Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Tři sestry

    pátek 18.10 19:00 - Prachatice, Hotel Park

    Koncert.

  • Drátkování bedrníků s Petrou Dudákovou

    pátek 18.10 17:00 - Vodňany, U Lípy

Zobrazit všechny události
 

Co se nelíbí opozici na krajském rozpočtu 2018?

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Na včerejším zasedání schválili krajští zastupitelé rozpočet Jihočeského kraje na rok 2018. Kraj bude hospodařit s historicky nejvyšší částkou - příjmy 15,2 miliardy korun. Naplánoval proti tomu výdaje za 16,6 miliardy, rozdíl se uhradí z přebytku minulých let. Hejtmanka Ivana Stráská poznamenala, že příští rok se ponese v duchu masivních investic s čerpáním evropských dotací a cílem vedení kraje je nepřijímat žádné úvěry v příštím roce ani následujících dvou letech do konce volebního období.

 

Od veřejnosti žádná připomínka k předem zveřejněnému krajskému rozpočtu nepřišla. Opozice ale přišla na "grilování" rozpočtu připravená a výhrad měla celou řadu. Naproti tomu nepřipraveně - minimálně v taktickém smyslu, působil eknomický náměstek hejtmanky Jaromír Novák ČSSD). Na konkrétní otázky odpovídal často ve smyslu "asi tak" nebo "asi tolik", případně rovnou sdělil, že takové detaily rozpočtu on znát nemůže. To odbory krajského úřadu si zadaly tyto požadavky. Až když Lucie Kozlová (ANO) dala najevo, že se nespokojí s odpovědmi "asi, možná a nevím", ani s nabídkou pozdějšího písemného vysvětlení - protože v tom případě neví, jak se má při hlasování k rozpočtu postavit, byli vyzváni k objasnění požadavků na rozpočet i úředníci. (Byť se dá předpokládat, že opoziční ANO přišlo nepodpořit rozpočet programově a odpovědi stejně nehrály roli.) 

Šetřit nebo investovat? 

Jan Bauer z ODS se podivil, že investiční prioritou za 260 milionů bude příští rok další etapa budování letiště. "Občan se diví, že budeme lítat, ale nedá se slušně dojet do Rakouska nebo přes Strážný do Německa," narážel prachatický krajský zastupitel na nedokončené dálnice a rychlostní silnice. A vznesl dotaz na vývoj počtu zaměstnanců krajského úřadu od roku 2008 a vývoj jejich platů. Bauerův kolega z ODS Tomáš Hajdušek poté požádal o písemné zpracování kompletního přehledu všech nákladů, které zatím budování letiště stálo. Pavel Eybert (ODS) si přál doplnit materiál o nákladech letiště i o očekávané příjmy a připojit informace o ekonomické situaci letišť v Ostravě a Brně. "Plusový provoz letiště není ani tam," upozornil. 

Vladimír Pešek (ANO) vytkl vedení kraje, proč má v rezervních fondech sumy v řádu miliard. "Proč tu škudlíme peníze? Řekněte tedy, jaké akce v dalších letech připravujete?," chtěl vědět. "Kdybych já v našem městě měl 300 milonů na účtu, tak by se každý ptal, proč je neinvestujeme," podotkl netolický starosta. Podle něj peněz je dost, ale chybí smysluplné projekty. "My jsme proto navrhovali zvýšit podporu sportu ze 14 na 16 milionů, což je směšná částka ve srovnání s tím, co má kraj na účtech. A neuspěli jsme, ačkoliv i nejmenší Karlovarský kraj sport podporuje víc," dodal. 

Martin Kuba (ODS) se připojil s tím, že v roce 2014 byl 11 miliardový rozpočet kraje, teď už bude 15 miliardový a má pocit, že to v kraji není nikde vidět. "Mám pochybnosti, že se vůbec podaří naplánované kapitálové výdaje realizovat," řekl. A rovnou podal pozměňovací návrh. Řekl, že v rozpočtu vidí přes 10 milionů na externí služby - poradenství a přípravu SMART studií. "Různých koncepcí už musí ležet na odboru regionálního rozvoje plné skříně. Navrhuji proto na této položce 3 miliony ubrat, snížit na 6,5 milionu a naproti tomu navýšit ze 4 na 7 milionů peníze na grantovou a dotační politiku pro obce v oblasti SMART technologií. Užitečnější bude, když obce budou SMART řešení realizovat, než když se na kraji budou o tom psát studie," řekl Kuba. 

K tomu se připojil i Roman Kubíček z ANO. Řekl, že kapitálové výdaje si kraj naplánoval vyšší, ale letos dokázal vyčerpat z plánu jen 80 procent financí na investice. Upozornil, že firmy mají bohatě práce a plánovat boom investic může také narazit na kapacity stavebních firem. A podivil se vysokým nákladům na právní služby odborů krajského úřadu, když samotný úřad má své právníky. 

Tomáš Hajdušek z ODS podal k rozpočtu pozměňovací návrh - aby se o 4 miliony zvýšila podpora sportu a tyto peníze se v rozpočtu ubraly z položek nákupu propagačních materiálů a předmětů (ze dvou milionů na jeden) a nákup ostatních služeb snížil o milon a dotace pro Jihočeskou centrálu cestovního ruchu snížila také o dva miliony. 

Lucie Kozlová (ANO) zas chtěla slyšet, proč se zdvojnásobuje položka na občerstvení, což byla další z věcí, kde náměstek Jaromír Novák řekl, že snad nemůže znát takové detaily. Prostě si odbory daly tento požadavek. Dále chtěla Kozlová vědět, proč se zvýšila v rozpočtu položka na vyplácení odstupného a o 4 miliony narostly náklady na odboru informatiky. Podotkla, že jí čtyři miliony jako malichernost pod rozlišovací schopnost náměstka nepřipadají. 

Víc peněz na sport neprošlo

Následovaly odpovědi. Náměstek Novák reagoval na Vladimíra Peška otázkou - jak má kraj využít víc peněz z rezerv, když letos plánoval proinvestovat 2,3 miliardy a povedlo se využít jen 1,3 miliardy korun? "Doufám, že letos na tom budeme s čerpáním líp," řekl. Letiště je podle něj třeba dokončit, protože poté, co Evropská komise dala na vědomí, že na tento projekt nedá ani korunu, má kraj na vybranou - buď letiště dokončit nebo tam umrtvit už proinvestovaných 600 milionů. Novák se vyjádřil i k právním službám. Kraj často potřebuje specializované právní služby, nedá se očekávat, že by právníci z legislativního odboru kraje byli odborníci na všechno. Pohoštění podle náměstka zřejmě souvisí s tím, že kraj bude pořádat společnou konferenci s Dolním Rakouskem. 

Hejtmanka Ivana Stráská oponovala snižování peněz pro Jihočeskou centrálu cestovního ruchu. "Zařadili jsme se na druhé místo po Praze v návštěvnosti a nocování návštěvníků," vidí hejtmanka výsledky péče o rozvoj cestovního ruchu. 

Náměstek hejtmanky Josef Knot řekl, že nesouhlasí se snižováním peněz na SMART studie. "My potřebujeme koncepci, kde například budovat dobíjecí stanice na elektromobily," řekl. Vedoucí odboru informatiky Petr Vobejda pak přišel vysvětlit, že nárůst peněz na jeho odboru spočívá v plánovaném nákupu 50 softwarů, mimo jiné v souvislosti s plánovanou ochranou osobních údajů. Na další připomínky reagoval ředitel krajského úřadu Milan Kučera. Uvedl, že v rozpočtu je z opatrnosti odstupné pro dva zaměstnance, což představuje deset platů. Položka ale třeba vůbec nemusí být čerpána. 

Vývoj platů a počtu zaměstnanců úřadu od roku 2008 neměl po roce, ale řekl, že k 1. lednu 2016 bylo na krajském úřadu 501 zaměstnanců a 402 projektových manažerů, poté se rozdělil odbor zdravotnictví a sociálních věcí na dva, což generovalo nárůst dvou míst a dále letos přibylo šest projektových manažerů pro oblast sociální a životního prostředí. Průměrný plat na krajském úřadu byl 30 056 korun, po navýšení tarifů od 1. listopadu činí 32 258 korun. 

Poté se hlasovalo o pozměňovacích návrzích Martina Kuby a Tomáše Hajduška, ani jeden neprošel. Před hlasováním o základním návrhu rozpočtu vystoupil Petr Braný a oznámil, že KSČM rozpočet podpoří, protože v této podobě určitě nenaruší negativně život Jihočechů. 

Opozice si neodpustila poznámku, že je patrné pokračující spojenectví ČSSD a KSČM, které si k sobě jen přibraly nynější tři další koaliční strany - lidovce, Pro jižní Čechy a Jihočechy 2012. 

Nakonec rozpočet kraje 34 hlasy prošel. Koalice samotná má hlasů 28. Zastupitelé ODS a ANO se hlasování zdrželi. 

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace