Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Country tancování

  středa 20.11 10:00 - Písek, KD

 • Géniové světové hudby v klavírních proměnách

  středa 20.11 19:00 - Písek, Trojice

  Jiří Pazour – skladatel, koncertní klavírní improvizátor a pedagog Pražské konzervatoře.

Zobrazit všechny události
 

Strážníci dopadli Rumuna, který vybíral do falešné sbírky

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Třiatřicetiletý muž z Rumunska lákal z lidí peníze do sbírky na Lannově třídě. Jednomu z kolemjdoucích se ale zdála sbírka nedůvěryhodná a na podivné jednání muže upozornil strážníky na lince 156. Na místo byla ihned vyslána hlídka městské policie. Jakmile muž strážníky spatřil, snažil se zmizet.


Strážníci muže doběhli na Senovážném náměstí, kde muže vyzvali k prokázání totožnosti a k podání vysvětlení. Muž na strážníky nejdříve zkoušel výmluvu, že nerozumí česky a neví proč byl zastaven. Po konfrontaci s oznamovatel se samozvaný výběrčí peněz na falešnou sbírku k činu přiznal. Protože se ani po nezbytné součinnosti strážníků nepodařilo věrohodně prokázat mužovu totožnost, byl předveden na oddělení cizinecké policie. Poté co byl identifikován, dostal poučení, že se událostí bude dále zabývat správní orgán českobudějovického magistrátu, kde muži hrozí pokuta až 50 tisíc korun.

Oblíbenou fintou těchto lidí je i předepsaný arch s několika falešnými podpisy, kde jsou uvedeny již přispěné částky. Nenechte se oklamat. Jde pouze o další pokus navodit dojem, že jde o seriózní sbírku na dobrou věc, kterou podpořila celá řada lidí před Vámi. Opak je ale pravdou. Než přispějete jakoukoliv částku na veřejnou sbírku, přesvědčte se komu a na co dáváte své peníze.

Osoba pověřená prováděním sbírky se má na požádání prokázat:
- kopií osvědčení příslušného úřadu, který sbírku povolil,
- plnou mocí právnické osoby, která obsahuje jméno, příjmení, datum narození, adresu místa trvalého pobytu a číslo občanského průkazu nebo cestovního dokladu této fyzické osoby. Plná moc musí být opatřena pořadovým číslem, podpisy statutárních orgánů právnické osoby a otiskem jejího razítka.
- sběrací listiny musí být postupně očíslovány, vydány jen v jednom originálním vyhotovení a opatřeny otiskem razítka a podpisy statutárních orgánů právnické osoby.

Musí obsahovat:
- název právnické osoby,
- účel sbírky,
- datum a označení příslušného krajského úřadu, kterému byla sbírka oznámena, a datum přijetí oznámení.
- území, na němž se sbírka bude konat, a dobu, po kterou se sbírka bude konat,
- jméno, příjmení, popřípadě též titul a vědeckou hodnost a dále datum narození, adresu místa trvalého pobytu a číslo občanského průkazu fyzické osoby pověřené prováděním sbírky a pořadové číslo jí vydané plné moci,
- sloupec pro vyznačení výšky poskytnutých příspěvků a sloupec pro podpisy přispěvatelů.

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Miloň Dvořák 

  Reagovat

   

  V Globusu jsem právě takového podvodníka potkal. Tmavé brýle a prý vybírá na hlucho-němo-slepé a zbudování centra pro ně. Jeho listina má nalepené kopie znaků nějakých organizací, jinak nic. Pak už jen podpisy přispivatelů.

  Vloženo 7.6.2019 15:29:37

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace