banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Transsibiřská a Transmongolská magistrála

    Úterý 20.8 20:30 - Stánek - Žižkovo náměstí, Tábor

    Cestopis.

  • Loutka - Dvorní divadlo

    Úterý 20.8 18:30 - Jezírko v parku za Kulturním domem Veselí nad Lužnicí

    Divadelní komedie pod širým nebem.

Zobrazit všechny události
 

Stromy v parku u Malého jezu zmizí. Protipovodňová opatření město těsně schválilo

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Jedna velká budějovická kapitola se dnes uzavřela. Dvacet tři zastupitelů rozhodlo, že dojde k bagrování bermy v oblasti parku u Malého jezu. Nutné přitom bude pokácet desítky vzrostlých stromů. Šestnáct let proti těmto opatřením bojovalo občanské sdružení Malše a v posledních několika měsících také spolek Zachraňme Malák. Petici proti zkapacitnění koryta Malše v Havlíčkově kolonii do dnešního dne podepsaly zhruba čtyři tisíce lidí.

 

Kontroverzní téma aktivních protipovodňových opatření na Malši doprovázel nespočet diskuzí jak s veřejností, tak i s odborníky a zastupiteli. Přesto městští představitelé nerozhodli ve prospěch mínění veřejnosti a občanských sdružení, která nabídla k projednání i oponentní posudek.

Stavební povolení město k první etapě má již delší dobu, dnes odpoledne po několikahodinovém plamenném jednání budějovičtí zastupitelé rozhodli, že město podepíše smlouvu s Povodím Vltavy. To je investorem stavby a získává díky schválené smlouvě na realizaci dotaci od ministerstva zemědělství.

Náměstek pro investice Petr Holický (ANO) na začátku diskuze hájil navržená opatření argumentem, že jde o stavbu pro příští generace. „Zabráníme přímým škodám ve výši bezmála v hodnotě 200 milionů korun a ochrání se tím mimo jiné 1 300 domácností s téměř 3 000 obyvateli v Havlíčkově kolonii,“ popsal první etapu Holický. Podle něj je kácení stromů nevýhodou ve všech variantách. Pasivní protipovodňové zábrany v podobě ohrázování by si prý vyžádaly větší zásah do stromořadí, jak také na dřívější odborné schůzce zmínil zpracovatel pasivní varianty z roku 2004 Jiří Koťátko.

Při odpolední diskuzi ke schválení stavby první etapy se strhla dlouhá diskuze, v níž se vyjádřil takřka každý zastupitel. Například Tomáš Bouzek (TOP09) se razantně proti návrhu vymezil, i když nakonec nehlasoval vůbec. Pokud se v úseku Malý jez – Kaplířova ulice vybuduje berma, zvýší to hladinu vody o 15 centimetrů a to je podle Bouzka jasný argument proti. Na to později kontroval Holický, že se hladina nebude zvedat po celé délce hladiny a že mnohem více záleží na rychlosti proudu v korytě, kterou berma sníží. Sám také několikrát připomněl, že pokud se nepodepíše smlouva s Povodím Vltavy nyní, těžko v budoucnu jiná opatření bude město financovat z vlastních zdrojů.

K tématu se vyjadřoval i primátor Jiří Svoboda (ANO), který prohlásil, že dává na slova odborníků. Na pracovním jednání všichni odborníci k danému tématu řekli, že aktivní protipovodňová opatření, při nichž dochází k vybagrování bermy, jsou výhodnější. Jak z hlediska finančního, tak i ochrany města. „Zastupujeme všechny občany Českých Budějovic. A pokud nebudou postavena tato protipovodňová opatření na Malši, povodeň se může dostat do centra města a zaplavit ho přes Mlýnskou stoku,“ řekl k tématu náměstek František Konečný (ANO).

Pro stavbu protipovodňových opatření se vyslovilo 23 přítomných, proti byl 1 (Václav Fál z HOPB), zdrželo se 15 a 2 nehlasovali. Jednohlasně pro investici hlasovali zástupci ODS a KDU-ČSL, většinu hlasů pro dali také členové ANO a ČSSD. Pro hlasovali i někteří členové KSČM.

Hlasování zastupitelů s napětím přihlíželi zástupci občanských iniciativ. Sdružení Zachraňme Malák vydalo po jednání prohlášení, že „i po intenzivním úsilí zabránit destrukci stávajícího charakteru parku u Maláku prohráli,“ zároveň však představitelé slíbili, že svou aktivitu neukončí, byť reálně se stavbě první etapy na třísetmetrovém úseku již zabránit nedá.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace