Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Včely bzučí mezi a a gis

  Čtvrtek 17.10 16:00 - Písek, Prácheňské muzeum

  Přednáška.

 • Tvůrčí dílna: Korálkové podložky

  Čtvrtek 17.10 17:00 - Strakonice, Šmidingerova knihovna

Zobrazit všechny události
 

Svým (ne)jednáním se prezident republiky dostal na samou hranici ústavnosti

Senátor Jiří Šesták.

Senátor Jiří Šesták.

Prezident republiky Miloš Zeman ve středu 24. května po téměř třítýdenním otálení odvolal ministra financí Andreje Babiše. Podepsal rozhodnutí, o které jej již 5. května požádal předseda vlády Bohuslav Sobotka. Středečnímu podpisu předcházela vyjádření prezidenta republiky, která dezinterpretovala Ústavu České republiky. Za všechna jmenujme názor, že koaliční smlouva politických stran je vlastně nadřazená znění Ústavy. Záměrné oddalování a neústavní podmiňování jednoduchého úkonu (podpis odvolání) vedlo některé senátorky a senátory k tomu, že přistoupili k přípravě ústavní žaloby na prezidenta republiky pro hrubé porušení Ústavy.

 

Na konci minulého týdne byl text žaloby hotov a členové horní komory jej začali podepisovat. Ve středu už ústavní žaloba obsahovala jména rovné třetiny, tedy 27 senátorek a senátorů s tím, že zhruba další třetina byla připravena dokument podepsat, pokud by prezident Zeman ministra Babiše neodvolal do tohoto pátku.

Středečním odvoláním Andreje Babiše sběr podpisů skončil a po domluvě ve vedení Senátu se ústavní žaloba podávat nebude. Senát svým aktivním přístupem v průběhu květnové vládní krize jednoznačně naplnil roli, kterou mu dává Ústava České republiky. To bohužel nelze říct o prezidentu republiky, který vzniklou nestabilní situaci neřešil a místo jejího rychlého ukončení dal raději přednost své předvolební kampani v Libereckém kraji, týdenní cestě do Čínské lidové republiky, následnému šestidennímu odpočívání a kouřové cloně v podobě udělení milosti pro mnohonásobného kriminálníka, aniž by ji jakkoliv vysvětlil.

Příprava textu ústavní žaloby a odhodlání senátorů ji předložit k hlasování v plénu Senátu upozornily současného, ale vlastně i všechny příští prezidenty republiky na případné důsledky, které by jim hrozily při nerespektování našeho základního zákona.

Jiří Šesták, senátor obvodu 14 - České Budějovice

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • juras 

  Reagovat

   

  Co nám politická reprezentace, absolventi předlistopadové komunistické výchovy, po listopadu předvádí je hrůza všech hrůz. Jak se říká, jablka daleko od stromu nepadají.

  Vloženo 26.5.2017 18:24:15

  • Jaroslav Weiner Strakonice 425 - senior 

   Reagovat

    

   Kecáš nesmysli , proč se nepodepíšeš posero. Vychovanej novou dobou - udavačskou.

   Vloženo 28.5.2017 10:30:02

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace