Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Večer otevřených dveří

  pátek 22.11 18:00 - Milevsko, Klášter

  Program: 18.00 – individuální porhlídka klášterních prostor 19.00 – koncert Scholy Gregoriana Pragensis

 • Češi na Měsíci aneb nejen kosmonauti zkoumají měsíc

  pátek 22.11 18:00 - Muzeum Jindřichohradecka, Balbínovo nám. 19, Jindřichův Hradec

  Přednáška lektorky budějovické hvězdárny Jany Nevrklové.

Zobrazit všechny události
 

Železniční přejezd ve Tchořovicích na silnici I/20 dostane ještě letos závory

Ve Tchořovicích vjelo auto pod vlak naposledy v srpnu. , Autor: Archiv Policie ČR

Ve Tchořovicích vjelo auto pod vlak naposledy v srpnu.     Autor: Archiv Policie ČR

BLATENSKO – První ze čtyř železničních přejezdů na hlavním tahu silnice I/20, která spojuje západ a jih Čech, už prošel modernizací. I když zatím jen částečnou. Jedná se o přejezd ve Tchořovicích. To hlavní – vybudování závor – ještě přijde. Další tři místa čeká stejná bezpečnostní úprava příští rok, konkrétně se bude týkat přejezdů v Blatné u zámeckého parku, u Němčic (mezi Hněvkovem a Sedlicí) a kilometr za Sedlicí ve směru na Písek. Investorem je Správa železniční a dopravní cesty (SŽDC).

 

Před nedávnem skončila železniční výluka ve Tchořovicích a uzavírka komunikace, která kvůli rekonstrukci přejezdu trvala od 18. do 25. října. Položen byl nový povrch a část nových kolejí. Nyní už se místem opět může normálně projíždět. Vypínání zabezpečovacího zařízení, kterým jsou dosud výstražnás větla, by mělo nastat od 25. do 29. listopadu, kdy by mělo dojít k instalaci závor. Jinak se z hlediska zabezpečovacího zařízení aktuálně nic nezmění až do konce listopadu. Akce by si měla vyžádat kolem 15 milionů korun.

Na zmíněné další tři přejezdy dojde ve druhé polovině roku 2020, i když původně bylo plánováno, že se tak stane ještě letos. Práce by měly začít v červenci. „K úpravám nedošlo z administrativních důvodů. Rekonstrukci ve Tchořovicích měla SŽDC jako jednu stavbu, rekonstrukce dalších tří přejezdů na trati Březnice – Strakonice je vedena jako druhá stavba. Na železnici jsou přísná pravidla pro výluky a stavbu ve Tchořovicích investor vysoutěžil dříve a mohl tedy dříve požádat o výluku. Na trati Březnice – Strakonice výluku nestihl, zhotovitel tam byl vybrán až později," vysvětlil vedoucí blatenského odboru dopravy městského úřadu Jan Valášek.

Současně dodal, že by bylo ideální, kdyby se v jedné etapě příští rok opravovaly dva přejezdy – v Blatné a u Němčic. „Naším zájmem je, aby uzavírky po dobu rekonstrukce trvaly co nejkratší dobu," zdůraznil Valášek. Že by tomu tak mělo být potvrdil Petr Steiner, přípravář staveb SŽDC. „V první fázi by mělo dojít na přejezdy u zámeckého parku v Blatné a u Němčic, ty by se měly dělat současně. Až po nich zvlášť by se rekonstruoval třetí přejezd za Sedlicí. Tak se podle plánu výluk bude postupovat," uvedl. U těchto staveb se počítá s celkovou investicí 34 milionů korun.

Jan Valášek ještě zmínil, že nové povrchy přejezdů se před lety už dělaly za Sedlicí a u Němčic, ale vydržely zhruba necelých deset let. Důvod? Především vysoké zatížení komunikace kamionovou dopravou.

 

 

 

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Moc nechybělo 

  Reagovat

   

  A zrušili nevinným řidičům škodící a vše živé usmrcující osobní vlaky i tam. Viz. platný generel JIKORD, schválený krajem "Náhrada vlakového konceptu 54,7x levnějšími autobusy na Blatensku". Musíte si však vystačit s faktem, že Jihočeský kraj od letošního prosince ruší dalších 20 nebezpečných vlaků osobní přepravy, takže se něco děje, leč jde to pomalu. Smrtka na nebohé řidiče se šklebící z okýnek splašených motoráků zase bude mít o něco méně příležitosti, škoda jen, že jinde nevychází vstříc bezpečnosti a pohodlí uživatelům silnic, ba co víc, někde vlaky ještě zcela zlovolně a zbytečně přidávají!

  Vloženo 6.11.2019 11:41:58

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace