Kdy a kam

 • Okolím Písku - pěší výlet

  neděle 18.11 13:00 - Písek - sraz před Sportovní halou v Tylově ul.

  Klub českých turistů - Otava Písek. Trasa bude určena dle charakteru počasí až na místě srazu. Pěšky do 10 km. Možnost krátkého přesunu vlakem nebo autobusem.

 • Literární odpoledne v Heydukově památníku

  neděle 18.11 16:00 - Památník A. Heyduka, Tyršova 438, Písek

  Připravila a uvádí Stanislava Hošková.

Zobrazit všechny události
 

Táborské divadlo nabízí snímky Marie Šechtlové z 60. let

Marie Michaela Šechtlová zve na výstavu fotografií své maminky. , Autor: Ivo Bukač

Marie Michaela Šechtlová zve na výstavu fotografií své maminky.     Autor: Ivo Bukač

TÁBOR - Ve čtvrteční podvečer 13. září začala v galerii táborského Divadla Oskara Nedbala výstava fotografií Marie Šechtlové, nazvaná Jižní Čechy. Vystaveny jsou snímky, které Marie Šechtlová fotografovala ke knihám veršů básníka Jana Nohy. Výstavu spolu s ředitelkou divadla Lindou Rybákovou zahájila dcera fotografky Marie Michaela Šechtlová. "Maminka by se letos dožila devadesáti let a je to právě deset let, kdy zemřela," ozřejmila impuls k výstavě výtvarnice Marie Michaela Šechtlová.

 

Přiblížila, že spolupráce Marie Šechtlové s Janem Nohou trvala bohužel jen krátce. Spolupracovat začali v roce 1963, společně vydali knihu pro děti, dále knížku o Praze, chystali se na knihu o cirkusu a měli rozpracovanou knihu o jižních Čechách. Tu už nestihli dokončit, protože Jan Noha v roce 1966 zemřel. Takže nynější výstava představuje alespoň fotografie, které do ní Marie Šechtlová chystala.

Marie Michaela Šechtlová s návštěvníky prošla vystavené snímky, ke vzniku některých měla i vzpomínky. Například kruhy na vodě se fotily na Malém Jordánu a původkyně kruhů ve vodě byla tehdy malá Marie Michaela. Další snímek zobrazuje oba její rodiče, kdy se vydali fotit na Lomeček v čase své stříbrné svatby. "Maminka si vzala svoje nejlepší šaty od Rosenbauma a táta pruhované námořnické tričko. Dostal strašně vynadáno," zavzpomínala s úsměvem. Návštěvníci uvidí cyklistu na zamrzlém Jordánu, snímky z Písku nebo Českých Budějovic.

Vernisáže se zúčastnil také čínský malíř Jingyuan Wang s manželkou. Jeho obrazy jsou nyní vystaveny ve Volarech a poputují ještě do italského Milána. Přátelí se s Marií Michaelou Šechtlovou a stojí za její výstavou, která se začátkem října otevře v čínském Wuhanu. "Vezu tam litografie, protože ty se snadno přepraví," prozradila výtvarnice. A zavzpomínala i na to, že její výstava se v táborském divadle konala před rokem. To ale právě ležela v nemocnici po úrazu, kdy si zlomila tři obratle. "Před rokem jsem tady na zahájení výstavy mých grafik mluvila z reproduktoru. Jsem ráda, že teď tady mohu být osobně," žertovala s obdivuhodným humorem.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace