Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Tři sestry

    pátek 18.10 19:00 - Prachatice, Hotel Park

    Koncert.

  • Drátkování bedrníků s Petrou Dudákovou

    pátek 18.10 17:00 - Vodňany, U Lípy

Zobrazit všechny události
 

Kraj bude hospodařit s historicky nejvyšší částkou přes 15 miliard

 Autor: Radek Šíma

    Autor: Radek Šíma

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Krajští zastupitelé schválili rozpočet Jihočeského kraje na rok 2018. Ten počítá s příjmy 15,2 miliardy a výdaji 16,6 miliardy korun. Schodek ve výši 1,4 miliardy korun se pokryje z rezerv našetřených v minulých letech. Ve fondu rezerv a rozvoje má kraj momentálně 1,7 miliardy. Opoziční zastupitelé kritizovali, že kraj škudlí peníze, místo aby je investoval do rozvoje. Na druhé straně ale vedení kraje vytýkali, že naplánované investice nestíhal ani letos.


„Rok 2018 bude pro rozvoj Jihočeského kraje zásadní, protože budeme mít možnost čerpat velký objem dotačních peněz. To s sebou nese povinnost spolufinancování, takže rozpočet v příštím roce počítá se schodkem 1,4 miliardy korun," uvedla hejtmanka Ivana Stráská. „V rozpočtu ani v rozpočtovém výhledu do roku 2020 nepočítáme s tím, že by si kraj bral jakýkoli úvěr," dodala hejtmanka s tím, že kraj plánuje velké investiční akce za více než 4,5 miliardy korun, které budou z převážné části hrazeny právě z Evropských fondů. „Schválený rozpočet je výsledkem kompromisu a rozumím názoru opozice, že investice v tak obrovském objemu bude obtížné realizovat, nicméně uděláme vše pro to, abychom ho v maximální možné míře naplnili," uzavřela Stráská.

Z vlastních prostředků dá kraj na investice v roce 2018 zhruba dvě miliardy korun. Například 260 milionů půjde na modernizaci Letiště České Budějovice a zhruba 170 milionů poputuje do českobudějovické nemocnice jako splátka za dolní areál, který kraj chce do roku 2021 získat. Další peníze získají žadatelé z projektů Evropské unie. Třeba programy v oblasti vzdělávání nabízí sumu v objemu 980 milionů korun, dalších téměř 600 milionů zamíří do oblasti dopravy a 566 milionů pak poputuje do zdravotnictví. Historicky nejvyšší suma jde do obnovy komunikací.

„Jihočeský kraj zároveň již letos uhradil poslední částku úvěru, který činil více než miliardu korun, což znamená, že od roku 2018 bude hospodařit bez dluhu," uzavřel vedoucí ekonomického odboru kraje Ladislav Staněk. Upozornil také, že v příjmech od státu se situace roku 2018 dostává na úroveň roku 2010. Stát posiluje podíl z vybrané DPH pro obce na 23,58 procent, ale kraji jde jen 8,92 procent, ačkoliv to původně bylo 21,4 procent.

Navýšení platů zaměstnanců ve veřejných službách, o němž rozhodla vláda, znamená pro krajské organizace a zařízení v rozpočtu 2018 částku bezmála 150 milionů korun. Plně to musí uhradit kraj. "Byla bych ráda, kdyby si to vláda při svých rozhodováních uvědomovala," poznamenala hejtmanka Stráská.

V diskusi pak zazněla otázka, kolik zaměstnanců má krajský úřad v porovnání s rokem 2008. Ředitel úřadu Milan Kučera srovnání s rokem 2008 nesdělil, uvedl, že k 1. lednu 2016 na krajském úřadu pracovalo 501 zaměstnanců a 402 projektových manažerů, letos přibyla dvě místa rozdělením odboru zdravotnictví a sociálních věcí na dva odbory a v oblasti sociální a životního prostředí přibylo 6 projektových manažerů. Průměrný plat na krajském úřadu byl 30 056 korun a nyní po navýšení tarifů od 1. listopadu je to 32 258 korun.

K rozpočtu i rozpočtovému výhledu na příští dva roky měla opozice některé výhrady, k nimž se ještě samostatně vrátíme. Neprošel pozměňovací návrh Tomáše Hajduška z ODS, který chtěl přidat 4 miliony do podpory sportu, ani návrh Martina Kuby z ODS, aby se ubraly 3 miliony na studie a poradenství a přidaly se na grantovou a dotační politiku obcím.

Pro navržený rozpočet hlasovalo z 50 přítomných 34 zastupitelů. Podporu koalici ČSSD, KDU-ČSL, Pro jižní Čechy a Jihočechů 2012 oznámila před hlasováním o rozpočtu i KSČM. Proti nebyl nikdo a 16 zastupitelů z ANO a ODS se zdrželo. Pět zastupitelů chybělo.

Nejvýznamnější investice kraje v roce 2018

Splátka kupní ceny za dolní areál Nemocnice České Budějovice 170 milionů

Modernizace letiště Č. Budějovice, 2. etapa 260 milionů

Příspěvek Správě a údržbě silnic na pořízení základních mechanizmů a vozidel 100 milionů

Modernizace komunikací II. třídy 329 milionů

Rekonstrukce akutního psychiatrického oddělení Nemocnice České Budějovice (IROP) 90 milionů

Kotlíkové dotace (OPŽP) 70 milionů

Modernizace zdravotnické techniky Nemocnice Strakonice (IROP) 46,044 milionů

Nová psychiatrie Nemocnice Tábor (IROP) 44,655 milionů

Modernizace přístrojového vybavení pro návaznou péči v Nemocnici České Budějovice (IROP) 42,717 milionů

Obchodní akademie a JŠ s PSJZ, Písek - dokončení půdní vestavby 38 milionů

Rekonstrukce a modernizace Střední školy rybářské a vodohospodářské Jakuba Krčína Třeboň (IROP) 39,986 milionů

Domov Libníč a Centrum sociálních služeb Empatie - demolice a nová výstavba bydlení Empatie III a víceúčelové dílny 36,5 milionů

Rekonstrukce opěrné zdi a komunikace II/143 Křemže 36,355 milionů

SŠ řemeslná a ZŠ Soběslav - Středisko odborného výcviku technických a řemeslných oborů (IROP) 33,641 milionů

Gymnázium, České Budějovice, Jírovcova 8 - Půdní vestavba (IROP) 33,484 milionů

Modernizace přístrojového vybavení Nemocnice Písek (IROP) 31,325 milionů

Gymnázium, Třeboň Půdní vestavba pro realizaci chemického areálu a jazykových učeben" (IROP) 30,954 milionů

VOŠ, SPŠ a SOŠ řemesel a sl., Strakonice - Rozšíření strojního vybavení dílen SPŠ v oblasti automatizace, robotizace a CNC techniky a rozšíření a dovybavení dílen" (IROP) 30,720 milionů

Nemocnice Jindřichův Hradec Modernizace Nemocnice Jindřichův Hradec 30,221 milionu

Alšova jihočeská galerie Rekonstrukce depozitárního objektu Sparta v ČB (IROP) 28,815 milionu

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace