Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Vokální soubor X-TET

  sobota 7.12 18:00 - Kaple Nanebevzetí Panny Marie, Štítného ulice, Jindřichův Hradec

  Koncert.

 • Tim Rice, Andrew Lloyd Webber Evita

  sobota 7.12 19:00 - DK Metropol, České Budějovice

  Muzikál podle životního příběhu Evy Perónové.

Zobrazit všechny události
 

Tábor si připomínal listopad 1989

TÁBOR - Pod sochou Jana Žižky se dnes konaly oslavy 30. výročí sametové revoluce taky v Táboře. Na velkoplošné obrazovce se promítaly autentické týdeníky Krátkého filmu Praha z listopadu 1989 a také dokumentární sestřih o průběhu sametové revoluce v Táboře. Vzpomínali zakladatelé táborského Občanského fóra Jiří Návara a Jiří Fišer, tehdejší iniciátor studentského hnutí na táborském gymnáziu Ondřej Tichý a další. Po 15. hodině začala na náměstí série koncertů.

 

Vystoupila skupina Kalle, táborští držitelé hudební ceny Anděl z roku 2015, poté kytarista Michal Pavlíček se zpěvačkou Monikou Načevou a večer ještě kapela Černý mosty, v níž účinkuje táborský exstarosta Jiří Fišer.

Mezitím mluvili protagonisté revoluce. Zakladatel Občanského fóra Jiří Návara zdůraznil, že naše starosti jsou s problémy minulých generací malicherné a nikdy jsme se neměli tak dobře. "Máme svobodu, můžeme se svobodně shromáždit, a nikdo nás k tomu ani nenutí," řekl. Zmínil i průzkumy veřejného mínění o porevoluční době a poznamenal, že by rád viděl spokojených lidí více. Zrůdnost komunismu byla podle jeho slov zákeřná v tom, že nastavovala dobráckou tvář, nabízela však jen prázdná hesla. Doktor Návara řekl, že svobodu nám daly Spojené státy - zmínil v souvislosti s druhou světovou válkou ale pouze je. "Ost blok byl poražen a nikdo nás nenutí platit reparace. Naopak dostáváme dotace k dohnání epochální ztráty," řekl a vyzval, abychom nezazlívali politikům, že se hádají, protože musí silou slov prosadit lepší alternativu. Alternativou k hádkám pak už je násilí.

Tato závěrečná slova se odlišovala od debaty, která se odehrála o pár chvil dříve v kavárně Slavia, kde veřejnou diskusi na téma Co nám revoluce dala a vzala pořádal Týdeník Táborsko. Tam se konkrétně o dotacích mluvilo jako o zhoubě našeho hospodářství a rozhádanost politiků se hodnotila kriticky. K diskusi se vrátíme v Týdeníku Táborsko.

Na táborském náměstí - stejně jako v celé republice - se v 17 hodin a 11 minut rozezněly z děkanského kostela zvony. A o chvíli později převzal čestné občanství akademický malíř Jan Sovák. Předtím pobesedoval na radnici se současným starostou Štěpánem Pavlíkem, minulým starostou Jiřím Fišerem a hudebním publicistou Karlem Denišem.

Malíř a ilustrátor Jan Sovák v roce 1982 emigroval do Švýcarska. Vyprávěl, že tam se první rok protloukal velmi tvrdě, kdy musel obrázky zvířat prodávat na ulici. Pak se mu podařilo odjet do Kanady, kde dostal příležitost v oboru jevištních dekorací a kostymérství a postupně přišly další šance. V současnosti je považován za jednoho z nejlepších paleoartistů, jak se v anglosaských zemích označují kreslíři pravěku. Jeho práce jsou v řadě muzeí světa. Jan Sovák má za sebou přes 12 tisíc knižních ilustrací, ilustroval i knihu Michaela Crichtona Jurský park, která se stala později předlohou pro světoznámý film Stevena Spielberga. Nyní spolupracuje také na expozici Národního muzea v Praze. Ve středečním Táborsku se Jan Sovák vyzná, kde v Táboře vyrůstal, jaký má k Táboru vztah i zda uvažuje o návratu.

Jedním z největších magnetů slavnostní neděle byl den otevřených dveří na radnici. Lidé proudili pracovnou starosty i při setkání s Janem Sovákem a i ve chvíli, kdy se podepisoval do knihy čestných občanů města Tábora.

Celý program skončil večer legendární písní Modlitba pro Martu.

Diskuse k článku - 29 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • petr 

  Reagovat

   

  Je mi líto těch, kteří nedokázali oslavit tento významný den se ctí a s úsměvem. Těch 30 let přineslo hodně dobrého, taky samozřejmě chyby a problémy, které bychom měli umět pojmenovat. Proč ale vyšli někteří lidé do ulic se zaťatou pěstí, s urážkami a napadáním ? Není lepší vyjádřit svůj kritický názor slušně, komunikovat se svými názorovými odpůrci a rozhodovat ve volbách ?

  Vloženo 19.11.2019 06:44:05

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Naprosto s Vámi souhlasím. Vysvětlete to ale chronickým kverulantům co se scházejí na Letné a jsou přesvědčeni, že jenom tato demokracie se zaťatou pěstí, provázená urážkami a napadáním v jejich podání, je ta správná. Hlavně že mají plnou hubu pravdy a lásky, ve skutečnosti ale pokrytecky postupují podle výše popsaných metod v bláhovém domnění, že takto osloví většinu voličů. Opak je pravdou - viz volební preference.

   Vloženo 19.11.2019 08:20:27

   • Karel 

    Reagovat

     

    Že by se náš anonymní chronický kverulant stal pochodní slušnosti? Možné je všechno.
    Osobně Vám držím palce. Na začátek by stačilo, aby pod každým příspěvkem na cokoliv nebyl hned nějaký zapšklý příspěvek od anonymního čtenáře. Také by bylo prosím dobré, nepoužívat toho „anonymního čtenáře“. Je Vás zde pod tímto „nickem“ více, člověk pak neví, s kým má tu čest. Děkuji.

    Vloženo 19.11.2019 22:51:23

 • Marcela 

  Reagovat

   

  nevadilo nikomu z vás,že při "oslavě 30. výročí sametové revoluce" byl na náměstí jen jeden stánek ( vlastně Stánek) s občerstvením? Město Tábor tudíž nepředpokládalo větší zájem o tuto akci...?

  Vloženo 18.11.2019 17:28:10

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  To je fakt. Žižka by se s žádným sametem nepáral.

  Vloženo 18.11.2019 09:55:24

 • Táborák 

  Reagovat

   

  No tak Jirka Fišer těžko mohl v OF hlásat tvrdé vypořádání s komunisty, když jeho tatík jako ředitel nemocnice určitě musel mít tu správnou legitku v kapse.

  Vloženo 18.11.2019 09:45:39

 • jirka 

  Reagovat

   

  Z projevu pana Návary je akorát jasné proč je společnost rozdělená. Jeho ta nenávist ještě nepustila i když vidí kam to vede.

  Vloženo 18.11.2019 09:41:26

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace