Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Živé Milevsko - Mezinárodní konference chytrých měst a obcí

    středa 16.10 9:00 - Milevsko, KD

  • Toulky za poznáním Severní Korea

    středa 16.10 10:00 - Milevsko, Kino

    Přednáška.

Zobrazit všechny události
 

Jak se města starají o zeleň? Stromy v okolí mohou připomínkovat i občané

JIŽNÍ ČECHY – Je strom nebezpečný? Může stát na tom anebo onom místě? Není příliš starý? Takové otázky už si nekladou v Jindřichově Hradci nebo v Milevsku. Projekt Stromy pod kontrolou, který zavedlo Ministerstvo životního prostředí, umožňuje každému občanovi, aby se informoval o stavu stromů ve svém okolí na volně přístupných webových stránkách. Jindřichův Hradec například takto eviduje zhruba 3 406 stromů a Milevsko 774.

 

Péče o zeleň ve městech je mnohdy kontroverzním tématem. Obyvatelé se často dohadují s úřady o odstranění stromu na nebezpečných místech. Jenže každý strom má a měl by mít svůj dendrologický posudek nebo alespoň základní zhodnocení. A podle toho se pak zvažuje, co s ním dál. Například v Jindřichově Hradci o tom mohou mít obyvatelé slušný přehled. Město tu využívá portál Stromy pod kontrolou, který mapuje zeleň a její současný stav. „Chceme, aby byla zajištěna absolutní bezpečnost všech stromů na nejfrekventovanějších místech, v parcích a sídlištích. Portál nám slouží k tomu, že u každého stromu si mohou jak občané, tak v rozšířené verzi správci stromů či vlastník psát poznámky, zadávat, kdy byl strom ošetřen a tak dále. Každý evidovaný strom má pak svůj takzvaný „techničák“. Když pak dojde třeba ke kolapsu stromu, zpětně zjistíme, kdy byl naposledy ošetřen či kontrolován jeho stav,“ vysvětluje systém Petra Šelepová z odboru životního prostředí v Jindřichově Hradci, kde tato možnost veřejně si prohlížet stavy stromů ve městě funguje zhruba od začátku letošního roku.

Odezva ze strany veřejnosti ale doposud nebyla tak výrazná. Jak potvrzuje také Hana Hardbolcová ze životního prostředí v Milevsku, řada lidí vůbec o existenci této možnosti neví. Přitom v Milevsku fungují Stromy pod kontrolou zhruba od roku 2010. „Je to dobrý podklad pro nás i z toho důvodu, že tam můžeme zadávat také výsadbu stromů. Do konkrétního místa zadám dřevinu, kterou pak vysadíme. Ale samozřejmě tam nejsou zaevidovány zdaleka všechny stromy. Jedno posouzení stojí zhruba 100 až 200 korun, bylo by moc drahé zaznamenávat na mapce každý milevský strom,“ vysvětluje Hadrbolcová.

A jak je to na dalších místech jihu Čech? Například Písek o veřejném zaznamenávání stavu stromů neuvažuje. Kontrolu provádí Městské služby Písek a to městu stačí. „Kontrolu stavu stromů dělají pracovníci Městských služeb Písek, oddělení zahrada a pracovníci odboru životního prostředí. Tyto naše kontroly se projevily i při letošním orkánu Niklas, kde ve městě Písku popadalo cca 10 stromů a to byly pouze jehličnany jako plošně kořenící dřeviny,“ uvedla mluvčí písecké radnice Kristýna Barchini s tím, že každý rok na území města stromy přibývají, ročně se zhruba vysází o 100 až 150 nových stromů víc.

Českobudějovičtí si některé dřeviny na území města mohou také prohlédnout na speciálním portálu ministerstva životního prostředí. „Po roce 2002 byla provedena inventarizace části dřevin v Českých Budějovicích a tyto údaje jsou zavedeny na portálu Stromy pod kontrolou. Vzhledem k tomu, že město disponuje vlastním aplikačním prostředím, nezvažujeme zatím intenzivnější zapojení do portálu stromypodkontrolou.cz. Výstupy budou v elektronické podobě a případně mohou být zpřístupněny přes mapový portál města,“ doplnila Jitka Welzlová z českobudějovického magistrátu.

Menší množství dřevin ještě veřejně evidují na území Strakonic. Každé zhodnocení stromu může stát až 200 korun a proto také mluvčí strakonického vedení Markéta Bučoková zmínila, že na intenzivnější zapojení není dostatek finančních prostředků. „Do projektu stromy pod kontrolou se město Strakonice v současné chvíli zapojilo pouze okrajově, neboť na poskytované služby nejsou vyhrazeny finanční prostředky. Nicméně, zmapování, údržba a kontrola stromů nacházejících se na veřejných prostranstvích se pravidelně provádí, tak, aby nedošlo k případnému samovolnému pádu.“ Otázkou zůstává, jestli skutečně občané chtějí znát stav zeleně kolem sebe a připomínkovat nebezpečné stromy v okolí. Projekt zatím slouží víc odborným pracovníkům než-li veřejnosti.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace