Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Hvězda Betlémská!?

    pondělí 9.12 19:00 - Muzeum Jindřichohradecka, budova ve Štítného ulici, Jindřichův Hradec

    Přednáška Ing. Jany Tiché z Hvězdárny a planetária v Č. Budějovicích s pobočkou na Kleti.

  • Pletky s Vlastou

    pondělí 9.12 9:00 - Písek, Senior Point

    Tvořivé setkání.

Zobrazit všechny události
 

Intersalon představuje v Táboře díla 69 výtvarných umělců současnosti

TÁBOR - Ve výstavní síni staré táborské radnice a gotickém sále se poslední červencovou sobotu otevřela velká mezinárodní přehlídka výtvarného umění - Intersalon 2016. Nabízí více než stovku děl 69 umělců, jak z řad pořádající Asociace jihočeských výtvarníků, tak zahraničních hostů. Výstava v prostorách Husitského muzea v Táboře potrvá do 22. října.

 

Intersalon vznikl před dvaceti lety a za tu dobu na něm představilo své práce na 1000 umělců. Výstava putuje - předloni byla ve Wortnerově domě Alšovy jihočeské galerie v Českých Budějovicích, loni v Obrazárně Špejchar v Želči a jak prozradil současný předseda asociace Vít Pavlík, místo pro příští ročník ještě není známé.

Na vernisáži zazněl také dík Radomíru Postlovi, který byl u vzniku Intersalonu před dvaceti lety a příznivcům, kteří pomohli uspořádat letošní ročník. Výstavu uvedl táborský malíř Teodor Buzu, který se zamyslel nad úlohou umělce v dnešním světě. I jeho díla jsou na výstavě k vidění stejně jako například Pavla Klímy z Obory na Táborsku, který je členem asociace třetím rokem. Přispěl na výstavu svými obrazy s inspirací z Holandska.

Ozdobou vernisáže bylo vystoupení přední české saxofonistky Kateřiny Pavlíkové, která je nejen sama vynikající interpretkou, ale také pedagožkou.

A na povrch i na této vernisáži vyvřel střet, který má Asociace jihočeských výtvarníků s Českými Budějovicemi, kdy v návštěvní knize se vzápětí po otevření táborské výstavy objevil vzkaz, že Intersalon "je další ťafkou Škodovi a spol." Myslí se tím dlouhodobá nespokojenost asociace s tím, že město České Budějovice poskytlo Dům umění na náměstí Přemysla Otakara II. galeristovi Michalu Škodovi, který se tu zaměřuje svým směrem - prezentuje moderní umění z domova i ze světa a například nyní chystá s architektem Janem Šépkou na září instalaci, která zakryje Samsonovu kašnu a koridorem nad náměstím návštěvníky povede do Domu umění. Asociace jihočeských výtvarníků má za to, že Dům umění měl být jejím prostorem.

Paradoxně tak z absence vlastních prostor asociace nyní těží Táboráci, kteří mohou vidět skutečně nevšední výstavu, mapující trendy, jimiž se jihočeští výtvarníci ubírají. Asociace jich sdružuje kolem šedesáti a pro Intersalon oslovuje i zahraniční zajímavé autory.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace