Kdy a kam

  • Penziopolis Dva dopisy o Písku

    středa 19.12 17:30 - Písek, Městská knihovna Písek

    Uvedení nové knihy autorů Jiřího Vogla a Petra Mano.

  • Koncert pro seniory se souborem Lego

    středa 19.12 14:00 - Milevsko

    Pořádá ZUŠ Milevsko – Klub důchodců, ul. Gen. Svobody.

Zobrazit všechny události
 

Svobodní zednáři a Tábor. Nová výstava přináší spoustu zajímavého

 Autor: Miroslav Pejčoch

    Autor: Miroslav Pejčoch

TÁBOR - Kdo jsou svobodní zednáři? Jaká tajemství střeží? Proč mají ve znaku trojúhelník a kružidlo a co znamená tajemné vševidoucí oko v trojúhelníku? A jaké osobnosti z Tábora do řádu patřily? Na tyto otázky odpovídá nová výstava ve staré radnici, která se otevřela v sobotu 17. března odpoledne. Výstavu pořádá Husitské muzeum v Táboře ve spolupráci s Muzeem Svobodného zednářství při Velké Lóži ČR. Výstavu lze navštívit do 10. června.

Návštěvník se dozví základní informace o společenství Svobodných zednářů, jeho cíle, strukturu, symboliku i historii. V expozici jsou i originální předměty, užívané zednáři při jejich rituálech.

Výstava rovněž osvětluje činnost a organizaci Svobodného zednářství v Táboře. Návštěvníci si i dozví, kteří táborští měšťané byli členové tohoto spolku. Jako příklad lze uvést táborského starostu Václava Soumara či dlouholetého ředitele Husitského muzea v Táboře Františka Kroupu.

Poslední část výstavy je věnována prezidentu Edvardu Benešovi a jeho tajemníkovi Jiřímu Sedmíkovi, kteří byli neznámější prvorepublikoví zednáři.

Na slavnostní zahájení byli pozváni i vnučka Jiřího Sedmíka Jana Žmolíková nebo velmistr Velké lóže České republiky Pavel Gergel.  

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace