Kdy a kam

 • Naše třída

  Úterý 22.1 19:00 - Tábor, Divadlo Oskara Nedbala

  Emocionální drama.

 • Maškarní ples

  Úterý 22.1 19:00 - Sezimovo Ústí, Spektrum

  Projekce opery.

Zobrazit všechny události
 

Za ovlivňování zápasů a úplatky udělil soud podmínky

AKTUALIZOVÁNO - 14.6.2018 12:42

STRAKONICE – Zamotaná chapadla mafiánské chobotnice ve fotbale byla rozpletena. Po třech letech skončilo dokazování v kauze fotbalového úplatkářství a ovlivňování zápasů v letech 2012 až 2013. Okresní soud ve Strakonicích odsoudil ve středu 13. června obžalované fotbalisty k podmíněným trestům a peněžitým trestům. Vyjma jednoho. David Jablonský a jeho advokát se omluvili z hlavního líčení, přičemž ale oba chtějí být osobně při vyhlášení rozsudku přítomni. Soudce Tomáš Uldrich tak pro Jablonského nařídí jiné hlavní líčení.

Velmi zapeklitou situaci ve fotbale začal soud řešit v říjnu roku 2016. V této sázkařské aféře figurovalo 22 obžalovaných, dodnes buď činných nebo bývalých fotbalistů. Kvůli velkému počtu aktérů – každý obžalovaný měl svého advokáta – musel soudce hlavní líčení rozdělit na dvě skupiny.
O co vlastně šlo? Podle státního zástupce Miloslava Kelymana mělo být v letech 2012 a 2013 „cinknuto" na 31 zápasů včetně tří prvoligových. Dobře organizovaná skupina měla ovlivňovat skóre vytipovaných utkání po celé republice. Pro to si vedení gangu vybralo vždy někoho, o kom se domnívalo, že bude držet jazyk za zuby a rád si přivydělá. Dotyčný musel ovlivnit vybraný duel, bylo přesně stanoveno, jak dopadne, v čí prospěch a v jakém čase padnou góly a kolik. Tyto ovečky dostávaly jasné pokyny a většinou musely do falešné hry zatáhnout ještě pár svých kolegů, takzvaně na jistotu.
Po poměrně dlouhé době, než odstartovala série hlavních líčení, jak už to bývá, si fotbalisté téměř nic nepamatovali, nevěděli, kdo je oslovil. V jejich výpovědích se ovšem často objevovalo jméno Marián Dirnbach. Ten už dříve dostal na Slovensku za manipulaci utkání podmínku. U strakonického soudu u hlavního líčení v lednu 2017 vystupoval jako klíčový svědek. Praktiky velmi dobře popsal.
Obžalovaní fotbalisté každopádně věděli, že se pouštějí na tenký led. Zvítězila ale vidina lehce získaných peněz, ať už z důvodu udržení si stylu života na vysoké noze nebo naopak kvůli finančním problémům. Pro ilustraci, za zmanipulování zápasu se platilo například 10 tisíc eur (dle tehdejšího kursu 253 550 korun) i více. Sportovci byli obžalováni z přečinů podplácení či přijetí úplatku a z legalizace výnosu z trestné činnosti – lidově řečeno z praní špinavých peněz. Soud pracoval s důkazy, jako jsou odposlechy nebo zajištěné sms zprávy.
Soudce Tomáš Uldrich uložil tresty podmíněné, a to v rozmezí od šesti do 24 měsíců s odkladem od 18 do 30 měsíců. Dále pak peněžité tresty od 10 do 40 tisíc korun. Ani jeden z fotbalistů si rozsudek nevyslechl osobně. Advokáti si vzali lhůtu na rozmyšlení, rozsudek není pravomocný. Jak uvedl soudce Tomáš Uldrich, tato kauza byla nejrozsáhlejší, co se počtu obžalovaných a dodaných důkazů týče.
Obžalovaní fotbalisté: Ondřej Bíro, Vítězslav Brožík, Jaroslav Chalupa, Martin Doubek, Jan Halama, Michal Halama, Jan Hanzal, Zbyněk Hauzr, Petr Hlaváček, David Jablonský, Jan Kalenda, Michal Káník, Daniel Kaplan, Karel Kodeš, Zdeněk Kopas, Jan Kosak, Lukáš Křeček, Jan Leligdon, Michal Macháček, David Placák, Jan Procházka, Martin Sus.

 

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Petr 

  Reagovat

   

  Míša "Kulička" Káník už sedí protože měl podmínku za daňové podvody ne ?

  Hrobař strakonického fotbalu.

  Vloženo 15.6.2018 10:16:31

 • nick 

  Reagovat

   

  a neni nekdo uz v podmince ?

  Vloženo 14.6.2018 20:55:18

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace