Kdy a kam

  • 74. Baráčnický ples

    sobota 23.2 20:00 - Písek, KD

  • Hasičský ples k výročí 120 lez od založení sboru

    sobota 23.2 20:00 - Pechova Lhota, KD

    K tanci a poslechu zahraje kapela Tři veteráni.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 
 
 
 

Miss čtenářů Jižní Čechy TEĎ

Která soutěžící se vám líbí nejvíce?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontroverzní bronzová socha Gottwalda poputuje do Alšovy jihočeské galerie

Ilustrační foto - socha Gottwalda

Ilustrační foto - socha Gottwalda

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Ve skladu příbramských technických služeb ležel bronzový odlitek někdejšího dělnického prezidenta Klementa Gottwalda roky. Příbram se pokoušela nabízet historickou památku mnoha institucím, ale žádná o ztělesnění komunistického představitele neměla zájem. Nabídku však přijala Alšova jihočeská galerie, včera příbramští zastupitelé schválili, že sochu darují na jih.

 

Proč zrovna Alšova jihočeská galerie chce získat do svého depozitáře v Hluboké nad Vltavou bronzový odlitek bývalého komunistického prezidenta v nadživotní velikosti? Ředitel galerie Aleš Seifert uvedl dva hlavní důvody. Především proto, že autorem originálu byl Břetislav Benda, významný sochař, který pocházel z jižních Čech. Narodil se totiž v Líšnici u Milevska. Socha, kterou jihočeská galerie za několik týdnů dostane, je odlitkem původního díla, které stávalo na náměstí v Písku a po revoluci bylo zničeno.

„Myslím, že sochy by se neměly ničit, není dobré likvidovat paměť národa. Jednou tu vládli komunisté a ti taková díla zadávali prorežimním autorům, jakým byl i Břetislav Benda. Samotné dílo navíc nese zajímavý příběh. Je zároveň dokladem antikomunistického odporu,“ říká Aleš Seifert a připomíná tím incident z roku 1978. Tehdy při desátém výročí ruské okupace sochu odpálil v Příbrami mladý student Ondřej Stavinoha. Teprve dvaadvacetiletý mladík musel na devět let do vězení a zároveň splácel opravu „Gottwalda“. Kvůli útoku muže přišla socha o jednu nohu a část kabátce, jak připomíná Seifert.

Žádné velké plány jihočeská galerie s Gottwaldem nemá. Zůstane v hlubockém depozitáři a časem bude převedena do sbírkového fondu. „Budeme dílo jen uchovávat. Pokud se bude konat nějaká výstava, která se vrátí k socialismu či k zobrazení komunistického umění, tak nevidím důvod, proč by pak na takové akci socha nemohla být,“ doplňuje Seifert. Zatím komunistický prezident stále přebývá v Příbrami. Dříve než na přelomu června a července do galerie nedorazí, v tuto chvíli se má projednávat smlouva o převodu majetku.

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
  • muraj 

    Reagovat

     

    Předseda má pravdu, uloží Klému do depozitáře. Ví, že s čerty nejsou žerty.

    Vloženo 24.5.2016 19:10:42

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace