Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Bedřich Smetana - Prodaná nevěsta

    pátek 6.12 19:00 - DK Metropol, České Budějovice

    Komická opera.

  • Bertolt Brecht Zadržitelný vzestup Artura Uie

    pátek 6.12 19:00 - Bouda, České Budějovice

    Politická komedie.

Zobrazit všechny události
 

Cizinci ve školních lavicích. Zařazují se bez problémů?

Ilustrační foto , Autor: Archiv

Ilustrační foto     Autor: Archiv

JIŽNÍ ČECHY – Česká republika dávno není uzavřeným prostorem. Míří sem lidi z mnoha zemí světa. A s nimi přicházejí do českých škol jejich děti. Jak se vypořádávají s jazykovou i kulturní odlišností žáci a učitelé? Zeptali jsme se v několika jihočeských základních školách.

 

Přestože pedagogové tvrdí, že cizinci nemají v českých školách velké problémy, odborníci dlouhodobě upozorňují, že české školy ve srovnání s evropskými ve výuce žáků, kteří pocházejí z jiných zemí, zaostávají.

 „Máme tady několik ukrajinských a vietnamských dětí. Ale přistupujeme k nim úplně stejně jako k českým žákům. Všichni už k zápisu přišli s tím, že češtinu dobře ovládají, takže tady problém vůbec žádný není,“ řekl ředitel 6. základní jindřichohradecké školy Karel Matlas. Podobně hovořila i ředitelka prachatické školy ve Vodňanské ulici Alena Nachlingerová: „Máme tady děti, jejichž rodiče pocházejí z ciziny, ale už při nástupu do školy mluvily plynně česky. Domluvíme se i s rodiči. Asistenta kvůli jazykové bariéře jsme nikdy nepotřebovali.“

Řada rodičů – cizinců sama volí odklad a děti do školy zapisují později. „Přijeli jsme sem, když byly synovi tři roky. Bez problémů začal chodit do školky, česky mluví dobře. Mírná bariéra tady ale je. Po konzultaci s psycholožkou jsme se rozhodli dát synovi odklad. Do školy nastoupí v sedmi letech,“ popsala Olena Krejčová, původem z Ukrajiny.

V další prachatické škole, na Zlaté stezce, už je cizinců více. Využívali tam i služeb asistenta.„Máme tady několik cizinců. Dorozumění je docela obtížné. Nově tu jsou děti z Německa, taky tu byla holčička z Číny. Využíváme služeb asistenta, který s dětmi pracuje. Ony částečně rozumí,“ řekla Jaroslava Braunová ze základní školy Zlatá stezka v Prachaticích. Dodala, že se musí jinak pracovat i s jejich hodnocením. „Děti jsme v daném pololetí nehodnotili, nemůžou zvládat úplně všecko. Podle školského zákona by měly být přezkoušeny z českého jazyka a podle znalostí a dovedností zařazeny do daného ročníku. Ale to někdy představuje komplikaci. Když jsou děti starší, tak je nemůžeme zařadit mezi nejmenší žáky. Také těmto žákům stanovujeme individuální vzdělávací plán. Usilujeme o jejich co nejlepší začlenění do kolektivu. Také se snažíme o to, aby třeba odpoledne měli hodiny navíc s kvalifikovaným pedagogem. Nutná je spolupráce s rodinou. Aby také oni sami usilovali o doučování a výuku češtiny,“ doplnila ředitelka Lenka Králová s tím, že jejich zkušenosti jsou zatím vesměs kladné. Čeští žáci prý na zahraniční spolužáky reagují pozitivně. Multikulturní odlišnosti se dají využít i při další výuce. Některé děti rády vyprávějí o zvyklostech a tradicích svých národů, jiné méně. Někdy sice mají jinou národnost, ale narodily se už tady a původní vlast svých rodičů vnímají vzdáleně. „Je to opravdu individuální. Měli jsme tu například holčičku z Číny, která velmi ráda povídala o své zemi, tradicích a zvyklostech. Jiné děti berou spíš jako svojí zemi Česko a chtějí se co nejvíc zapojit do našich tradic,“ podotkla Lenka Králová.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace