Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Ochotnický soubor Copánek

  neděle 20.10 10:00 - Písek, KD

  Divadlo pro děti.

 • The Muh Trio - The Art of Jazz Trio

  neděle 20.10 18:00 - Písek, Trojice

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Střet kvůli dotacím v prachatickém zastupitelstvu

Hlasování o revizi dotačního systému. , Autor: L. Kolářová

Hlasování o revizi dotačního systému.     Autor: L. Kolářová

PRACHATICE - Pondělní zasedání prachatických zastupitelů plynulo zpočátku klidně a konstruktivně. Občas zaznělo i poděkování mezi zastupiteli nebo k zaměstnancům města. Postupně ale atmosféra zhoustla. Střet nastal kvůli rozdělování dotací žadatelům ve městě. Bod programu s názvem Revize programových a individuálních dotací předkládal opoziční zastupitel Jusúf Traore z volební strany PRO Prachatice. Šlo o společný návrh uskupení PRO Prachatice, ODS, lidovců a Živých Prachatic. Opozice načrtla, co by si přála změnit a navrhovala, aby se nad změnami dosavadního systému pracovalo ve společné pracovní skupině i s vedením města a koaličními zastupiteli. To ale narazila.

 

"Lidé ve městě se nám smějí, že se tu nedokážeme domluvit. Působíme divně," apeloval Traore. A vyjmenoval body, které by si podle navrhovatelů zasloužily diskusi - definovat kritéria pro hodnocení žádostí o dotace, ustanovit kompetentní hodnotitele a jasnou metodiku hodnocení, usnadnit podávání žádostí vytvořením jednoduché IT aplikace a vytvořit i dotační titul pro sociální oblast. Podle opozičního návrhu by bylo dobré zamyslet se nad objemem dotací, které se poskytují na individuální žádosti mimo vypsané programy. Protože ze tří programů - na volnočasové aktivity, na sport a na talentovanou mládež, se loni rozdělilo 2,5 milionu korun, ale individuální dotace dosáhly částky 4 milionů. "Pojďme společně hledat způsob, jak to řešit lépe pro rok 2020, protože zatím se hodnotí tak nějak zvykově," navrhoval Traore.

Starosta Martin Malý dal ale hned v první odpovědi najevo, že o společné sezení u jednoho stolu nestojí. "Říkali jste, že přijdete s hotovým návrhem a nakonec navrhujete pracovní skupinu," namítl Malý a pokračoval: "Je tu 11 000 obyvatel, skoro se všichni známe, těch pár tisíc pro jednotlivé žadatele rozdělují komise podle místní znalosti a já nemám signály, že by na tom nebyla shoda." Barbora Koritenská (Živé Prachatice) dala najevo, že jí se rozhodování podle místní zvyklosti nelíbí. "Co to je místní zvyklost? Podle známostí?," ptala se.

Někdejší starosta Jan Bauer (0DS) se za zamyšlení nad zaběhlým systémem také přimlouval: "I když jsme stávající systém kdysi vymýšleli s Martinem Malým spolu, čas mezitím uplynul a já nevidím důvod, proč se na to dnes znovu nepodívat." Chce to podle něj jen trochu velkorysosti. Starosta to ale odmítl s překvapitým argumentem. Prý kdysi s nějakými nápady na vytvoření matematického modelu hodnocení taky do komisí přišel a byl odmítnut. A i s tím prý je třeba se naučit žít.

Michal Piloušek z Živých Prachatic vysvětlil, že když se po volbách poprvé rozdělování peněz v komisi účastnil, nemohl přijít na to, podle jakých kritérií se hodnotí. "Nikde jsem se například nedozvěděl, jakých úspěchů který žadatel například dosahuje." A dodal, že opoziční strany právě proto navrhly jen tuto kostru, protože kdyby návrh daly na stůl hotový, koalice by ho stejně odmítla, protože nevyšel z její dílny. "Pojďte se tedy o tom zkusit bavit společně," navrhoval a Jusúf Traore starostu znovu oslovil: "V kabelové televizi jste tvrdili, jak vás mrzí, že s vámi opozice nespolupracuje. Říkáte nám - předložte návrh! Ale zatím jste se vždycky u našich návrhů zdrželi hlasování nebo byli proti a tohle je šance vypracovat společně něco, na čem se pak můžeme při hlasování shodnout."

O slovo se přihlásil i František Bican z řad občanů a také on mluvil k vedení města: "Mně je líto, co tady poslouchám. Opozice za vámi přichází s pokorou, i pan Bauer uznává, že doba se změnila, ačkoliv současný systém vymýšlel. Proč nechytíte příležitost ke společné práci za pačesy?" A po víceméně řečnické otázce už se zeptal starosty přímo: "Je i něco, co se vám na návrzích pana Traoreho líbí?" Starosta ale zareagoval vyhýbavě: "Ale takhle my to už přece děláme."

Minuty plynuly a bylo čím dál jasnější, že k dohodě nedojde. Piloušek si neodpustil poznámku: "Je to marný, marný."

Poté už se hlasovalo o návrhu předkladatele Jusúfa Traoreho, aby zastupitelstvo pověřilo místostarostu Miroslava Lorence (ANO) sestavit pracovní skupinu pro revizi programových a individuálních dotací. Ruku pro návrh zvedlo podle očekávání jen osm opozičních zastupitelů. Z ostatních bylo šest proti a pět se hlasování zdrželo.

S rozdělováním dotací tak zůstává v Prachaticích vše při starém. Nebude ale od věci zapamatovat si jednu myšlenku, kterou zastupitel Traore vyslovil - že tahle pro oči občanů trapná situace, kdy vedení města podporované svou nejtěsnější většinou v zastupitelstvu apriori odmítá vše, co vzejde od opozice, může jednoho dne někoho z koaliční jedenáctky přestat bavit.

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Dárek 

  Reagovat

   

  Normálně a zdravě uvažující člověk tenhle současný prachatický moloch nepochopí :-(

  Vloženo 19.6.2019 22:14:09

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace