banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Swing Band Tábor

    neděle 25.8 19:30 - Milevsko - 1. nádvoří kláštera

    Koncert.

  • Bartolomějské posvícení

    neděle 25.8 13:30 - Milevsko, park Bažantnice

    Neděle v lidovém tónu - Moravanka, Bohemia, myslivecké slavnosti a mnoho dalšího.

Zobrazit všechny události
 

Alšova jihočeská galerie získala do sbírek jedinečný obraz

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Alšova jihočeská galerie získala unikátní obraz z dílny českého malíře Hippolyta Soběslava Pinkase. Jmenuje se Modlitba za oběšence. Toho byste však na obraze hledali marně. Autor původní plátno přemaloval a po oběšenci zůstala jen oprátka. Obraz galerie získala ze soukromé sbírky, s jeho nákupem pomohl kraj. Pořídili ho za dva miliony korun, podle ředitele galerie Aleše Seiferta má však mnohem vyšší hodnotu. Vzácný obraz je až do 5. dubna k vidění ve Wortnerově domě v Českých Budějovicích.

 

Obraz patří mezi nejvýznamnější díla evropského realismu a Pinkas jej dokončil v době svého působení v Paříži v roce 1861. „Zachytil na něm vzpomínku na sebevraždu malíře Josefa Wehleho, se kterým se přátelil. Do potemnělého interiéru umístil oběšence namalovaného zezadu a pod něj skupinu žen, které ho pomlouvají místo toho, aby provaz odřízly. O několik let později jej pak kvůli prodeji částečně přemaloval,“ odkryla příběh malby autorka doprovodné publikace k tomuto dílu Kristýna Brožová. Přemalbu se podařilo odkrýt po více než sto padesáti letech díky rentgenu.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace