Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • České pletařství a jeho výrobky posledních 30 let očima odborníka

  Čtvrtek 18.4 16:00 - Písek, Prácheňské muzeum

  Přednáší Ing. Radek Sobotka, Jitex COMFORT, s. r. o.

 • Senior večer

  Čtvrtek 18.4 17:00 - Písek, KD

  Zahraje Johny Band.

Zobrazit všechny události
 

Kontroverzní bronzová socha Gottwalda poputuje do Alšovy jihočeské galerie

Ilustrační foto - socha Gottwalda

Ilustrační foto - socha Gottwalda

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Ve skladu příbramských technických služeb ležel bronzový odlitek někdejšího dělnického prezidenta Klementa Gottwalda roky. Příbram se pokoušela nabízet historickou památku mnoha institucím, ale žádná o ztělesnění komunistického představitele neměla zájem. Nabídku však přijala Alšova jihočeská galerie, včera příbramští zastupitelé schválili, že sochu darují na jih.

 

Proč zrovna Alšova jihočeská galerie chce získat do svého depozitáře v Hluboké nad Vltavou bronzový odlitek bývalého komunistického prezidenta v nadživotní velikosti? Ředitel galerie Aleš Seifert uvedl dva hlavní důvody. Především proto, že autorem originálu byl Břetislav Benda, významný sochař, který pocházel z jižních Čech. Narodil se totiž v Líšnici u Milevska. Socha, kterou jihočeská galerie za několik týdnů dostane, je odlitkem původního díla, které stávalo na náměstí v Písku a po revoluci bylo zničeno.

„Myslím, že sochy by se neměly ničit, není dobré likvidovat paměť národa. Jednou tu vládli komunisté a ti taková díla zadávali prorežimním autorům, jakým byl i Břetislav Benda. Samotné dílo navíc nese zajímavý příběh. Je zároveň dokladem antikomunistického odporu,“ říká Aleš Seifert a připomíná tím incident z roku 1978. Tehdy při desátém výročí ruské okupace sochu odpálil v Příbrami mladý student Ondřej Stavinoha. Teprve dvaadvacetiletý mladík musel na devět let do vězení a zároveň splácel opravu „Gottwalda“. Kvůli útoku muže přišla socha o jednu nohu a část kabátce, jak připomíná Seifert.

Žádné velké plány jihočeská galerie s Gottwaldem nemá. Zůstane v hlubockém depozitáři a časem bude převedena do sbírkového fondu. „Budeme dílo jen uchovávat. Pokud se bude konat nějaká výstava, která se vrátí k socialismu či k zobrazení komunistického umění, tak nevidím důvod, proč by pak na takové akci socha nemohla být,“ doplňuje Seifert. Zatím komunistický prezident stále přebývá v Příbrami. Dříve než na přelomu června a července do galerie nedorazí, v tuto chvíli se má projednávat smlouva o převodu majetku.

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • muraj 

  Reagovat

   

  Předseda má pravdu, uloží Klému do depozitáře. Ví, že s čerty nejsou žerty.

  Vloženo 24.5.2016 19:10:42

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace