Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Oldřích Janota

  pátek 13.12 19:00 - Horká vana, České Budějovic

  Koncert.

 • Setkání seniorů

  pátek 13.12 16:00 - Záhoří, místní hostinec

Zobrazit všechny události
 

Hejtmani žádají zpřísnění přijímaček na střední školy. Co na to ředitelé škol? A co rodiče?

Kýžená maturita! Ne každému se to povede. Pětina maturantů letos nezvládla maturitu, desetina češtinu a 6 procent cizí jazyk.  , Autor: Foto Jarka Krejčová

Kýžená maturita! Ne každému se to povede. Pětina maturantů letos nezvládla maturitu, desetina češtinu a 6 procent cizí jazyk.     Autor: Foto Jarka Krejčová

AKTUALIZOVÁNO - 28.11.2018 22:51

JIŽNÍ ČECHY - Rada Asociace krajů ČR, tedy všichni hejtmani, znovu vyzvali ministerstvo školství, aby urychleně řešilo situaci středních škol. Informovala o tom mluvčí Asociace krajů Michaela Vrbová. Kraje žádají zavedení jednotného přijímacího řízení na všechny střední školy, státní i soukromé, s nastavením jasného bodového limitu, který bude nepodkročitelný. Hejtmani to znovu zdůraznili na jednání s vládou.

 

„Důvodem návrhu zavedení minimální hranice úspěšnosti v přijímacím řízení na střední školy je fakt, že stále narůstá procento studentů, kteří neuspějí u maturitní zkoušky. Tito studenti ztratí čtyři roky, po kterých končí studium bez požadovaného stupně vzdělání. Podle úvodních propočtů by se stanovená hranice týkala pouze 10 procent uchazečů, kteří nevyhoví minimálním požadavkům u příjímacích zkoušek na střední školy. Zavedení se předpokládá od roku 2020 pro víceletá gymnázia a následně pro všechny ostatní školy od roku 2022," uvedl hejtman Moravskoslezského kraje a gestor Komise pro školství Asociace krajů Ivo Vondrák. „Nechceme nikomu upírat právo na vzdělání, maturitu si mohou na nástavbovém studiu udělat i absolventi učebního oboru. Zavedení minimální hranice úspěšnosti v přijímacím řízení povede ke zkvalitnění výuky a nepochybně zvýší motivaci žáků základních škol lépe se na vstup na střední školu připravit," dodal Vondrák.

Kraje nyní také nemají žádnou možnost, jak ovlivnit vznik nových oborů a přijímání žáků na soukromé střední školy. Navrhované opatření by pomohlo tomu, aby se nahodile vzniklé obory s atraktivními názvy, ale obtížným uplatněním absolventů v praxi, nepřeplňovaly zájemci o studium. Přímo na středních školách ale nadšení z tohoto návrhu zřejmě panoval nebude.

Co na to ředitelé škol?

Ani ředitel milevského gymnázia Petr Barda není pro. "Ze zkušenosti vím, že jedno gymnázium v regionu se pokusilo takovou hranici stanovit a muselo od toho upustit. Ozývají se hlasy, že to je diskriminační. Myslím, že by byl problém nastavit tu správnou hranici, za níž by se už zájemci na střední školu nedostali," řekl Petr Barda.

Debata se samozřejmě týká kvality současného vzdělání. Na otázku, zda se na milevské gymnázium dostanou i trojkaři nebo dokonce i někdo se čtyřkou na základní škole, Petr Barda odpověděl: "S trojkou se k nám zájemci ještě dostanou. Trojka z jedné základní školy se ale nemusí rovnat trojce z jiné školy. Musím říct, že tu byl i případ chlapce, který přišel ze základní školy se čtyřkou, kterou měl ale úplně z jiných důvodů, než že by postrádal studijní předpoklady. U nás studuje úspěšně v maturitním ročníku. Srovnání přináší státní maturita a v té naši studenti nemají problémy. Loni odmaturovali všichni, letos neprošla jedna žákyně," dodal Petr Barda na vysvětlenou, proč by brány zájemcům o středoškolské vzdělání striktně nezavíral a zajímala by ho spíš přidaná hodnota, kterou škola studentům poskytne, než se dostanou do celostátního maturitního srovnání.

Ředitelka Střední zdravotnické školy v Táboře Jana Jandáčková říká: "Máme o této iniciativě zatím jen velmi málo informací. Moc by záleželo na tom, jaká ta limitní hranice bude. Loni už poprvé jednotné přijímací zkoušky na střední školy byly a určité kvalitativní oddělení uchazečů to ukázalo. My určitě nepřijímáme každého, zájemců o studium máme dostatek. Děti se čtyřkami se k nám nedostanou, s trojkou ze základní školy to nevylučuji, protože není trojka jako trojka."

Ředitel Střední odborné školy ekologické a potravinářské ve Veselí nad Lužnicí Ladislav Honsa takové opatření vůbec neschvaluje. "Nevím, co všechno by nám stát chtěl ještě určovat a proč by měl omezovat pravomoci ředitelů škol. Nehodnotím takový krok dobře a myslím si, že to je omezování žáků ve výběru školy. Vyřadit uchazeče na základě výsledku jednoho testu je krátkozraké. U nás se přihlíží nejen k výsledku přijímacího testu, ale také k průměru ze základní školy, který musí být do 1,90, a započítáváme i úspěšnost na olympiádách. Jsou ale děti, které přijdou s horšími známkami a pak u nás studují úspěšně, jiné to mají zase naopak," soudí Ladislav Honsa, že jedno měřítko by nebylo objektivní. Na otázku, které děti by měly tedy chodit do učebních oborů, jestliže střední školy jsou ochotny přijmout téměř všechny, ředitel veselské školy řekl: "O to by se měly starat podniky, aby nabídly rodičům během učebního oboru podporu a přilákaly žáky do profesí, které potřebují. Duální systém, kde učňovské školy spolupracují s podniky, dobře funguje v Rakousku i Německu, nevidím důvod, proč by u nás nemohl fungovat také."

Na problém, který chtějí hejtmani řešit - totiž že značná část studentů středních škol u maturity nakonec neuspěje, už ale hledají lék někteří poslanci ve sněmovně. Navrhují nároky státní maturity zmírnit.

A co na to rodiče i ostatní veřejnost?

 

Diskuse k článku - 41 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky |  1 2 3 Starší příspěvky »
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Představa pana ředitele školy z Veselí, že učně si mají financovat a lákat podniky, by platila za stavu, kdy by takový člověk pak musel pracovat jedině pro tento podnik tak dlouho, dokud by se jeho vzdělání nezaplatilo a pokud možno ještě taky něco firmě odvedl navíc. Jako kdysi u Bati. Toho si berete za příklad všichni, ale jen to, co se vám hodí. Tady u nás by tak učeň dostal zadarmo vzdělání a dělat by šel kamkoliv jinam a ještě by se ho soudy zastaly, že musí bejt přece svobodnej... Dokud se budou podporovat takový vychcanosti, jakože doktoři za státní prachy nás všech studujou a pak jdou dělat do Německa, tak se nic nezmění.

  Vloženo 28.11.2018 10:45:55

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Kde žijete, my jsme EU a ten doktor jde pracovat v rámci EU. Co vám na tom vadí. Že tady hnijeme za ani ne 30% platy a bojíme se něco říci. Oni se zase ti mladí doktoři vrátí s vyššími zkušenostmi a atestací, které je u nás velký problém. Na atestaci je vázán plat.
   Ta malomyslnost je opravdu scestná....

   Vloženo 28.11.2018 14:32:59

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Pokud tu podporujeme české vysokoškoláky, tak to mi nevadí,ale že tu studuje obrovská skupina Slováků zcela zdarma, třeba právě na prestižních medicínských školách, kteří našemu státu nevrátí zhola nic? Studium medicíny je drahá záležitost pro daňové poplatníky, tak proč nezavedeme, že studuješ 6 let zadarmo, tak to vrátíš státu třeba tak, že budeš povinně ( za normální mzdu) pracovat v české nemocnici také 6 let.Absolventi by získali praxi a stát by neměl problém s nedostatkem pracovníků v nemocnicích.

   Vloženo 28.11.2018 20:54:15

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Tak na Československo se asi nedá zapomenout. Byl to hezký stát plný dobrých ideí. Při sto 100 letém výročí se to často chválilo a chválí . S kým bychom proboha měli být kámoši, když už ne se Slováky. Od Velké Moravy, přes husitství až po současnost jsme se navzájem museli často podporovat, abychom jako národy nezanikly. A kde žiješ, peněz je dost, akorát je mafie občas vykrade. Ale to je jiný problém a je to protizákonné. Viz Mostecká uhelná. Za to by tady mohli studovat všichni Slováci, ale i Litevci, Lotyšši, Estonci a Ukrajinci, ne? A studuje tady víc Rusů než Slováků. Ztrácíte přehled. A jestlipak víte kolik našich studentů má placené studie Erasmem v zahraničí..... A kolik platíte daní, že tak brečíte? Možná jsem zaplatil víc daní a z mých daní jsem zaplatil něco vám. A vidíte je mi to jedno...

    Vloženo 29.11.2018 06:29:04

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Řešení je samozřejmě možnost zakončit střední školu bez maturity jen odborným vysvědčením na danou profesi. Školský systém je strnulý a názory postkomunistických krajských školských odborů jsou šílené. Tímto omezením se nic nezlepší. Vznikne korupce známkování a protekcionismus. Co udělá krajský zastupitel, když se mu dítě nedostane na střední...? Zamyslel se někdo na tím, jak to bylo za totáče? Buďme rádi, že je školství z tohoto pohledu, alespoň trochu svobodné.... Začínáme narážet na nízkou natalitu Čechů.... Špatná politika ve všech směrech. Kecy a kecy a kecy, copak krajští radní rozumí základnímu školství. Ani za mák.... Ještěže máme v Táboře dostatek soukromých škol....

  Vloženo 28.11.2018 10:18:32

  • Karel 

   Reagovat

    

   Souhlas, vidím to podobně...

   Vloženo 28.11.2018 10:27:03

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Kde je napsáno, že trojka na základní škole je špatná známka. Osobnost člověka se formuje na střední škole a měla by dát šance každému bez vyjímek . Požaduji uzákonění středoškolského povinného vzdělání. Pak bychom snad měli šanci dohnat Evropu. Řemesla jsou dne velmi náročnou odbornou disciplínou s mnoha speciálními postupy. Středoškolské vzděláni by mělo být jaksi samozřejmostí.

  Vloženo 28.11.2018 10:09:28

 • písečák 

  Reagovat

   

  Dokud budou školy placeny podle počtu žáků, nic se nezmění.

  Vloženo 28.11.2018 10:07:29

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  To ale předpotopní požadavek. Lepší požadavek je, aby řemeslníci měli maturitu. To by byl do budoucna velký pokrok.....

  Vloženo 28.11.2018 10:05:09

« Novější příspěvky |  1 2 3 Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace