Kdy a kam

  • Okolím Písku - pěší výlet

    neděle 18.11 13:00 - Písek - sraz před Sportovní halou v Tylově ul.

    Klub českých turistů - Otava Písek. Trasa bude určena dle charakteru počasí až na místě srazu. Pěšky do 10 km. Možnost krátkého přesunu vlakem nebo autobusem.

  • Literární odpoledne v Heydukově památníku

    neděle 18.11 16:00 - Památník A. Heyduka, Tyršova 438, Písek

    Připravila a uvádí Stanislava Hošková.

Zobrazit všechny události
 

Do programu městských slavností směřovaly i Stopy Františka Bílka

TÁBOR – Program tradičních městských slavností okořenila v letošním roce také pozoruhodná akce, která spojila táborské křesťanské církve. Jejich společným cílem bylo vyzdvihnout a uctít osobnost jednoho z nejvýznamnějších českých výtvarných umělců období secese, chýnovského rodáka Františka Bílka. Tento sochař, ale také grafik, malíř, architekt či literát zanechal v Táboře výraznou stopu a jeho díla zdobí veřejná prostranství ve městě i sakrální prostory táborských farností. Setkání věnované odkazu Františka Bílka zahájila komentovaná prohlídka jeho nejviditelnějšího táborského díla, pomníku Jana Husa v parku před nádražím.

 Více než tři desítky přítomných návštěvníků mohly díky výkladu Yvety Kožíškové ze Společnosti Františka Bílka poznat osobnost i život tohoto umělce a odhalit všechny myšlenky, které Bílek do své tvorby vložil. Ještě hlouběji do jeho osobnosti nechal zájemce nahlédnout následný workshop v Masarykově domově s Bílkovými přáteli, historiky a znalci jeho tvorby.
 Milé překvapení čekalo na přítomné za zamčenými bílými dveřmi, kde mohli spatřit i jedno doposud veřejně nepřístupné Bílkovo dílo; dva reliéfy, pro které se nyní hledá důstojné místo.
Farář Českobratrské církve evangelické Christof Lange vnímá akci jako společný příspěvek táborských křesťanských církví k tématu Táborských setkání. „Řekli jsme si, že když se tady bude celý týden mluvit o husitských tradicích, nechceme zůstat opodál a ohrnovat nos nad průvody. Je to takový pokus kulturního počinu do programu slavností," nechal se slyšet. „František Bílek se ve své tvorbě hodně vztahuje k husitství, proto nám to přišlo jako dobrý nápad. V Táboře můžeme obdivovat hodně jeho děl a o všech tady byla řeč z povolaných úst," dodal Christof Lange.
 Návštěvníci prohlídky a workshopu se rekrutovali vesměs z lidí, kteří se o Bílkův život a jeho dílo méně či více zajímají. „Oslovit touto akcí turisty není v takovém provozu úplně jednoduché, i když bychom si to přáli. Proto jsme také udělali pozvánku v německém jazyce. Snad se nám to podaří při nějaké příští příležitosti," věří Christof Lange.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace