Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • David Jan Žák - Návrat Krále Šumavy

    Úterý 19.11 19:00 - Volyně, Městské muzeum

    O legendárním šumavském převaděči.

  • Kavárnička

    Úterý 19.11 14:00 - Volyně, Pošumavská tržnice

    Posezení pro seniory.

Zobrazit všechny události
 

Dveře táborské hvězdárny v pondělí otevře vzácný úkaz: přechod Merkuru přes Slunce

TÁBOR – Třetí nejstarší hvězdárna v České republice, která sídlí v budově táborské knihovny v Jiráskově ulici, bude mít v pondělí 11. listopadu od 13.30 do 16 hodin své dveře dokořán. Právě od té chvíle lze totiž na obloze pozorovat jeden z nejzajímavějších astronomických úkazů letošního kalendářního roku: přechod Merkuru přes Slunce. Tento jev mohou lidé pomocí astronomických dalekohledů spatřit přibližně jen třináctkrát za století.


Současná předpověď počasí hovoří o jasné obloze a dává tak solidní naději, že by mohli více než dvouhodinový přechod černé tečky Merkuru přes mohutný sluneční kotouč přímo pozorovat. Další takovou příležitost jim totiž vesmírný život přichystá až v roce 2032. „Bylo by hezké, kdyby nám počasí tuto podívanou umožnilo," přeje si Pavel Šácha, koordinátor táborské hvězdárny.„I kdyby se to ale nepodařilo, na hvězdárně se lidé vždycky dozvědí spoustu zajímavých věcí a prožijí příjemné chvíle," dodal.

 Pondělní zajímavou akci nenaruší ani probíhající rekonstrukce v přízemí budovy knihovny, jejíž vrchol hvězdárna zdobí.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace