18:30 - Jezírko v parku za Kulturním domem Veselí nad Lužnicí

    Divadelní komedie pod širým nebem.

Zobrazit všechny události
 

Vzpomínka na hoslovické Dožínky na mlýně

 Autor: Dožínky na mlýně

    Autor: Dožínky na mlýně

STRAKONICE - V sobotu 24. srpna v Hoslovicích proběhly Dožínky na mlýně, které byly věnované oslavám konce žní. Zahrál tu flašinetář i dechovka z Bavorska. K vidění tu byla práce pekařů i sekáčů. Dále pak drátkování, výrobu figurek ze slámy, sýrů, jogurtů i tvarohu, pečení chleba i česnekových placek.

Návštěvníci si mohli prohlédnout zručnost řemeslníků, ochutnat a nakoupit jejich výrobky či se zapojit do připravených aktivit. Diváci se seznámili se zpracováním obilí. Mezi ukázkami nechybělo naklepávání kosy, mlácení obilí cepem. Děti si mohly vyzkoušet žentour, který uváděl do pohybu mlátička. Dále se všichni mohli naučit stavět panáka a vázat povřísla. Připravena byla i hra k určování druhů obilovin. Nechybělo ani vrcení másla, pečení chleba, houstiček a česnekových placek. Lákavé byly ukázky výroby předmětů z pedigu, pouštění mlýnského kola a mlecího zařízení do chodu či slavností předání dožínkového věnce paní mlynářce a panu mlynářovi.
Na dětské návštěvníky čekaly chůdy, honění káči, dojení kozy a házení míčků, několik výtvarných dílen, kdy si mohli vybarvit předem připravené textilní zvířátka nebo si vyrobit šperk. Ti starší si mohli vyrobit slaměnou ozdobu či nakoupit mléčné produkty, koření, sušené květiny, proutí, textilní tašky, drátěné výrobky a šperky.
Nechyběl ani křest knihy pověstí Pod hradem dobršským. Pověsti z Hoslovic a okolí. Dílo autorské dvojice O. Fibich – I. Řandová.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace